Nová vedecká štúdia o piercingu: Vieš, čo sa deje s tvojou kožou po aplikovaní populárnej ozdoby?

Z pohľadu kožných baktérií by piercing mohol znamenať živelnú pohromu (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ako určite predpokladáš, na koži ti žije niekoľko miliárd mikroorganizmov. Možno ti to príde nechutné, ale je to veľmi dôležité pre zachovanie tvojho zdravia. Každé porušenie pokožky naruší ich prirodzené prostredie, teda aj prepichnutie kože a následné aplikovanie šperku. Nová štúdia hovorí o vplyve piercingu na kožné mikroorganizmy. Čo by si mal vedieť predtým, než si dáš aplikovať šperk?

Prieskum po tisíckach rokov

Piercingy sú tu už niekoľko tisícok rokov, no vedci sa až teraz dostali k tomu, aby túto problematiku dôkladnejšie preskúmali. Pozreli sa bližšie na to, aké môžu mať tieto telu neprirodzené zásahy do pokožky následky pre najmenšie formy života, ktoré má každý na povrchu kože.

Aj kožný mikrobióm potrebuje svoju rovnováhu pre to, aby si bol zdravý. Podobne ako aj ostatné ekosystémy v tele, aj on pri narušení reaguje negatívnym vplyvom na zdravie. Prieskum má okrem iného priniesť aj návod na pomoc s dôsledkami či odporúčania ako bakteriálnu rovnováhu pokožky udržať.

Spolupráca so salónom

Tím z McGill University v Kanade spolupracoval s miestnym tetovacím salónom. Zozbierali vzorky kože od niekoľkých dobrovoľníkov, ktorí si nechali prepichnúť uši. Odber absolvovali pred aplikovaním šperku a následne ho zopakovali počas nasledujúcich dvoch týždňov.

Zámerom bolo odsledovať náhlu zmenu prostredia mikrobiómu a jeho správanie sa na povrchu ľudského tela. Okrem iného si posvietili aj na tvar či teplotu kože, čo sú podstatné podmienky pre ich život.

Kožná apokalypsa

Dalo by sa povedať, že z pohľadu kožných baktérií by piercing mohol znamenať živelnú pohromu. Niečo ako klimatická zmena, prírodná apokalypsa, zemetrasenie či deštrukcia meteoritom.

 „Zistili sme, že v priebehu času bolo nové prostredie piercingu významne spojené s väčšou biodiverzitou, so zásadnými rozdielmi v povahe mikrobiotických interakcií v porovnaní s odhalenou kožou ušného lalôčika,“ uvádzajú vedci vo svojej práci.

Nový kožný život

Ako iste vieš, proces piercingu začína dezinfikovaním kože. Tým sa prostredie vyčistí od pôvodných mikróbov a utvorí sa priestor pre nových obyvateľov.

V okolí prepichnutia kože boli nájdené nové baktérie, ktoré sú pre človeka potenciálne nebezpečné. Najmä v prípade, ak sú koncentrované na jednom mieste.

Máš aj ty piercing?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame