Ako vznikol vesmír? Odpoveďou na večnú otázku môžu byť nové častice X

vznik vesmíru

Pri vzniku vesmíru mohli byť kľúčové častice X (Zdroj: Unsplash/Tengyart)

#Otázky o pôvode vesmíru trápia ľudstvo snáď od počiatku vekov. Pomalými krokmi sa však dostávame stále o niečo bližšie k odhaleniu veľkej záhady, čo za jeho jeho vznikom stojí. Najnovšie zistenia vedcov ukazujú na doposiaľ neznáme častice X, ktoré mohli byť pri Veľkom tresku.

Tieto častice s krátkou životnosťou sa nazývajú „X“, pretože ich vnútorná štruktúra je zatiaľ neznáma. Existovali v chaotických mikrosekundách po Veľkom tresku, keď bol vesmír naplnený víriacou subatomárnou polievkou nazývanou kvark-gluónová plazma. V modernom vesmíre sú však mimoriadne vzácne, takže mnohé z ich vlastností sú zahalené rúškom tajomstva.

Rýchlo sa rozpadávajú

Pretože častice X sa rozpadajú takmer okamžite po ich vytvorení, je neuveriteľne náročné ich zachytiť. Jing Wang, člen tímu na MIT, vyvinul techniku na prekonanie tejto prekážky. Jeho algoritmus strojového učenia je navrhnutý tak, aby rozpoznal znaky rozpadu častice X.

Táto inovácia bola založená na predchádzajúcich štúdiách, ktoré používali strojové učenie na detekciu častíc, ako je Higgsov bozón. Keď Lee a jeho kolegovia aplikovali algoritmus na súbor údajov o kolíziách ťažkých iónov v roku 2018, boli výsledkami nadšení.

Množstvo otázok

Častice X boli pôvodne detegované v experimente v roku 2003, ale rozpadli sa príliš rýchlo na to, aby sa dali podrobne analyzovať. Nová štúdia je úžasná práve preto, lebo vedcom umožňuje podrobnejšie preskúmať aj tie časti, ktoré boli zahalené rúškom tajomstva.

Tím vedcov tiež hľadá odpoveď na základnú otázku o častici X – čo to vlastne je? Jedna hypotéza naznačuje, že časticou je tetrakvark, čo je extrémne vzácny typ častice zložený zo štyroch kvarkov. Niektorí vedci sa však domnievajú, že môže ísť o mezonickú molekulu, nikdy predtým nepozorovanú časticu z dvoch mezónov.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame