Microsoft sa nevzdáva: Chce získať herné vydavateľstvo Activision Blizzard, čoho sa obáva konkurencia?

Call of Duty

Do portfólia Activision Blizzard patrí aj obľúbená strieľačka Call of Duty (Zdroj: Activision Blizzard)

#Možno sa už v najbližších týždňoch, najneskôr mesiacoch dozvieme, či Microsoft so svojou hernou divíziou Xbox môže prevziať Acitivision Blizzard a ak áno, tak za akých podmienok. Acitivision Blizzard je totiž spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom a vydávaním svetoznámych hier. Do jej portfólia patrí aj jedna z najobľúbenejších akčných strieľačiek Call of Duty.

Doposiaľ to vyzerá tak, že sa Microsoftu podarilo na svoju stranu dostať dve silné mená z herného sveta. Sony sa zatiaľ spája primárne len s regulátormi. Najvtipnejšie na celom spore však je, ako sa Sony bojí o svoje postavenie. Playstation má však 70 % podiel na globálnom trhu konzol oproti 30 % podielu Xboxu.

Pomoc od Nintenda

Microsoft podpísal „záväznú 10-ročnú právnu dohodu“ o vydávaní hier zo série Call of Duty na konzoly od Nintenda. Zaujímavosťou je, že má ísť o vydanie s plnou funkcionalitou a rovnakým obsahom v rovnaký deň ako na od Microsoftu. Stačí len, aby regulačné úrady schválili navrhovanú akvizíciu Activision Blizzard.

Call of Duty: Ghosts z roku 2013 pre hernú konzolu Wii U je doposiaľ „najnovšie“ Call of Duty vydané pre Nintendo. V prípade nových titulov by zrejme išlo o streamovanú verziu ako v prípade futuristického Control, alebo sa možno Microsoft spolieha na skoré vydanie výkonnejšieho nasledovníka terajšej konzoly Nintendo Switch.

Tak či onak, pre Microsoft ide o zásadný krok smerujúci k úspešnému prevzatiu spoločnosti Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov (približne 65 miliárd eur). Call of Duty sa totiž stalo najväčším sporným bodom medzi regulačnými orgánmi, ktoré skúmajú predmetnú akvizíciu.

Detail na hernú konzolu
Konkurencia sa obáva obmedzeného prístupu ku Call of Duty (Zdroj: Unsplash/Sam Pak)

Sony sa bráni

Napriek tomu, že sa Microsoft zaviazal ponúknuť spoločnosti Sony podobnú desaťročnú zmluvu, aká bola poskytnutá Nintendu, regulačné orgány vyjadrujú obavy, že ak by Microsoft získal Activision Blizzard, mal by možnosť a motiváciu obmedziť konkurentom prístup ku Call of Duty. Tieto argumenty využíva aj konkurencia, vrátane Sony.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších mobilných hier: Ktoré ti aj na smartfóne ponúknu super zážitok a ktoré sú doslova návykové?

Najväčšou obavou je zosilnenie služby Xbox Game Pass, ktorá by zrejme do svojej ponuky dostala všetky súčasné a budúce hry zo série Call of Duty. Microsoft však na tieto obavy reflektoval tým, že by umožnil tieto hry umiestniť aj v konkurenčnom predplatnom PlayStation Plus. Sony sa usiluje robiť čokoľvek, len aby zastavilo tento obchod. O možnom podpise dohody sa nezmieňuje.

Pomoc od Nvidie

Microsoft taktiež oznámil 10-ročné partnerstvo so spoločnosťou Nvidia s cieľom priniesť svoje hry do streamovacej služby GeForce Now. To by malo umožniť hráčom streamovať Xbox hry cez GeForce Now na PC, macOS, Chromebooky, smartfóny a ďalšie zariadenia. Doposiaľ je možné používať Xbox Cloud Gaming ako súčasť predplatného Xbox Game Pass Ultimate.

Partnerstvo bolo oznámené krátko po tom, ako Microsoft predložil argumenty, prečo by mala byť jeho navrhovaná akvizícia Activision Blizzard schválená Európskou komisiou. Vo svetle tohto partnerstva teraz Nvidia ponúka plnú podporu regulačným orgánom.

Ide pritom o ďaleko významnejší krok zo strany Microsoftu ako v prípade Nintenda. Vďaka tejto dohode by Nvidia získala do svojej služby množstvo kvalitných titulov, ktoré by mohla hráčom streamovať v 4K kvalite a v niektorých prípadoch až pri 120 fps (obrázkoch za sekundu). V súčasnosti Xbox nedokáže prostredníctvom svojho streamingu dosahovať také technické parametre.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, eurogamer.net, gamesindustry.biz
Odporúčame