Minimalizmus je in a šetrí peniaze: Prečítaj si 4 životné prístupy, ktorými sa oplatí inšpirovať

pexels.com

#Minimalizmus je obľúbený životný prístup, ktorý má niečo do seba. Vychádza z jednoduchej filozofie: „Na to, aby si bol šťastný, nepotrebuješ sa obklopovať hŕbou predmetov.“ Práve naopak. Menej je viac. Životná filozofia minimalizmu sa však dá aplikovať aj v oblasti financií. Naozaj s nimi úzko súvisí. Vďaka minimalistickému prístupu môžeš ušetriť slušnú kôpku peňazí.

Tie sa ti určite zídu, ak raz na teba prídu „ťažké časy.“

#1 Uvedom si, že to, čo nosíš a to, čo máš, ťa nedefinuje ako človeka

Photo by Moose Photos from Pexels

Môžeš mať na sebe tie najluxusnejšie handry, ale to z teba neurobí lepšieho človeka. Že je to naozaj tak, to neraz vidíme v médiách, ktoré zvyknú robiť z tých najhlúpejších ľudí celebrity len preto, že sa pýšia bohatstvom. Princíp minimalizmu však tvrdí, že ani oblečenie, ani veci, ktorými sa obklopuješ, ťa nedefinujú ako človeka. Človeka z teba robia iné hodnoty. Také, ktoré ti nikto nemôže ukradnúť. Ak pochopíš túto jednoduchú filozofiu, nebudeš sa tak hnať za získaním luxusných vecí. Kúpiš si len to, čo potrebuješ. Neoplatí sa ti hnať za iluzórnym obrazom.

#2 Kupuj len to, čo je potrebné a nedaj sa zlákať na „výhodné ponuky“

Photo by bruce mars from Pexels

Výpredaje na nás číhajú z každej strany. Je to skvelý ťah obchodníkov, ktorých cieľom je zbohatnúť. Možno si kúpiš tričko vo výpredaji za pár eur. No okrem neho v tvojom nákupnom košíku aj tak skončí množstvo položiek, ktoré v skutočnosti nepotrebuješ. Ak chceš ušetriť, tak paradoxne nenakupuj v zľavách. Viac sa ti oplatí kúpiť niečo len vtedy, keď to potrebuješ. Zaplatíš len za jeden tovar a tak sa ti skutočne podarí čo to ušetriť.

#3 Neustále maj na mysli skutočné hodnoty

Photo by Vinicius Wiesehofer from Pexels

Ak budeš vedieť, čo od života chceš, tak začneš žiť viac vedome. Čo je tvoj cieľ? Cestovať, spoznávať nových ľudí, zaujímať sa o osobný rozvoj? Podľa expertov na minimalizmus sústredenie sa na to vnútorné ti pomôže v bežnom živote viac robiť vedomé rozhodnutia. Neraz skončíš v obchode len preto, že nevieš, čo s voľným časom. A preto sa túlaš po obchodoch. A keď sú navôkol rôzne lákadlá, je veľmi ťažké kúpiť to, čo nepotrebuješ.

#4 Minimalizmus je odporca neporiadku

Photo by Vinicius Wiesehofer from Pexels

Ak stavíš na minimalizmus, tak nebudeš musieť bojovať s večným neporiadkom. Ten vzniká najmä preto, že sme neustále obklopení množstvom vecí. Celé naše snaženie o poriadok nie je ničím iným, než nezmyselným prekladaním vecí z miesta na miesto. Minimalizmus ti však pomôže nielen udržať poriadok vôkol teba, ale aj v tebe. A vo financiách tiež. Keď si uvedomíš, že nepotrebuješ k životu veľa vecí, ostane ti viac peňazí na zážitky.

Zdroj: simplicityrelished.com
Odporúčame