Na prvé počutie: Dameho album 100RY spĺňa všetko, čo si môžete priať

Snažíme sa ísť s dobou, hýbať sa dopredu a predovšetkým nestagnovať. Preto vám z času na čas prinesieme novú rubriku a takpovediac testujeme, či sa vám zapáči alebo nie. Naposledy to klaplo, rubrika Analyzujeme texty je medzi vami dosť populárna. Teraz prezentujeme Na prvé počutie, kde pôjde o akési zhodnotenie nového albumu po prvých pár vypočutiach. Samozrejme, pôjde o album, ktorý je čerstvý.

Poďme teda bez zbytočných slov na to, bude reč o albume 100RY, ktorého autorom je raper Dame. Pripomíname, že Dame, člen skupiny DMS, sa na tomto albume nepodieľal len textami a rapom, ale rovnako tak hudbou, čo robí z albumu 100RY vlastne 2 v 1 – rapový aj producentský album. Dame ukázal cestu, ktorou by sa mohli vydať viacerí. Produkcia takéhoto druhu albumu je ale nesmierne náročná, čo viackrát potvrdil aj samotný Adam. Teraz nastal čas, aby sme sa podrobnejšie pozreli na samotný album 100RY, ktorý si prví ľudia mohli vypočuť už v sobotu, kedy prišiel elektronický kód tým, ktorí za album zaplatili v predpredaji platbou vopred.

Tracklist

Skladieb je na albume dovedna 18 a trvajú presne 1 hodinu a 7 minút. Vzhľadom na to, že žijeme v dobe, kedy sa tvoria albumy, ktoré majú približne 35 až 47 minút, prinajlepšom sú do hodiny, tak sa jedná o skutočne bohatú dávku rapu. A musíme povedať, že kvalitného. Pre Dameho je to druhý sólový album, Selfmade vyšiel koncom roka 2017. Môžeme sa teda nazdávať, že počet skladieb súvisí v istom ohľade s tým, že Dame nevydáva sólové albumy každoročne. Avšak, to je len domnienka. 18 skladieb na albume je v tejto dobe skôr rarita ako pravidlo, pritom nezáleží na tom, či hovoríme o slovenskom alebo svetovom rape. Čo sa týka názvov skladieb, môžeme povedať, že sú originálne, nejedná sa o jednoslovné, možno až prvoplánové názvy trackov. Napríklad skladba s labelom Ty Nikdy má názov My vždycky alebo pieseň s Milión plus nesie názov Milión mínus – to je jednoducho originalita najvyššieho rangu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sergei Barracuda si v novom songu získa tvoje srdce (VIDEO)

Hostia

Ako sme predpokladali pred albumom, hostia sú skutočne kvalitní. Samozrejme nechýbajú Dameho kolegovia zo skupiny DMS Separ a Smart, tradičnú školu slovenského rapu zastupuje Čis T, pričom svojou prítomnosťou teší aj Kali. Českú scénu zas zastupujú labely Ty Nikdy a Milión+ (i keď obsahujú aj slovenským raperom). Z Čiech určite musíme spomenúť aj Maniaka a Michajlova. Potom to začína byť nesmierne zaujímavé. Na albume je aj malý chlapec Leo Lásik, syn Tiny, Separovej partnerky, pričom na albume sa objavuje aj táto speváčka (či už skôr raperka). Svoje miesto na 100RY má aj Roko, istým spôsobom legenda slovenského rapu. Zaujali aj raperi ako Riaditeľ Banky a do popredia sa tlačia aj draví mladíci Frayer Flexking a Luca Brassi10x.

Nechýba ani „nový Mišo Biely“ Dano Kapitán a v neposlednom rade Gabryell a Matej Straka z Nerieš. Ako napísal Separ na svojom Instagrame, spoluprác medzi Nerieš a DMS je toľko, že skupiny môžeme pomaly brať ako jeden celok. Okrajovo môžeme spomenúť aj feat s Emmou Drobnou, speváčkou, ktorá v minulosti pôsobila aj v súťaži Superstar. Čo sa týka hostí, Dame si dal naozaj záležať a aj podľa jednotlivých skladieb vidieť, že hostí na ne vyberal citlivo. Sám na albume spomenie, že tvorí to, čo cíti a čo ho napĺňa a neuvažuje štýlom, že urobí niečo, čo bude predovšetkým lákať ľudí.

Témy

Čo dodať. Nájdeme tam ľahšie aj ťažšie témy, témy, ktoré sa venujú minulosti, prítomnosti aj budúcnosti. Dame sa venuje situácii na Slovensku, tomu, ako to u nás funguje, a že pomerne často rozmýšľa nad tým, že by odišiel niekam inam. Taktiež si nedáva servítku pred ústa pred tými, čo iba hrajú to, čo vlastnia a akí sú. Veľa sa dozvedáme aj o samotnom Damem, spôsobe jeho živote a taktiež spôsobe, akým uvažuje, rozmýšľa a tvorí hudbu. Damemu ide o kvalitu a kreativitu, nechce byť ako cez kopirák s ostatnými. Vracia sa aj do časov minulých a tomu, že kedysi bolo v uliciach rešpektu značne viacej ako je teraz. Niektorých to prekvapí, iných nie, ale Dame ide v niektorých skladbách to poriadnej hĺbky a rieši aj celospoločenské témy. Samozrejme, nechýbajú ani o niečo ľahšie témy, ktoré sa objavujú v trackoch, čo budú vo veľkej miere využiteľné na koncerty či festivaly. Tematicky je album 100RY veľmi rôznorodý a každý si príde na svoje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pil C, Supa a Delik. Song „Dekadentný“ otvára oči dodnes

Prínos

Prínosov druhého Dameho sólového albumu je hneď niekoľko. Ako píšeme, Dame si robil sám hudbu aj texty, a teda ukázal cestu raperom, že sa to dá robiť aj takýmto štýlom. Ešte k tomu v dobe, kedy je veľký problém s tým, že sa niekto „inšpiruje“ v zahraničí, či už sa bavíme o beatoch alebo dokonca aj textoch. Dame na svojom profile na Instagrame urobil z celého albumu akýsi dokumentárny seriál a každý deň napísal o jednej skladbe, ako a prečo vznikala, kto s ním na nej spolupracoval a ponúkol ľuďom priam exkluzívny pohľad do  procesu tvorby albumu. Aj snippet k tomuto CD mal nádych dokumentu, pričom raper potom vydal aj audiosnippet, ktorému dal tiež veľmi originálnu pečať. Prínos tohto albumu je práve v originalite a akejsi načrtnutej ceste. Okrem toho sú ale vo veľkej miere prínosné aj texty, témy a hudby, pretože poslucháča vyslovene obohatia.

Dovolíme si tvrdiť, že tento album posúva slovenský rap dopredu. Ako veľmi, to ukážu až najbližšie mesiace. Ale reakcie priaznivcov na prvé skladby, ktoré vyšli na YouTube sú prevažne pozitívne a jednotlivé tracky sa pohybujú na vrchole trendov. A prínos v neposlednom rade môžeme vidieť aj v tom, že na tomto albume je skutočne široká paleta hostí, ktorí ponúkajú rozličné štýly a spôsoby rapovania, a teda každý si môže prísť na svoje. Rôznorodosť, ktorej spoločným menovateľom je Dame naozaj vytvára dojem toho, že tento album má všetko.

Celkové hodnotenie 

Nechceme skĺznuť do toho, že tu budeme Dameho glorifikovať a robiť z neho po albume 100RY takpovediac Tupaca. V konečnom dôsledku o úspechu tohto CD aj tak nebudeme rozhodovať my, ale vy – poslucháči a fanúšikovia. Je ale na mieste napísať, že Dameho druhý sólový album je po prvých vypočutiach skutočne vynikajúci a poskytuje naozaj širokú škálu toho, čo by človek na albume čakal. Hlboké témy? Áno. Niečo na party? Áno. Kvalitné beaty? Áno. Kvalitné texty? Áno. Zaujímaví hostia? Áno. Nové talenty? Áno. Originalita? Áno. Vysoký počet skladieb? Áno. Kvalitné videoklipy? Áno. Schválne, ak ste tento album počuli, napíšte nám, čo 100RY chýba. My budeme pokračovať v počúvaní tohto CD a pokúsime sa na to prísť. Aktuálne celkové hodnotenie je totiž objektívne vysoké. Vidieť, že Dame dal do tohto albumu veľký kus svojej duše a venoval tvorbe 100RY dni aj noci. Teraz nastal čas, aby zaslúžene obral ovocie tvrdej driny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Palermo prehovoril: Ako rap išiel v Seredi ruka v ruke s drogami

Foto: Dame, Instagram, album 100RY

Odporúčame