TEST gumových medvedíkov: Želé s príchuťou umeliny nás neohúrilo

gumené medvedíky

Testovali sme gumené cukríky (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

#Ovocné želé cukríky sú pre mnohých návrat do detstva. Chutné a osviežujúce gumené medvedíky hádam ani nemusíme zvlášť predstavovať. Veríme, že si ich minimálne raz v živote jedol. V súčasnosti je na trhu veľa tvarov a príchutí, no tentoraz sme sa zamerali na nestarnúcu klasiku.

Vyberali sme z najznámejších a ľahko dostupných značiek. Niektoré z produktov patria pod značky potravinových reťazcov, ale nájdeš tu aj výrobcov, ktorí sú svetovo známi. V teste sme produkty naozaj nešetrili, nášmu kritickému oku neušlo nič – chuť, štruktúra či kvalita cukríkov. Pod pomyselnou lupou sa ocitlo aj zloženie. Ako nám jednotlivé výrobky chutili?

Happy Bears, Tesco (100 g)

Gumené cukríky z Tesca (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,73 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,73 eur
Zloženie: glukózový sirup, cukor, želatína, pitná voda, hroznová šťava z koncentrátu (5 %), regulátor kyslosti (kyselina citrónová), rastlinné koncentráty (čierna mrkva, požlt farbiarsky, baza čierna), koncentrát z riasy Spirulina, prírodné arómy, povlaková zmes (rastlinný kokosový olej), povlaková látka (karnaubský vosk).
Energetická hodnota: 330 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky menej ako 0,5 gramu, sacharidy 74 gramov, bielkoviny 6,3 gramu, soľ 0,05 gramu

Naše hodnotenie

Už po otvorení balíčku sme ucítili umelú vôňu, ktorá ani zďaleka nepôsobila lákavo. Chuť nám arómu produktu len potvrdila – medvedíky síce boli príjemne sladké, no chutili veľmi umelo. Po ovocí ani stopy, hoci podľa zloženia tam nejaké minimálne percentuálne zastúpenie malo byť.

Konzistenciou boli medvedíky väčšie a tvrdšie, nenaťahovali sa a boli matné. Ani farbou nezaujali, skôr boli nevýrazné. Obal pôsobil veľmi jednoducho až nudne, určite by ti naň v regáli nepadol zrak.

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Gummi Bärchen, Clever (200 g)

Clever gumené medvedíky nás nenadchli (Zdroj: Hasthag.sk/Ivka)

Cena: 1,39 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,70 eur
Zloženie: glukózový sirup, cukor, želatína, kyseliny: kyselina citrónová, kyselina mliečna; farbiace rastlinné extrakty (baza čierna, čierne ríbezle, mrkva, reďkovka, požlt farbiarsky, kurkuma, spirulina), aróma, povlakové látky: včelí vosk biely a žltý, karnaubský vosk.
Energetická hodnota: 338 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky menej ako 0,5 gramu, sacharidy 77 gramov, bielkoviny 5,4 gramu, soľ 0,2 gramu

Naše hodnotenie

Tieto medvedíky boli na tom o čosi lepšie než tie predošlé. Hoci sme po otvorení cítili miernu ovocnú vôňu, chuť cukríkov nás sklamala. Chutili veľmi podobne tým z Tesca aj napriek tomu, že boli o niečo viac šťavnaté.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST sójových tyčiniek: Vyššia cena neznamená lepšiu chuť

Konzistenciou patrili k tým mäkším, naťahovali sa, no taktiež sa aj poriadne lepili na zuby. Jednotlivé kúsky boli menšie, lesklé a mali sýtejšie farby. V balení ich je až 200 gramov, no nemôžeme vyzdvihnúť ani pomer množstva a ceny, pretože na trhu nájdeš aj kvalitnejšie cukríky za podobnú (ak nie aj nižšiu) sumu.

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Happy Bears, Lidl (300 g)

Medvedíky z Lidla (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,89 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,63 eur
Zloženie: glukózový sirup, cukor, bravčová želatína, kyselina: kyselina citrónová; farbiace potraviny (koncentrát z papriky, mrkvy, čiernych ríbezlí, spiruliny, jablka, tekvice), aróma, koncentráty ovocných štiav (jahoda, malina, ananás, jablko, pomaranč, citrón), prírodná pomarančová aróma, povlakové látky: karnaubský vosk, biely a žltý včelí vosk; prírodná aróma.
Energetická hodnota: 342 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky menej ako 0,5 gramu, sacharidy 77,6 gramov, bielkoviny 5,8 gramov, soľ 0,07 gramu

Naše hodnotenie

Z tohto balíčka sme cítili ovocnú vôňu, ktorej sa podarilo prebiť mierne umelý závan. Produkt by sme označili ako zlatú strednú cestu, pretože chuťou nijak neexcelovali, no boli o level vyššie než posledné dve priečky.

Konzistenciou boli cukríky mäkšie, ľahko sa stláčali a naťahovali a pôsobili na nás omnoho šťavnatejšie, než predošlé vzorky. Veľkosť cukríkov je trošku väčšia, no sú krásne lesklé a majú sýte farby.

Balenie je v celku zaujímavé a hravé, pôsobí skôr detsky, avšak určite ťa v regáli zaujme.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Beauty Sweeties Natur pur, DM (125 g)

Cukríky z DM drogérie (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 2,95 eur
Približná cena za 100 gramov: 2,36 eur
Zloženie: glukózový sirup, cukor, 20 % ovocná šťava z koncentrátu (jablko, broskyňa, jahoda, malina, pomaranč, hruška, citrón), želatína, regulátor kyslosti (kyselina citrónová), prírodné príchute, zmes ovocných drení z čiernych ríbezlí, broskyne, maliny, černice a z jablka; fruktózový sirup, prírodné želé (jablkový pektín), farbiace výťažky a koncentráty (kurkumový koreň, paprika, čierna mrkva, tekvica, spirulina, jablko), kyselina askorbová (vitamín C), ovocný prášok z aceroly, karnaubský vosk, koenzým Q10 (0,015%), aloe vera (0,015 %), kolagén (0,015 %)
Energetická hodnota: 335 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky menej ako 0,5 gramu, sacharidy 77 gramov, bielkoviny 6,5 gramu, soľ 0,2 gramu

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST očných tieňov: Prírodná kozmetika prepadla, najlepšia značka bola najlacnejšia!

Naše hodnotenie

Od tohto produktu sme si vzhľadom na jeho cenu sľuboval veľa. Nemôžeme povedať, že by nás nejako extra sklamal, no nie je to ani žiadna sláva. Chuť a vôňa medvedíkov boli obyčajné, nevýrazné, no plusom je, že sme necítili umelinu, skôr prírodnú ovocnú vôňu.

Konzistenciou sú medvedíky tvrdšie a suchšie, ich štruktúra nám nedovolila ich ani stlačiť či natiahnuť. Pre nás je to však plus, takýto typ cukríkov nám viac chutí. Priznávame však, že to môže byť veľmi individuálne.

Jednotlivé cukríky boli bez lesku, ich matný vzhľad však na druhej strane podporoval farebnú sýtosť. Aj samotný obal pôsobil veľmi zaujímavo, minimalisticky a zároveň hravo. Spotrebiteľ sa na ňom dočíta všetky potrebné informácie.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Medvedíky, JOJO (80 g)

JOJO cukríky (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,19 eur
Približná cena za 100 gramov: 1,48 eur
Zloženie: glukózový sirup, cukor, želatína, jablčná šťava z koncentrátu 5,5 %, kyseliny (kyselina citrónová, vínna, jablčná), arómy (jablko, citrón, jahoda, pomaranč), rastlinné koncentráty (reďkovka, požlt farbiarsky, čierna mrkva), koncentrát spiruliny, palmový olej 0,1 %, povlaková látka (karnaubský vosk), regulátor kyslosti (askorban sodný), farbivo (karotény)
Energetická hodnota: 329 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky menej ako 0,1 gramu, sacharidy 76 gramov, bielkoviny 4,7 gramu, soľ 0,06 gramu

Naše hodnotenie

Cukríky značky JOJO sú klasikou, ktorú obľubujeme od detstva. Podobne ako Haribo, aj tieto si udržali svoj status štandardu v takej miere, na akú si spomíname spred pár rokov.

