Mladí Slováci vyrábajú kozmetiku, akú v bežnom obchode nenájdeš: Začiatky trvali takmer rok, drina sa však vyplatila

Manželia Ivana a Martin v laboratóriu

Manželia stoja za značkou Liqoil (Foto: Súkromný archív Ivany a Martina)

#Manželia a vedci Ivana a Martin si založili prírodnú kozmetiku Liqoil. Hoci študovali biotechnológiu na rovnakej univerzite, jeden druhého skutočne našli až o pár rokov neskôr. Vďaka bohatým skúsenostiam si väčšinu účinných látok vyrábajú sami. Myslia ekologicky, suroviny získavajú najmä od lokálnych pestovateľov a včelárov. Ako vznikol nápad na vlastnú kozmetiku a ako prebieha výroba? Viac sa dozvieš v našom dnešnom rozhovore.

Foto: Luci - Súkromný archív Ivany a Martina
Foto: Súkromný archív Ivany a Martina

Obaja ste vyštudovali biotechnológiu na STU. V akej profesii ste sa v tom čase videli?

Ivana: Chcela som študovať niečo prírodovedného zamerania. Keďže som sa nedostala na školu podľa svojich predstáv, išla som na rok na chemicko-technologickú, a tak sa mi tam zapáčilo, že som ostala. V tom čase sa mi páčila vízia stať sa vedkyňou.

Martin: Viem, že to bude znieť tuctovo, ale už pri prvých skúsenostiach s chémiou na základnej škole som vedel, že chémia alebo niečo prírodné bude to, čomu sa chcem venovať. Keď ma neprijali na farmáciu, FCHPT bola jasná voľba. A dodnes to neľutujem, pretože inak by som nestretol Ivku a všetko by asi bolo inak.

Aj váš vzájomný vzťah sa začal budovať na škole?

Ivana: Poznali sme sa už na škole ako spolužiaci, ale neboli sme si vôbec blízki. Bavili sme sa spolu minimálne. Stretli sme sa asi rok po škole a tam sa to zlomilo.

Martin: Všetko je pravda, po roku na kúpalisku. A dodnes z nej mám motýle v bruchu.

Ako a kedy sa začal formovať váš vzťah k vede? Ovplyvnili vás veľké vzory, ľudia či skúsenosti?

Ivana: Môj vzťah sa začal formovať až na vysokej škole a prišlo to prirodzene. Určite ma ovplyvnila aj učiteľka chémie na strednej škole. Síce sme sa jej všetci báli, ale základy nám dala naozaj kvalitné, a na takých sa dobre stavia. V minulosti som sa venovala genetike, bolo to pre mňa fascinujúce a bola aj hlavným cieľom mojej doktorandskej práce.

Martin: Prvé ochutnávky prišli v bakalárskom a v inžinierskom ročníku, ale ani tie ma nepresvedčili. Potom som pracoval v korporáte, kde ma to strašne nebavilo. Práca bola neskutočne monotónna. Až následná príležitosť vo výskume rastlín ma stiahla do vedeckého života. Veľkú časť výskumu som robil na Viedenskej univerzite. Neskôr som sa v Nórsku venoval výskumu a produkcii bioplynu.

Výskum vás však až tak nenapĺňal, čím to bolo?

Nemôžeme povedať, že by nás výskum nenapĺňal, práve naopak. Demotivujúce na tejto práci boli vládne zmeny, skracovanie rozpočtu, čo malo samozrejme najväčší dopad na výskumný tím. S neustálym okresávaním rozpočtu sa výskum robiť nedá. Cestovali sme aj veľa do zahraničia a musím povedať, že Slovensko malo na výskum viniča najhoršie podmienky. Dnes už najstarší výskumný ústav neexistuje, čo je veľmi smutné. Nevážime si históriu, radšej postavíme moderné budovy.

To bol pre vás impulz vyrábať vlastnú kozmetiku?

Do výroby kozmetiky sme sa pustili po narodení našej dcérky. Keď sme Izabelu ako malú natierali, všetko ostávalo mastné a olej bol všade. Tak sme pátrali a rozhodli sa vyrobiť olej, ktorý nebude mastný. Takto sa zrodili naše suché oleje. Umožňujú pokožke dýchať, vyživia ju, hydratujú a rýchlo sa vstrebú. Vyžadovalo si to však čas, formuláciu sme pripravovali takmer rok.

Foto: Luci - Súkromný archív Ivany a Martina
Foto: Súkromný archív Ivany a Martina

Čo nasledovalo potom? 

Po výrobe suchých olejoch sme rýchlo pochopili, že musíme rozšíriť produktové portfólio. Naše prvé trhy boli Dobrý trh a Sashe, dodnes ich radi navštevujeme. Práve na podobných akciách sme dostávali spätné väzby a to nás utvrdilo v tom, že má zmysel pokračovať. Čakala nás zmena vizuálu, obalov a vývoj nových produktov.

Máte nejaké veselé či dobrodružné príhody z úvodného obdobia?

Zábavu sme si užili hneď na úvod, keď Martin priniesol nefunkčný vákuový homogenizátor – prístroj, ktorý sa používa na profi miešanie a výrobu krémov a emulzií. Vážil asi 200 kg a popravde som neverila, že bude niekedy fungovať. Vďaka pár známym sa ho však podarilo spojazdniť.

Druhou vtipnou príhodou bolo, keď nám doručili tri 250-kilogramové sudy s materiálom na výrobu a nechali ich pred budovou. Do našej prevádzky sa vstupuje po piatich schodoch, takže to bola zábava. Nakoniec sme pozháňali palety a lano a vyniesli sme ich sami. Vlastne len Maťo. Ja som ho mentálne povzbudzovala a pridržiavala sudy, aby ho neprivalili. Je pravda, že vtedy to bolo trochu zúfalstvo a nevedeli sme, či sa máme na tom smiať alebo plakať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PRÍRODNÁ KOZMETIKA (@liqoil_svk),

Ste partnermi v živote aj v podnikaní – vnímate to ako výhodu? 

Teraz si musíme opäť zvykať, že sme spolu a keď sa nezhodneme, tak sa porozprávame – štandardne ako vo vzťahu. Výhodou je, že sa vieme na 100 % spoľahnúť jeden na druhého. Niekedy to situácia vyžaduje a vtedy sme radi, že sme tam spolu.

Väčšinu účinných látok vo vašej kozmetike si vyrábate sami – aké to má výhody? A ako vyzerá taká výroba?

Sami si vyrábame napríklad extrakt z papriky, ginka, hnedej morskej trávy, kamilky, nechtíka, ruže a mnoho ďalších prírodných surovín. Tie však musia pochádzať od certifikovaných pestovateľov a musia mať základné testy. Takúto biomasu následne spracovávame rôznymi spôsobmi extrakcie a technologickými postupmi. Napríklad sušíme mrazom, macerujeme alebo destilujeme. Výhodou je čerstvosť surovín, čo zabezpečí vyššiu aktivitu účinných látok.

Foto: Luci - Súkromný archív Ivany a Martina
Foto: Súkromný archív Ivany a Martina

Začínali ste s olejmi, dnes máte v ponuke vyše 20 produktov prírodnej dekoratívnej, detskej aj bežnej kozmetiky. Kde hľadáte inšpiráciu na nové výrobky a receptúry?

Martin: Som chlap, takže moja osobná skúsenosť s kozmetikou sa začína pri zubnej paste a končí pri šampóne. Preto primárnou inšpiráciou mi je Ivka. Všímam si kozmetiku, ktorú používa a nemá na etikete naše logo, ale tiež, ak jej niečo chýba a nevie to zohnať v prírodnej kvalite, pokúsime sa to namiešať.

Ivana: Inšpiráciu hľadáme aj na veľtrhoch, zahraničných blogoch, alebo v top prezentovaných produktoch. Receptúry vždy vymýšľame sami.

V čom sú pre vás návštevy veľtrhov prínosné?

Veľtrhy sú fajn v tom, že si vieme nájsť priamych dodávateľov, najmä malých výrobcov rôznych kozmetických surovín. Takto sme napríklad objavili priameho pestovateľa hnedej morskej trávy, z ktorej teraz vyrábame extrakt do krémov Buster, Alaria a iných produktov. Sú tiež dobré na trendy. Vieme na základe toho určiť, čo bude in v kozmetike nasledujúci rok. Inšpiruje nás to, či už v prípade účinných látok alebo produktov.

Čo vás naposledy zaujalo?

Jedny z najviac prezentovaných látok boli tie, ktoré účinkujú proti environmentálnej záťaži na pleť. A najviac nás zaujali účinné látky z rastlinných bunkových kultúr, keďže sme kedysi s nimi sami pracovali.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PRÍRODNÁ KOZMETIKA (@liqoil_svk),

Ako prebieha vývoj nových produktov? 

Jednoznačne pracujeme samostatne. Každý z nás pri vývoji používa iné postupy a ten druhý to akceptuje najlepšie tak, že ho nechá vyvíjať samostatne. Začína to štúdiom vo vedeckých databázach a prvou prípravou receptúr. Potom laboratórne testy a keď produkt vyzerá podľa našich predstáv, dávame ho testovať dobrovoľníkom, najčastejšie známym.

Máte nejaké laboratórne rituály? Niečo, bez čoho s kozmetickou alchýmiou nezačnete?

Martin: Aby som bol bojaschopný, v mojom rannom rituáli nesmie chýbať šálka kávy z moka hrnčeka.

Ivana: Moje ráno sa začína kvalitným banánovým smoothie s arašidovým maslom a dávkou všetkého zdravého, čo potrebujem. A čo sa týka samotnej práce, dezinfekcia pracovných priestorov a pomôcok. To musí byť. Tiež príprava receptúr a prepočty výrobných množstiev.

Vyvíjate aj kozmetické produkty priamo na mieru. Prečo ste sa rozhodli pre tento krok?

Nie každý má príležitosť vyrábať kozmetické produkty, tak prečo by sme ich nevyrobili my. Vývoj niečoho nového znamená pre nás novú výzvu a to nás baví. V podstate je to tá časť procesu, z ktorej máme najväčšiu radosť.

Spomínate si aj na nejaké úsmevné požiadavky?

Áno, keď náš obchodný partner položil na stôl list aloe a povedal: Z tohto mi vyrobte kozmetiku. Dnes pre neho vyrábame krém, aloe vera gél, mastičku, balzam na pery a najnovšie už aj šampón. Všetko s vysokým podielom aloe pestovanej na Slovensku.

Foto: Luci - Súkromný archív Ivany a Martina
Foto: Súkromný archív Ivany a Martina

Konkurencia je pomerne veľká. Dnes už prírodnú kozmetiku vyrába takmer každý – rovno v kuchyni, nové značky sa na Slovensku roja každý rok. Čo si o tom myslíte?

Že to nie je fér. My sme reálne chémiu študovali dlhé roky, máme prax a niekomu stačí urobiť kurz na Ministerstve školstva a môže vyrábať kozmetiku. Tiež si nepoviem, že chcem byť neurochirurg a urobiť si na to kurz. Kozmetika je úzko prepojená so zdravou pokožkou. Minimálne stredná chemická škola by mala byť podmienkou. A vyrábať doma v kuchyni, to už je podľa nás absolútne neakceptovateľné.

Čím sú vaše výrobky výnimočné?

Produkty sa snažíme formulovať tak, aby mali vždy správne fyzikálno-chemické vlastnosti a aby boli účinné. Všetky sú postavené na našich vedomostiach a skúsenostiach. Každý je srdcovka, lebo za každým jedným je príbeh.

Existujú nejaké hoaxy v oblasti prírodnej kozmetiky, ktoré musíte často vyvracať?

Napríklad, že prírodná kozmetika neobsahuje chémiu. Všetko okolo nás je chémia, dokonca my sami sme chémia. A ešte jeden: „Rastlinné oleje majú antibakteriálne účinky.“ Samozrejme, produkty, ktoré sú postavené len na lipidickom základe, nepotrebujú konzervovať. Ale ak budeme mať napríklad angínu, užívanie oleja po lyžičkách nám určite nepomôže, ani neurýchli liečbu.

Má bio a eko vo vašom živote miesto aj mimo kozmetiky?

Určite áno, doma aj v prevádzke všetko separujeme. Používame ekologické čistiace a pracie prostriedky. Nakupujeme zvyčajne suroviny, základné potraviny a všetko, čo sa dá, od slovenských pestovateľov a spracovateľov. Je správne myslieť na našu planétu. Je len jedna a budú tu žiť ďalšie generácie. Páči sa nám, ako je mladšia generácia v tomto smere uvedomelá.

Rozbehli ste aj zero waste program…

Obaly na kozmetiku nie je možné opätovne použiť, keďže to legislatíva zakazuje, hoci sú zo skla. Chceli sme im dať ďalšiu šancu. Zero waste sme rozbehli so značkou Jemnô. Obaly zo sklenených obalov, masiel a niektorých krémov sa nám dajú vrátiť a do nich potom Barborka z Jemnô vyrába ekologické sójové sviečky. Ide o taký eko co-branding.

S čím aktuálne experimentujete? Aké sú vaše sny a plány?

Chystáme niekoľko noviniek. Do pár dní by sme mali uviesť produkty pre detičky. Intenzívne pracujeme aj na dekoratívnej kozmetike, ale keďže ide o komplikovanejší vývoj, ešte to chvíľku potrvá.

Foto: Luci - Súkromný archív Ivany a Martina
Foto: Súkromný archív Ivany a Martina

V čase, keď médiá zasiahla kríza, chceme v Hashtagu naďalej prinášať zaujímavé články, videá a podcasty. Podpor našich autorov a náš magazín na Patreone. Každé euro sa počíta!

Zdroj: Liqoil, hashtag.sk
Odporúčame