Odpadky, ktoré produkujeme sa už dostali aj do vesmíru: Dokazuje to fotka priamo z Marsu

vesmír

Ľudský odpad bol pozorovaný vo vesmíre (Zdroj: Unsplash/Brett Ritchie)

#Rover Perseverance  od svojho pristátia v minulom roku hľadá známky života v prašnej a skalnatej krajine krátera Jezero  na Marse. Teraz však rover zdokumentoval ľudský odpad na povrchu červenej planéty. V utorok  tím Perseverance zdieľal na Twitteri, že zbadal niečo, čo sa zdalo byť kúskom tepelnej prikrývky používanej na ochranu roveru pred extrémnymi teplotami, ktoré zažil počas pristávania.

Odpad z pristátia

„Je prekvapením, že to tu našiel, keďže k zostupu robota došlo asi 2 km – niečo cez míľu, napísal tím. „Pristál tu potom tento kúsok, alebo ho sem zavial vietor?“ Toto nie je jediný kus odpadu roveru na Marse. V apríli  zachytil vrtuľník Ingenuity pohľad z vtáčej perspektívy na ľudský vesmírny odpad  – podvozok, ktorý mu pomohol, a rover Perseverance dostať sa na Mars.


Nové zábery z vesmírnej sondy majú najväčšie rozlíšenie vôbec: Sleduj ako vyzerá Slnko zblízka!


„Perseverance mala najlepšie zdokumentované pristátie na Marse v histórii, pričom kamery ukazovali všetko od nafukovania padákov až po pristátie,“ povedal Ian Clark, bývalý systémový inžinier Perseverance, ktorý teraz vedie snahu dopraviť vzorky z Marsu  späť na Zem v JPL v južnej Kalifornii.

Vesmírny odpad  je čoraz väčším problémom pre vesmírne agentúry. Fragmenty misií, ktoré zostali vo vesmíre – ako  topánky, lopaty a celé vozidlá, ktoré misie Apollo zanechali na Mesiaci  – môžu kontaminovať inak nedotknuté planetárne telá. A keďže je obežná dráha Zeme čoraz viac preplnená satelitmi a vesmírnym odpadom,  opustenie Zeme na prieskum vesmíru je čoraz nebezpečnejšie. Navyše všetok ten vesmírny odpad okolo Zeme – vrátane nefunkčných satelitov, vyhorených zosilňovačov, skrutkovačov, padákov a iných zvyškov – môže byť  pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu nebezpečný.

Zákony sú nedostatočné

Napriek tomu sú obmedzenia chrániace priestor pred znečistením veľmi nedostatočné. Súčasný vesmírny zákon sa od Zmluvy o vesmíre , ktorá bola uzavretá v roku 1967 a nie je príliš podrobný, príliš nezmenil. Aj o viac ako polstoročie neskôr, keď sa nebeské telesá ako Mars stávajú vrakoviskami, medzery v zmluve pretrvávajú.

Aparna Venkatesan, profesor astronómie na Univerzite v San Franciscu, minulý mesiac povedal publiku na podujatí Amerického prírodovedného múzea, že zakotvenie ochrany pred znečisťovaním vesmírneho prostredia si bude vyžadovať jeho definovanie ako spoločné dedičstvo ľudskej civilizácie.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame