Polárne medvede nemusia byť na pokraji vyhynutia: Na tomto nebezpečnom mieste pozorovali novú skupinu zvierat

polárne medvede

Bola pozorovaná nová skupina polárnych medveďov (Zdroj: Unsplash/Hans-Jurgen Mager)

#Tajná populácia ľadových medveďov v Grónsku bola objavená v zdanlivo nemožnom prostredí – v takom, kde väčšinu roka chýbajú plávajúce plošiny morského ľadu, ktoré šelmy využívajú na lov. Nezvyčajná skupina, o ktorej si vedci predtým mysleli, že je súčasťou inej blízkej populácie, sa ukrývala už stovky rokov.

Na lov využívajú ľadovce

Podľa Červeného zoznamu Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) sú ľadové medvede uvedené ako náchylné na vyhynutie a  vo voľnej prírode zostalo približne 36 000 jedincov. Niektoré štúdie však naznačujú, že tento druh by mohol  do konca storočia zmiznúť v  dôsledku účinkov zmeny klímy.


Tibor fotí divé zvieratá v našich lesoch: Ktorého obyvateľa ešte nezastihol a prečo na stret s rodinkou rysov nezabudne?


Napriek tomu, že sú ľadové medvede najväčším suchozemským predátorom na svete, sú v skutočnosti uvedené ako morské cicavce, pretože sa spoliehajú na prevažne vodnú stravu, ktorá pozostáva najmä z tuleňov. Ale pri love potravy sa snehobiele medvede spoliehajú na morský ľad ako platformu na prenasledovanie koristi zhora. Bohužiaľ, rastúce teploty spôsobené klimatickými zmenami znižujú množstvo dostupného morského ľadu, čím sa zmenšuje ich prirodzené prostredie.

Medvede žijú na strmých svahoch okolo fjordov – dlhých a úzkych pobrežných zátok, kde sa ľadovce stretávajú s oceánom – a lovia na mozaike ľadovcového ľadu, ktorý sa v týchto zátokách rozpadá. Nový objav naznačuje, že prinajmenšom niektoré  ľadové medvede sa môžu prispôsobiť miznutiu morského ľadu, keď sa zmena klímy zhoršuje, naznačuje štúdia.

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Napriek tomu to nie je platné pre celý tento druh. „Ľadovcový ľad môže pomôcť malému počtu ľadových medveďov prežiť dlhšie obdobia pri otepľovaní, ale pre veľkú väčšinu ľadových medveďov nie je dostupný,“ uviedla pore portál Live Science vedúca výskumníčka Kristin Laidre, vedkyňa z Polar Science Center na University of Washington.


Vedcom sa podaril nevídaný objav: Smiať sa dokážu aj zvieratá, ktoré sú najväčší srandisti?


Vedci donedávna identifikovali 19 známych subpopulácií ľadových medveďov ( Ursus maritimus ) žijúcich v  polárnom kruhu. Jedna z týchto populácií sa rozprestiera na úseku 3 200 kilometrov východného pobrežia Grónska. Keď sa však výskumníci podrobne pozreli na túto skupinu, aby sledovali ich počet, uvedomili si, že medvede v skutočnosti tvoria dve úplne oddelené populácie.

Geneticky odlišná skupina

Výskumníci analyzovali údaje o sledovaní medveďov označených obojkami GPS za 36 rokov a zistili, že genetický odber vzoriek od jednotlivých medveďov potvrdil, že juhovýchodné medvede boli odlišné od svojich severovýchodných susedov. „Predkladáme prvý dôkaz o geneticky odlišnej a funkčne izolovanej skupine ľadových medveďov v juhovýchodnom Grónsku, ktoré spĺňajú kritériá na uznanie ako 20. svetová subpopulácia ľadových medveďov,“ napísali vedci vo svojej novej štúdii, ktorá bola zverejnená v časopise Science .

Nová juhovýchodná populácia obsahuje približne 300 jedincov, hoci určenie presného počtu je zložité, uviedli vedci. Novoobjavená skupina je geneticky najrozmanitejšia zo všetkých 20 populácií v Arktíde a genetické porovnania naznačujú, že bola izolovaná od severovýchodnej populácie približne 200 rokov, uviedli vedci.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame