Prečo ťa z kyslých cukríkov bolí jazyk? Odpoveď je poriadne znepokojivá

Konzumácia obľúbených kyslých cukríkov nemusí byť pre tvoj jazyk príjemná (Zdroj: Unsplash/Alexander Grey)

#Gumové cukríky obalené kyslým práškom určite poznáš a možno ich dokonca zaraďuješ medzi svoje obľúbené sladkosti. Ak je to tak, pravdepodobne poznáš aj nepríjemný pocit na jazyku, ktorý túto maškrtu zvyčajne sprevádza. Zamyslel si sa už ale niekedy nad tým, čo ho vlastne spôsobuje?

Môže za to kyselina

Ak si fanúšikom kyslých cukríkov, na posedenie ich asi dokážeš zjesť celkom slušnú porciu. A to aj napriek tomu, že pre tvoj jazyk to nemusí byť práve príjemné. Pocit mravčenia na jazyku väčšina z nás vníma ako akési nutné zlo, ktoré sme pre obľúbenú sladkosť ochotní prekonať. Ak si si ale doteraz myslel, že tvoj jazyk takto reaguje na drsnú štruktúru prášku, ktorým sú cukríky obalené, bol si na omyle.

Za pocitom podráždenia, ktorý sprevádza kyslé cukríky, v skutočnosti stojí jedna z ingrediencií, ktorú cukríky obsahujú. Konkrétne ide o kyselinu citrónovú, ktorá sa prirodzene nachádza v citrusovom ovocí a ktorú je možné spracovať do prášku. Práve tento prášok je zvyčajne základom kyslej posýpky na cukríkoch a keďže ide o kyselinu, veľmi rýchlo dokáže podráždiť naše chuťové poháriky. Dlhotrvajúci kontakt s kyselinou citrónovou navyše vplýva aj na nervové zakončenia v jazyku, výsledkom čoho je nepríjemný, bolestivý pocit, ktorý sa s kyslými cukríkmi či lízankami často spája.

Popáleniny z lízanky?

Nepríjemné mravčenie na jazyku pritom nie je to najhoršie, čo ti kyslé cukríky môžu spôsobiť. Kyselina citrónová samozrejme nie je taká nebezpečná, ako iné kyseliny, no stále môže spôsobiť nepríjemné poranenia. Niektorí ľudia sa napríklad stretli s tým, že sa im jazyk po konzumácii kyslých cukríkov začal „šúpať“ a ešte horšie dopadol istý chlapec s Austrálie. Jeho matka zdieľala fotku chlapcovho jazyka s hrozivo vyzerajúcou popáleninou na stránke CPR Kids First Aid na Facebooku, aby pred rizikami kyslých sladkostí varovala ostatných.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST gumových medvedíkov: Želé s príchuťou umeliny nás neohúrilo

„Na obaloch kyslých sladkostí sa často uvádza, že nie sú vhodné pre deti mladšie ako štyri roky a že konzumácia viacerých lízaniek v krátkom čase môže viesť k ,dočasnému podráždeniu citlivého jazyka a úst‘,“ písalo sa v príspevku s fotografiou.

„O kyslých lízankách a chemických popáleninách sme písali už minulý rok – rozumieme, že etikety obsahujú varovania, no podľa zubárov je najlepšie sa kvôli posýpke obsahujúcej kyselinu lízankám vyhnúť úplne (bez ohľadu na vek),“ uviedla tiež stránka CPR Kids First Aid. 

S umývaním zubov radšej počkaj

Ak sa ani napriek týmto varovaniam kyslých cukríkov či lízaniek vzdať nechceš, úplne ti rozumieme. Dokonca pre teba máme niekoľko tipov, ako si ich vychutnať bez toho, aby si si spálil jazyk či rozleptal zubnú sklovinu.

V prvom rade by si mal mať na pamäti, že všetko treba robiť s mierou, konzumáciu kyslých sladkostí nevynímajúc. Pri ich jedení by si si taktiež mal dávať prestávky a určite neuškodí ani pohár vody, ktorá z tvojho jazyka kyselinu citrónovú spláchne. Zbaviť sa kyseliny citrónovej z úst by si sa ale určite nemal pokúšať umývaním zubov, čím by si akurát ešte viac narušil zubnú sklovinu. Umývanie zubov, najmä po konzumácii sladkostí, je samozrejme dôležité, no v prípade pochúťok obsahujúcich kyselinu citrónovú by si s ním mal podľa odborníkov počkať aspoň tridsať až šesťdesiat minút.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com
Odporúčame