RECENZIA Úžasná sklápačka za bezkonkurenčnú cenu: Nová Motorola Razr 40 prekonala všetky očakávania

Motorola Razr 40

Sklápací smartfón Motorola Razr 40 (Foto: hashtag.sk)

#Naposledy som sklápaciu Motorolu testoval v lete a išlo o Razr 40 Ultra. Tentokrát sa nám do redakcie dostal jeho lacnejší brat Motorola Razr 40, ktorý na autorizovaných weboch kúpiš pokojne aj do 800 eur. Aj keď je predný displej menší, smartfón má čo ponúknuť a dokonca ma veľmi príjemne prekvapil.

Kožený finish

Keďže je Razr 40 lacnejší z dvojice, nečakaj hliníkovaný rám, ale plastový. Hliník sa nachádza v pánte, čo je však najdôležitejšia časť sklápacieho smartfónu. Pánt je dostatočne tuhý a v zatvorenom aj otvorenom stave drží dostatočne. Strach z nečakaného otvorenia ani zatvorenia som nemal.

Čo je však najviac prekvapivé, je finish z vegánskej kože. Na dotyk pripomína umelú kožu a vďaka nemu som sa rozhodol nevyužívať obojstranný kryt, ktorý je pre prípad núdze v balení. Mobil pôsobí vizuálne aj na dotyk skvelo a vďaka koži nezanecháva odtlačky prstov a nekĺže po ruke. Pohodlnému držaniu dopomáhajú aj oblé hrany.

Z výbavy nechýba rýchla čítačka odtlačkov prstov, separátne tlačidlá hlasitosti a dobrý stereoefekt pri otvorenom stave. Konštrukcia sa síce ako taká nezmenila, no koža robí z Razr 40 úplne iný telefón.

Predný displej Motoroly Razr 40
Predný displej Motoroly Razr 40 (Foto: hashtag.sk)

Je predný displej dostačujúci?

Ako to už pri sklápačke býva, hodnotiť treba hneď dva displeje. Vnútorný je dlhý 6,9-palcový LTPO AMOLED panel so 144 Hz a je jeden z najkrajších displejov, aké som tento rok zatiaľ videl. Premenlivá frekvencia šetrí batériu, vysoký jas 1400 nitov je aj na slnku dobre čitateľný a ryha na dotyk je takmer nehmatateľná. Motorola má spracovanie vnútorných displejov na jednotku.

Prejdem na vonkajší displej. Ten má 1,5-palca, čo je veľkosť menšieho fitness náramku. A tak sa aj displej správa. Razr 40 si treba kupovať s vedomím, že tento panel slúži len na prezretie času, dátumu, percent batérie, počasia, notifikácii, hovorov, stopiek a tak ďalej. Zvládneš s ním základné úkony, no pri odpísaní na správu ťa mobil vyzve na otvorenie.

To, čo robiť má, však robí na jednotku. Svetelnosť je výborná a ochrana Gorilla Glass Victus ho ochráni pred škrabancami v kabelke. Na jeho zapnutie stačí dvakrát poklepať alebo odomknúť dotykom prsta v tlačidla zapínania. Využiť ho môžeš aj ako selfie preview na zadné kamery. Optimalizácia je taktiež bezchybná.

Motorola Razr 40 vo flex režime
Motorola Razr 40 vo flex režime (Foto: hashtag.sk)

Rýchly systém aj so starším procesorom

Motorola urobila za posledný rok len minimálne zmeny vo svojom systéme, ale vždy boli tie správne. Podobne to platí aj pri Razr 40. V čase recenzovania bežal na mobile Android 13 s úpravami ako rýchle vypínanie aplikácií konečne v dolnej, a nie ľavej časti obrazovky či lepší prístup k notifikáciám na vonkajšom displeji. Všetky tieto zmeny vítam.

V základe má Razr 40 128 GB úložisko a 8 GB RAM, čo je úplne dostačujúce aj na náročnejšie hry. Procesor je síce starší Snapdragon 7 Gen 1, ale popravde, mobilné procesory sú také výkonné, že ani tento nevyužiješ naplno. RAM aj úložisko vieš dokonca zvýšiť kúpením vyššej pamäťovej vezie.

Mobil sa pohodlne nielen nosil, ale aj používal. Animácie nie sú trhané, systém funguje bez bugov, hry nepadajú a aj Google aplikácie (napríklad Fotky) dostali aktualizáciu, pri ktorej ani objemnejšie fotky nesekajú počas prehliadania. Skrátka, už teraz je systém optimalizovaný a to sa nedeje vždy. Dnes aj takéto samozrejmosti treba vypichnúť.

Motorola Razr 40
Motorola Razr 40 (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Ďalším príjemným prekvapením sú fotoaparáty. Razr 40 má 64 Mpx hlavný snímač s optickou stabilizáciou a 13 Mpx ultra-wide. Oba majú počas dňa verné farebné spracovanie (na automatike) a softvér už tak nevyhladzuje detaily. Napríklad tráva aj ornamenty kaštieľa majú väčšiu hĺbku, sú detailnejšie a obloha je tak akurát modrá.

Napriek tomu, že teleobjektív, pochopiteľne, chýba, je tu digitálny zoom až do 8-násobku. Popravde, od 5-násobného zoomu sa detaily aj farebnosť stávajú sci-fi snom, no 3-násobný zoom je prekvapujúco nadštandardne dobrý. Zrejme za to môže vylepšený hlavný snímač. Niektoré fotky sú také podarené, že aj dvoj či trojnásobný digitálny zoom vyzerá ako optický. Záleží na svetelnosti a dobrom uhle záberu.

Macro má Motorola už štandardne dobré, a to ani nepotrebuje zvlášť objektív. K objektu sa objektív dokáže priblížiť na 2,5 centimetra, no fotí sa na 12 Mpx automatike, nie na 64 Mpx Ultra-Res.

Škoda, že 4K video nakrúca na zadnom aj selfie foťáku len do 30 fps. Procesor aj RAM by vyššie snímkovanie umožňovali, no aj tak tu táto možnosť chýba.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Ani fotenie v noci nie je na zahodenie. Začnem pozitívne. Hlavný snímač na 12 Mpx automatike je výborný – má ostré detaily, minimum šumu, aj pri dlhšej uzávierke nie je obraz roztrasený a zvláda farebne vyvažovať nielen detaily, ale aj celky. Rovnako aj 3-násobný digitálny nočný zoom je veľmi slušný a v tejto cenovke ho aspoň na takejto dobrej úrovni nezvládne každá vlajka.

K negatívam by som zaradil ultra-wide. Tento objektív má jedinú úlohu, a to vpratať čo najviac informácií do fotografie. To v noci nezvláda. Nevie farebne vyvážiť fotku a o detailoch nemôže byť ani reči. Zrejme je to zapríčinené menším počtom pixelov, ale aj chýbajúcou stabilizáciou (pri dlhšej uzávierke) a absentujúcim nočným videním.

Celkovo však nočné fotky hodnotím veľmi pozitívne, pretože ich budeš z 99 % fotiť na hlavný objektív. Na 64 Mpx zabudni, vsaď na automatiku a vyjde ti 9 z 10 záberov.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Sklápacie telefóny to s výdržou batérie nemajú ľahké, nakoľko samotnú kapacitu nedokážu mať veľkú. Razr 40 má 4200 mAh (priemer medzi vlajkami a nadpriemer medzi sklápačkami) a to mu pri odladenom softvéri a staršom procesore vystačí na 5 hodín aj pár minúť so zapnutým displejom. Nie je to veľa, nie je to však ani málo.

Ide o mnou lepšie namerané hodnoty ako v prípade Razr 40 Ultra, ktorý v priemer vydržal o pol hodinku kratšie. Môže za to aj fakt, že vonkajší displej žerie len minimum batérie a plast sa tak rýchlo neprehreje ako hliník. Stále sa pozeráme na jednodenný telefón.

Nabíjanie s pribalenou 30 W nabíjačkou trvá hodinku aj pár minút, bezdrôtové nabíjanie zaberie viac ako 3 hodiny, nakoľko má len 5 W. Vyššie hodnoty by zrejme batériu časom poškodzovali. Aj tak ide o najrýchlejšie sa nabíjajúci sklápací mobil, aký som tento rok testoval.

Využitie batérie Motoroly Razr 40
Využitie batérie Motoroly Razr 40 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Mobily Razr od Motoroly sa posúvajú z roka na rok vpred. Pomaly, ale isto. Razr 40 je budget sklápačka, ktorá však má všetko, čo by od nej bežný užívateľ mal potrebovať. V tejto kategórii sa používatelia delia na tých, ktorý chcú veľký predný displej a na tých, ktorým stačí menší v podobe fitness náramku s pár funkciami navyše.

Ak nie si náročný a baví ťa časté otváranie, Razr 40 je za svoje peniaze veľmi dobrá kúpa. Nájdeš ho v tmavozelenej, béžovej a mnou testovanej fialovej farbe, takže každý si príde na svoje.

Plusy

  • Oveľa tuhší pánt oproti minulým generáciám
  • Kožený finish je vítaná zmena
  • Rýchla (aj keď nie najbezpečnejšia) čítačka odtlačkov prstov
  • Krásny vnútorný displej s takmer neexistujúcou ryhou
  • Softvér je už teraz výborne doladený
  • Skvelé denné fotky (aj digitálny zoom)
  • Bezdrôtové nabíjanie (aj keď len 5 W)
  • Rozumná cena

Mínusy

  • Vnútorný displej by mohol mať viac widgetov
  • Video je len v 30 fps
  • Ultra-wide je v noci nepoužiteľný
  • Priemerná výdrž batérie

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame