Kvôli ich výstavbe vyhnali z domovov viac ako milión ľudí: Tri rokliny vzbudzujú rešpekt aj po rokoch

Wikipedia.org/Rehman

#Číňania odjakživa milovali megalomanské projekty, ktoré im neskôr závidí celý svet. Ich pracovitosť a odvaha riskovať spôsobuje, že sa môžu pochváliť stavbami, ktoré by nikde inde nemohli za žiadnych okolností vzniknúť. My ti jednu takú dnes predstavíme. Ide o monumentálnu priehradu a najvýkonnejšiu vodnú elektráreň sveta, ktorá je známa pod názvom Tri rokliny.

Výstavba

Priehrada sa nachádza na známej a tretej najdlhšej rieke sveta (po Amazonke a Níle) Jang-c’-ťiang a s jej výstavbou sa začalo už v roku 1994. Pôvodný návrh na jej vytvorenie však ležal na stole už od roku 1919, no z dôvodu obrovskej finančnej i materiálnej nákladnosti bol odložený na neskôr.

Veľké problémy

Kontroverznosť celej stavby spočíva v tom, že kvôli napusteniu celej priehrady bolo nutné vysídliť extrémne veľké množstvo obyvateľstva. Jeho počet sa zastavil približne na čísle 1,3 milióna, pričom išlo o vyľudnenie 17 veľkých miest, 140 obcí a viac ako 3000 dedín. Pre porovnanie, pri budovaní Liptovskej Mary došlo k vysídleniu 13 obcí, konkrétne išlo o viac ako 4-tisíc obyvateľov.

Celá priehrada bola dokončená v roku 2005. S výškou 185 metrov je dlhá 2 335 a široká 126 m a vytvára priehradné jazero s rozlohou 1 085 km² a dĺžkou takmer 600 km. Pre lepšiu predstavu, ide o rozlohu 108 400 hektárov, čo je viac než polovica Bratislavského kraja (Liptovská Mara má rozlohu 2700 hektárov). Podľa niektorých odborníkov je tak veľká, až spomaľuje rotáciu Zeme.

Rekordér

Elektráreň bola spustená do prevádzky v roku 2008, no na úplnú kapacitu sa naplnila až v roku 2010. Postupne tak bolo zabudovaných 32 generátorov s inštalovaným výkonom 22 500 MW. Ročná produkcia elektrárne je 80 TWh s maximom 98,8 TWh v roku 2014, čo je nepatrne viac, ako dosahuje paraguajsko-brazílska elektráreň Itaipú s inštalovaným výkonom 14 000 MW.

Stavba priehrady je sprevádzaná varovaniami odborníkov, že jej existencia spôsobuje a bude spôsobovať veľké škody na životnom prostredí. V roku 2007 bolo oficiálnymi čínskymi médiami oznámené, že z okolia priehradnej nádrže budú musieť byť presídlené ďalšie 4 milióny ľudí kvôli rozsiahlym zosuvom a eróziou pôdy a znečistením.

Odporúčame