Šťavnatá vyvážená ovocná chuť či príjemná vôňa čerstvého ovocia nás len utvrdili v tom, že sa právom umiestnili na druhom mieste. Vizuálna stránka je pre nás klasikou – malé mäkšie farebné želé, ktoré sa aj napriek svojej konzistencii nelepí na zuby.

Čo sa týka zloženia, vytkli by sme kritizovaný palmový olej, ktorý obsahujú ako jediné spomedzi všetkých vzoriek. Mínusom je tiež aj balenie, ktoré má iba 80 gramov, čo sa v pomere množstva a ceny výrazne predraží.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Martin Harich ako ho nepoznáš: Cestovanie je liek, najradšej kráčam sám s batohom do neznáma

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Goldbären, Haribo (100 g)

Medvedíky Haribo (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,99 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,99 eur
Zloženie: glukózový sirup, cukor, jedlá želatína, dextróza, ovocné šťavy z koncentrátov: jablko, jahoda, malina, pomaranč, citrón, ananás; kyselina: kyselina citrónová, ovocné a rastlinné koncentráty: požlt farbiarsky, riasa spirulina, jablko, čierna baza, pomaranč, čierne ríbezle, kiwi, citrón, arónia, mango, mučenka, hrozno; aróma, extrakt z bazy čiernej, leštiace látky: včelí vosk biely a žltý, karnaubský vosk
Energetická hodnota: 343 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky menej ako 0,5 gramu, sacharidy 77 gramov, bielkoviny 6,9 gramu, soľ 0,07 gramu

Naše hodnotenie

Haribo cukríky v našom teste obstáli najlepšie. Príjemné drobné želé medvedíky, ktoré sú krásne farebné, chutné a plné ovocnej príchute. Nezaostávajú ani vôňou, ktorá nás príjemne prekvapila hneď po rozbalení. Mali sme pocit, ako by sme ovoniavali čerstvý ovocný šalát.

Konzistencia cukríkov je trochu tvrdšia, no aj napriek tomu sú pomerne elastické. Mínusom, ktorý by sme produktu vytkli, je práve obal. Ten je spolovice priehľadný, čo spôsobuje zlú čitateľnosť informácií pre spotrebiteľa.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Výsledok testu

Na želé medvedíkoch sme si pochutili. Bolo to príjemné ovocné osvieženie, ktoré sme snackovali v priebehu niekoľkých dní. Najvyššie sa umiestnili výrobky Haribo a JOJO. Svoju kvalitu a chuť si držia na vysokej úrovni presne tak, ako si to pamätáme z detstva. Pár centov navyše sa kvôli chuťovému zážitku určite oplatí investovať!

Prekvapili nás aj gumené medvedíky z DM drogérie, ktoré boli pre nás absolútnou novinkou. Síce sa umiestnili priemerne, mohla však za to najmä ich vyššia cena. Zložením sú asi najčistejšie, kvôli spomínanej cene by sme si ich však druhýkrát nekúpili. Textúrou sú podobné medvedíkom Haribo, ktoré kúpiš lacnejšie.

Ostatné vzorky boli slabým priemerom, pri ktorom by sme so zaviazanými očami absolútne nevedeli, čo práve konzumujeme.

Samozrejme, na záver treba dodať, že s gumenými medvedíkmi to netreba preháňať. Je to stále sladkosť, ktorá obsahuje veľmi veľa cukru (v zložení ho nájdeš v rôznych formách hneď na prvom mieste, čo naznačuje, že tvorí hlavnú časť výrobku). 

Ktoré cukríky sú tvojim favoritom?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame