Uvažuješ nad piercingom? Toto sú najväčšie mýty o ozdobách tela, ktoré sa tradujú už roky!

Piercing nie je výstrelok módy za posledných 30 rokov (Zdroj: Freepik/vershinin89)

#Piercingy sú stále horúcim trendov v skrášľovaní. Ozdobám tela prepadlo čoraz viac mladých ľudí. Hoci sú tieto vkusné šperky už viac integrované do spoločnosti, než tomu bolo na prahu milénia, stále sa môžeš stretnúť s mýtmi a polopravdami, ktoré ti na tento trend môžu rodičia či starší kamoši povedať. Vybrali sme tie najčastejšie mýty, tak sa pozri s nami na to, čo je pravda a čo nie.

„Piercing nosia kriminálnici, narkomani a vyvrheli.“

Asi najbežnejšia výhovorka, ktorú si určite vypočuješ. Kto by nepoznal pohoršené pohľady a reči staršej generácie… Mýtus o tom, že piercing či tetko sú výsadou slabšej sociálnej vrstvy obyvateľstva snáď ani nie je potrebné vyvracať. Len si spomeň, koľko vážených osôb či ľudí v bežných profesiách nosí takéto ozdoby…

A mimochodom, piercing nie je výstrelok módy za posledných 30 rokov! Prvé zmienky o týchto kontroverzných ozdobách pochádzajú z mladšej doby kamennej a našli sa na území Afriky. Najstarší zachovaný objav pochádza z rakúskych Álp – istá múmia muža prezývaného Ötzi, ktorá má vyše 5000 rokov, mala zachované uši, ktoré boli zdobené predchodcom piercingu.

(Zdroj: Freepik/verishinin89)

„Piercing si nedávaj, bolí to!“

Záleží od miesta a spôsobu prepichnutia. Ak si ho necháš robiť niekde „na kolene“ od kamoša vypálenou ihlou, koleduješ si nie len o bolesť ale aj o infekciu. Určite sa oplatí dať dokopy pár eur a vyhľadať profesionála. Vtedy piercing väčšinou nebolí, aj keď naozaj závisí od miesta aplikácie šperku – do nosa to takmer nepocítiš, no prepichnutie chrupavky ucha môže bolieť aj niekoľko dní…

Pokiaľ uvažuješ nad šperkom do intímnych partií, počítaj s vyššou bolesťou, pretože tieto miesta sú dobre prekrvené a je v nich veľa nervových zakončení.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Letné must have, ktoré určite používaš aj ty: Antiperspiranty a najväčšie mýty o nich

 „Piercing ti spôsobí alergickú reakciu!“

Dávaj si pozor, pretože aj keď nie si alergik, môže sa u teba nejaká prejaviť. Najčastejšie telo reaguje na dezinfekčné roztoky či kov použitý na šperky. Ak chceš mať úplnú istotu, zvoľ šperky z chirurgickej ocele, bioplastu či titánu, ktoré sú vhodné aj pre alergikov.

„Z piercingu dostaneš rakovinu…“

Samozrejme! V prípade, že si dáš aplikovať šperk z azbestu alebo uránu. Inak ti žiadne riziko nehrozí… Jediné, čo sa môže stať, je už spomínaná alergická reakcia. Tá môže vzniknúť aj po aplikácií, pokiaľ sa budeš o miesto vpichu nesprávne starať. Svoju novú ozdobu preto pravidelne dezinfikuj a vymeň si šperk za anti-alergénny.

(Zdroj: Freepik/drobotdean)

„Po piercingu môžeš ochrnúť!“

Nervov v tele máš síce veľa, ale profesionál veľmi dobre vie, kadiaľ má vpich viesť. Preto ti niečo takéto hrozí len v prípade amatérskeho aplikovania. Je preto dôležité uvedomiť si, že opäť sa oplatí investovať.

„Piercing jazyka spôsobí stratu chuti!“

Opäť mýtus z radov „rodičovských hrozieb“, ktoré si môžeš vypočuť. Ak si však dával na biológii pozor tak vieš, že toto absolútne nie je možné, najmä z hľadiska anatómie jazyka. Na ňom sa totiž nachádza niekoľko tisíc chuťových pohárikov, no vpich ihly môže poškodiť len zanedbateľné percento z nich. Takže nie, strata chuti ti naozaj nehrozí!

(Zdroj: Freepik/izik_md)

„Šperkom je potrebné hýbať, aby neprirástol“

Absolútny nezmysel! Krútenie šperkom nie je potrebné ani pre to, aby sa ti nevrástol a už vôbec nepomáha k hojeniu rany. V skutočnosti si môžeš skôr uškodiť, než pomôcť. Mohol by si si porušiť nahromadený tkanivový mok, ktorý slúži podobne ako chrasta. Ak ho odstrániš, môžeš si do ranky vniesť infekciu a podráždiť si kožu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Letné must have, ktoré určite používaš aj ty: Antiperspiranty a najväčšie mýty o nich

 

Sleduj nás aj na TikToku

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame