Celú zimu strávi v hibernácii, zobúdza sa zdravý a čulý: Medveď čierny skrýva svoje tajomstvo v krvi

spiaci medveď

Medveď čulý strávi niekoľko mesiacov v zimnom spánku, no prebúdza sa v plnej sile (Zdroj: Pexels/patrice schoefolt)

#Medvede sa aj po mesiacoch strávených v hibernácií prebúdzajú v plnom zdraví a v dobrej kondícii. Kľúč k tomu sa podľa vedcov skrýva v ich krvi a mohol by zabrániť aj svalovej atrofii u ľudí.

Medveď čierny, známy aj ako medveď baribal, pochádza zo Severnej Ameriky. Už začiatkom zimy si hľadá miesto, kde by ju prečkal, a zo zimného spánku sa prebúdza zvyčajne v máji. Hibernáciou môže stráviť až sedem mesiacov v roku.


Vedci prišli so šokujúcim objavom! Našli nový druh ľadových medveďov: Nepotrebujú morský ľad


Aj po polročnom spánku sú plný energie

U človeka by taká dlhá doba bez fyzickej aktivity znamenala stratu svalovej hmoty. Keď sa však medvede na jar prebúdzajú, ich telo je stále silné. Tieto zvieratá si do veľkej miery zachovajú silu a svalovú hmotu z predošlého roku, a to aj napriek absencii pohybu. Počas hibernácie medvede ani  len neprijímajú potravu či tekutiny, a ani nevykonávajú potrebu.

Vedci sa už roky snažia prísť na to, ako je niečo také možné. Podľa novej štúdie by odpoveďou mohli byť látky v krvi medveďov. Tie by dokonca mohli byť prevenciou svalovej atrofie u ľudí. V rámci výskumu, o ktorom informuje Science alert, vedci v Japonsku odobrali krvné sérum z krvi siedmych hibernujúcich medveďov. To pridali do tkanivových kultúr vytvorených z buniek ľudského priečne pruhovaného svalstva. Už po 24 hodinách bolo možné v tkanivových kultúrach zvýšenie obsahu proteínu.

spiaci medveď
Látka, ktorú krv medveďov čiernych obsahuje, sa nachádza len v telách spiacich zvierat (Zdroj: Unsplash/Daniele Levis Pelusi)

Zachovanie svalovej hmoty vďaka neznámej látke

Zároveň sa znížila produkcia regulačného proteínu, ktorý zohráva hlavnú úlohu pri úbytku nepoužívaného svalstva. Tento efekt bol pozorovaný len pri použití krvi práve hibernujúcich medveďov. Keď sa rovnaký pokus uskutočnil počas leta, s krvou aktívnych medveďov, produkcia proteínu v svalových bunkách nebola nijako ovplyvnená.

„Zaznamenali sme, že určitý faktor v krvnom sére hibernujúcich medveďov reguluje metabolizmus proteínov v kultivovaných bunkách ľudského priečne pruhovaného svalstva a prispieva k zachovaniu svalovej hmoty,“ zhodnotil fyziológ Mitsunori Miyazaki z univerzity v Hirošime. Dodáva však, že daný faktor sa zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Miyazaki však plánuje vo výskume pokračovať. Identifikácia spomínaného faktora by pomohla ozrejmiť mechanizmus, vďaka ktorému nevyužívané svalstvo hibernujúcich zvierat neochabuje. Tieto zistenia by umožnili vývoj rehabilitačných stratégií u ľudí a zabrániť ochabnutiu svalstva u ležiacich pacientov.

 


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame