Zaujímavý objav: Je včela jediným živočíchom, ktorý dokáže produkovať med?

včela medonosná

Včely nie sú jediné výrobkyne medu (Zdroj: GettyImages)

#Zamyslel si sa niekedy nad tým, aké iné živočíchy by mohli dokázať produkovať niečo, čo by si mohol skonzumovať? Sliepky, kravy, kozy či ošípané sú len malou vzorkou, ktorá ľudstvu ponúka obživu. Nesmieme zabudnúť ani na tých najmenších a najusilovnejších zo zvieracej ríše. Pomerne malé živočíchy, akými sú včely, dokážu produkovať sladučkú dobrotu, ktorú väčšina ľudí miluje. Aké by to asi bolo, keby boli producentmi medu napríklad mravce?

Desivý spôsob

Vedel si, že včela medonosná nie je jediným živočíchom na svete, ktorý dokáže produkovať med? Dokážu to viaceré druhy včiel, čmeliakov a dokonca aj ôs. Tento hmyz však nie je ani zďaleka jediný – ukázalo sa, že takúto zručnosť má aj istý druh mravcov, ktoré sa tiež nazývajú medonosné.

Tie však spomínanú sladkú pochutinu vytvárajú trochu iným spôsobom. Avšak to, ako získavajú med, je vcelku znepokojivé – ich zdrojom sa stávajú samotné včelie robotnice, ktoré sú pre ne korisťou.

Rozdiel v chuti

Med z mravčej produkcie chutí podobne včeliemu, no rozdiel by si spoznal na prvýkrát. Má menšie percento viskózy, ktorá je ukazovateľom sladkosti produktu, no zároveň je typický jemnou kyslou príchuťou, ktorá v bežnom mede absentuje. Oba druhy medu sú však veľmi prospešné pre zdravie, najmä vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

Plné až do popuku

Nedostatok potravy si mravce suplujú včelími kráľovnami z čeľade Camponotus inflatus. Robotnice slúžia ako živé zdroje medu v prípade krízovej situácie bez prísunu potravy. Mravce ich dokážu vykŕmiť do štádia, kedy sú plné do prasknutia.

Včely sa už v tejto situácii nedokážu hýbať, a teda ani brániť. Zvyšok svojho krátkeho života strávia v mravenisku.

 

Púštne mravce

Asi ťa sklameme, ale v našich končinách by si takéto mravce hľadal márne. Medonosné mravce sa vyskytujú prevažne v púštnych oblastiach, najmä v okolí USA, Mexika, Afriky či v Austrálii. Pojedanie včiel nie je len výmyslom, ide skôr o nutnosť – v daných regiónoch trpia živočíchy nedostatkom potravy, preto sa druhy mravcov museli prispôsobiť podmienkam, aby prežili.

Sledujte náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame