Nové zábery z vesmírnej sondy majú najväčšie rozlíšenie vôbec: Sleduj ako vyzerá Slnko zblízka!

záber NASA na Slnko

Videl si už Slnko zblízka? (Zdroj: Unsplash/NASA)

#Kozmická loď obiehajúca okolo Slnka sa k nemu prvýkrát priblížila a nafilmovala stretnutie do nádherných detailov. Solar Orbiter Európskej vesmírnej agentúry (ESA) vstúpil 26. marca do blízkej oblasti známej ako perihélium. V tejto blízkosti dosahovali teploty okolo 500 stupňov Celzia. Očakáva sa, že budúce perihéliá budú ešte bližšie a horúcejšie. Keď kozmická loď obletela svoju obežnú dráhu, videla Slnko tak, ako sme ho ešte nikdy nevideli – vrátane fascinujúceho, tajomného útvaru prezývaného „ježko“ a detailných pohľadov na zvyčajne skryté slnečné póly.

Tieto nové pozorovania, urobené s desiatimi vedeckými prístrojmi Solar Orbiter spolupracujúcimi po prvýkrát, by mali poskytnúť množstvo údajov na objasnenie správania Slnka, vrátane jeho divokých magnetických polí a niekedy chaotického počasia, ktoré vyžaruje do medziplanetárneho priestoru.

Nový uhol pohľadu

Solar Orbiter je pripravený urobiť obrovský rozdiel pre solárnu vedu, v neposlednom rade preto, že nám môže ukázať časti Slnka, ktoré zvyčajne nevidíme. Napríklad kvôli výhodnej polohe Zeme na obežnej dráhe okolo rovníka Slnka je mimoriadne ťažké študovať jeho póly; len kozmická loď obiehajúca nad a pod Slnkom môže vidieť tieto oblasti.


Umelé slnko, ktoré dokázala vytvoriť Čína, je unikátne: Takto funguje nový fúzny reaktor, ktorý môže zmeniť svet


Polárne oblasti sú považované za mimoriadne dôležité oblasti pre slnečné magnetické polia, ktoré hrajú takú obrovskú úlohu v slnečnej aktivite. Avšak, pretože póly sú tak ťažko viditeľné, nevieme, čo sa stane s tamojšími magnetickými poľami. So svojim vybavením ale Solar Orbiter úplne nový pohľad do týchto záhadných oblastí.

Monitorovanie Slnka

Hlavným cieľom Solar Orbiter je pomôcť vedcom pochopiť vplyv Slnka na celú heliosféru alebo sféru slnečného vplyvu definovanú slnečným vetrom, ktorého hranice sa nachádzajú za obežnou dráhou Pluta. Slnečný vietor vyfukuje častice a magnetické polia do medziplanetárneho priestoru a spája sa s planétami s hmatateľnými účinkami.

Slnko je v súčasnosti dosť aktívne, čo znamená, že kozmická loď bude vysielať na Zem množstvo cenných údajov o slnečnej aktivite. Do roku 2030 má naplánovaných najmenej 14 ďalších perihélií, v ktorých sa vznesie až do vzdialenosti 40 miliónov kilometrov od Slnka, pričom využíva prelety Venuše na zvýšenie svojej rýchlosti pri vírení okolo.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame