V kurze je monumentálna drevená architektúra: V Štokholme vyrastie najväčšie mesto z dreva na svete

Realizácia podobných projektov by mohla viesť ku efektívnemu zníženiu emisií (Zdroj: Instagram/atriumljungberg)

#Zdá sa, že architektov už omrzeli „surové“ betónové džungle a opäť sa vo veľkom vracajú ku jednému z najstarších prírodných stavebných materiálov – drevu. Zabudni však na malé chalúpky či skromné stavby, pretože v Nórsku či Švajčiarsku sú z dreva postavené už skutočné mrakodrapy.

Aktuálne sa začala realizovať výstavba najväčšieho „dreveného mesta“ na svete, ktoré sa bude nachádzať v Štokholme. Ak sa vyberieš do Švédska, rozhodne ho nesmieš obísť!

Mohutné drevené stavby

Drevené stavby v posledných rokoch dosiahli celkom novú dimenziu a v krajinách ako je Švajčiarsko či Austrália už dnes stoja obrovské stavby a mrakodrapy z tohto materiálu.

V nórskom meste Brumunddal stojí dodnes najvyššia drevená veža na svete Mjøstårnet s výškou viac ako 85 metrov a 18 poschodiami! Singapur sa najnovšie pýši titulom mesta s najväčšou drevenou budovou v Ázii. Tento drevený univerzitný kampus má rozlohu 43 500 štvorcových metrov.

Ambiciózny plán „dreveného mesta“

Podľa CNN len nedávno realitná developerská firma Atrium Ljungberg predstavila plány na výstavbu najväčšieho svetového „dreveného mesta“, ktoré sa od roku 2025 začne budovať v Štokholme (hlavnom meste Švédska).

Mesto z dreva nebude len atrakciou pre turistov (Zdroj: Instagram/atriumljungberg)

Nepôjde len o povrchnú turistickú atrakciu, ale „Stockholm Wood City“ bude mať skutočne funkčné využitie. Bude obsahovať 7 000 kancelárskych priestorov a 2 000 domov, pričom tak bude zmesou pracovísk, priestorov na bývanie, rekreáciu a nakupovanie.

Takáto množstvo budov sa bude rozprestierať na ploche 250 000 štvorcových metrov a pôjde tak o najväčší stavebný projekt z dreva.

Udržateľná stavebná alternatíva

Z veľkej časti sa drevo ako udržateľná stavebná alternatíva k betónu a oceli používa predovšetkým pri menších projektoch ako sú rodinné domy alebo kancelárske budovy. Moderné inovatívne postupy dnes už umožňujú aplikovať drevo aj pri výstavbe výškových stavieb bez vyšších požiarnych rizík.

Realizácia podobných projektov by mohla viesť ku efektívnemu zníženiu emisií (Zdroj: Instagram/atriumljungberg)

Zistilo sa, že drevené budovy majú kvalitnejšie vnútorné ovzdušie a ich výstavba sa vyznačuje nižšími uhlíkovými emisiami ako je to pri bežných materiáloch. Nehnuteľnosti sú dnes zodpovedné za takmer 40 % globálnych emisií, no Stockholm Wood City by sa mohlo stať pozitívnym vzorom aj pri výstavbe ďalších komplexov, čím by sa celková produkcia uhlíkových emisií výraznejšie znížila.

Prvé budovy „dreveného mesta“ majú byť dokončené v roku 2027, takže ak budeš v tom čase nablízku, rozhodne zavítaj aj do Stockholm Wood City!

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk cnn.com
Odporúčame