Mesiac študujem na vysokej v Holandsku: Toto je 5 vecí, v ktorých je Slovensko oproti nim za opicami

unsplash.com

#Všetci vieme, že podmienky v našom školstve nie sú najideálnejšie. Aj vďaka tomu čoraz viac študentov zvažuje štúdium v zahraničí. Možností je veľa. Môžte si vybrať zo širokého výberu krajín a odborov. Momentálne už mesiac študujem Creative Business v Holandsku a toto sú veci, ktoré fungujú diametrálne odlišne ako u nás na Slovensku. 

Dvaja učitelia na každej hodine

Zabudni na postaršieho pána učiteľa, ktorý bude bez nadýchnutia rozprávať 60 minút vkuse. Vo väčšine prípadov na holandských univerzitách vyučujú na hodine dvaja učitelia naraz. V skutočnosti však ani nevyučujú, sú iba súčasťou skupiny a študenti sa vyučujú sami navzájom. Ako je to možné? Keďže na zadaní pracuje celá skupina spolu, každý prispeje znalosťami, ktoré už vie a vysvetlí ich ostatným. Učitelia iba usmerňujú ako tímová práca prebieha. 

Škola je oveľa viac ako škola

V Holandsku sa univerzity nezatvárajú po poslednom zvonení a študenti neutekajú v húfoch rýchlo von. V skutočnosti tu na školách vôbec nezvoní a niektorí žiaci ostávajú v priestoroch univerzity až do desiatej večer. Škola totiž slúži aj ako voľnočasové centrum.

Tým, že si sa stal študentom môžeš využívať priestory naplno. Priestory, štúdiá a ateliéry sú zariadené ako co-workingové centrá, kde môžeš tráviť všetok voľný čas. Môžeš skúsiť laser-game, plavárne, školské kaviarne…

 

Vybavením a technikou sme jednoducho za opicami

Vybavenie holandských univerzít je stopercentné. Každý žiak v krajine má svoje študentské číslo, vďaka ktorému si môže kedykoľvek požičať akúkoľvek techniku domov, využívať najrôznejšie laboratóriá alebo počítačové strihacie štúdiá. Za nič nemusíš platiť, si predsa študentom.

Záleží viac na reálnom živote ako na teórií 

Aj vysoká škola na Slovensku zaberie veľa času, inak tomu nie je ani v Holandsku. Nie je to žiadna prechádzka ružovou záhradou a musíš na tom reálne pracovať. Rozdiel je však v školskom systéme.

Zatiaľ čo na Slovensku ťa zahádžu pred skúškovým hrubými knihami, ktoré sa máš naučiť naspamäť, v Holandsku je to iné. Z tvojej triedy sa stala malá firma, ktorá musí pracovať na každodenných zadaniach spolu, každý je zodpovedný za niečo iné a teoretická zložka tvorí možno 10% celého štúdia. Podstatné je to, akú prácu odvediete v reálnom živote a nie to, čo ste boli schopní dostať do svojej hlavy. 

Spolky od výmyslu sveta

Veľmi zaujímavou súčasťou štúdia v Holandsku sú rôznorodé spolky, do ktorých sa môžeš zapojiť. Niektoré z nich sú veľmi zvláštne. Čo by si povedal napríklad na Spolok žien pijúcich ružové víno, ktorý sa stretáva každý piatok večer? V Holandsku sú takéto veci realitou, milujú spolky a asociácie, ktoré podporujú a financujú samotné školy. 





Odporúčame