NA PRVÉ POČUTIE: Lockdown Music od H16 ponúka toho mnoho. Môže toto CD konkurovať Sile?

Po dlhej, dlhej, naozaj dlhej dobe, sme späť s našou pravidelnou rubrikou NA PRVÉ POČUTIE. Čo sa týka streamovacích platforiem, Lockdown Music od H16 sa nezaobišiel bez problémov a predĺženého čakania. Avšak, na nasledujúcich riadkoch nebude reč o technikáliách, ale o hudbe. Chalani z legendárnej rapovej skupiny sú späť a poskytujú ti hudobný zážitok, ktorý v tejto chvíli potrebuješ.

V prvom rade treba povedať, že je veľká vec, že H16 je späť v hre, pričom sa jedná o prvý album tejto rapovej skupiny, ktorý uzrel svetlo sveta od roku 2016, kedy bolo aktuálne CD SILA. Práve so Silou je Lockdown Music porovnávaný prakticky od prvého momentu, ale nie je to úplne fér, pretože album SILA si získal veľké množstvo priaznivcov a kopec kreditu, bolo k nemu koncertné turné a v neposlednom rade ľuďom sa dostalo pod kožu v priebehu času. Lockdown Music je iba na začiatku, ale už teraz môžeme vidieť veľké množstvo reakcií.

Veľa z nich je samozrejme pozitívnych, ale nájdu sa aj negatívne. Nuž, tak to bude vždy, H16 je v rapovej hre približne dve dekády a je nereálne, aby sa ich práca páčila všetkým. Na Lockdown Music sme sa dočkali konkrétne 13 skladieb, ktoré dokopy predstavujú 46 minút rapu. Čo sa počtu trackov a dĺžky albumu týka, môžeme sa baviť o číslach, ktoré sú vlastné viacerým interpretom v tejto dobe. Väčšina CD má pod hodinu a keď to je naopak, je to pomerne vzácne. Hneď na úvod albumu máme skvelú skladbu, ktorou je TRUE STORY a myslíme si, že je to dôstojné otvorenie celého CD.

Určite by ste si nemali nechať ujsť NECH VIDIA 2, kde hosťuje Gleb (na NECH VIDIA 1 je Rytmus) a určite aj BA CITY BOYS, kde sme sa dočkali vyslovene luxusného komba v podobe featu H16 a DMS. V kontraste tradičných rapperov ako sú Separ a Dame máme song Zlom  väz, kde sa objavujú viacerí predstavitelia novej školy, alebo ak chcete new schoolu. Počuť tam okrem H16 môžete aj mená ako Pridenyyy, Radikal Chef, SAK10DENZ, Dokkeytino či ADAM2K. Na tomto albume cítiť progres, cítiť posun aj novú vlnu, pričom konštatujeme, že hudobné spektrum, ktoré je na Lockdown Music zachytené je skutočne široké a každý si príde na svoje, aspoň čiastočne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Návod na život od H16? Chalani si stále robia, čo chcú

Chalani z H16 hovoria o svojej minulosti, o tom, čo si preskákali, o skúsenostiach, o tom, ako sa im zmenili v priebehu rokov hodnoty, čo pre nich čo znamená, pričom veľmi dôležité miesto majú referencie, ktorých je na tomto albume naozaj neúrekom.Ak chcete skutočnú hĺbku a song, ktorý sa vám poriadne dostane pod kožu, odporúčame neobísť COOL SHIT. Je to nielen cool, ale aj true, pričom nepochybujeme o tom, že si tento track pustíte viackrát za sebou. O beat sa v tomto prípade postaral ABE. Čo sa producentov týka, najväčšie slovo má hlavne Grimaso, čo sa aj dalo čakať a opäť dokázal, že má stále čo ponúknuť.

Celkovo, na chalanoch z H16 aj na tomto albume ako produkte cítiť, že sa jedná o skúsených interpretov. Budeme s napätím sledovať, kam sa tento album zaradí v celkovom meradle tohto kalendárneho roka, pretože aj keď sa nachádzame v závere mája, už teraz vyšlo toho toľko, že vieme, že ku koncu 2021 bude náročné vybrať najlepšie albumy a najlepšie skladby. Tešíme sa na to. Nový diel rubriky NA PRVÉ POČUTIE vyjde už čoskoro.

Foto: Majk Spirit, H16, profil na Instagrame Majk Spirit 

Odporúčame