Dokážu zvieratá snívať? Každý druh prežíva v podvedomí niečo celkom iné!

Sny zvierat sú ešte stále poriadne nepreskúmanou oblasťou (Zdroj: Pexels.com/freestocks.org)

#Psy alebo mačky si v priebehu dňa zvyknú niekoľkokrát zdriemnuť, zatiaľ čo ty musíš byť hore. Dúfajme, že sa im pri tom sníva aspoň niečo pekné! Čo to napríklad môže byť? Poď sa spolu s Hashtagom pozrieť na to, o čom v spánku uvažujú domáci miláčikovia aj divoko žijúce zvieratá.

Mačky v spánku lovia

Mačky boli jedny z prvých zvierat, ktorých spánok začal byť intenzívne skúmaný. Pri REM spánku sa ľudské (ale aj zvieracie) svaly výrazne nehýbu, vďaka čomu počas snívania nechodíme len tak po dome. Vedec Michel Jouvet v 60-tych rokoch 20. storočia skúmal spánok mačiek a zistil, že ich REM spánok reguluje časť mozgu nazývaná mostík.

Odstránením jeho časti sa mačky v hlbokom spánku začali pohybovať a prakticky napodobňovali lov, skákali, čistili sa a dokonca sa aj agresívne bránili proti „neviditeľným“ hrozbám.

Mačky sú aktívne aj v snoch (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

Pes ti je verný aj v sne

Je veľmi pravdepodobné, že psy snívajú o svojich majiteľoch. Harvardská psychologička Deirdre Barrettová tvrdí, že psy snívajú o veciach, ktoré ich počas dňa najviac zaujímajú (rovnako ako my). Je potom logické predpokladať, že sa psom sníva o majiteľovej tvári, jeho zápachu, či dokonca o tom, ako nás poteší či sa s nami doťahuje. 

Pes je najlepší priateľ človeka a zrejme aj človek najlepším priateľom psa (Zdroj: Pexels.com/Christian Domingues)

Potkany si spomínajú na cesty v bludisku

Výskumy dokazujú, že potkany, ktoré počas dňa niekoľkokrát prešli bludiskom, si jeho cestičky vybavujú aj počas spánku. Časť ich mozgu hipokampus je zodpovedná za vytváranie a zapamätávanie si trás v bludiskách, vytvorí neurónový vzorec navigácie, ktorý mozog v spánku reprodukuje. Štúdie potvrdzujú, že potkanom sa jednotlivé obrazy aj vizuálne vybavujú, dokonca môže opätovne vnímať aj vône.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček najčudnejších domácich zvierat: Fúha, niektoré vyzerajú ako z inej planéty
Aj drobné zvieratá môžu snívať (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

Zebričky si spievajú pesničky

Napriek tomu, že im ide spev veľmi dobre, nie sú to rodené speváčky. Jednotlivé melódie sa musia naučiť a teda si ich aj opakovať. Podľa National Geografic zistili výskumníci v roku 2001, že sa neuróny v mozgoch vtákov pri spievaní zapaľujú a vytvárajú veľmi špecifický vzorec. Rovnaký si notu po note vytvárajú počas spánku, čo naznačuje, že si piesne skutočne v spánku cvičia.

Ešte aj zebrička má sny (Zdroj: Pixabay.com/Monika Baechler)

Snívalo sa ti už niekedy s domácim miláčikom?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame