Vegánstvo je čoraz populárnejšie: Je však rastlinná strava vhodná aj pre zvieratá?

mačka so psom

Kŕmiť domáce zvieratá vegánskou stravou nie je ani podľa mnohých vegánov správne rozhodnutie (ZDROJ: Unsplash/Krista Mangulsone)

#Počul si už o výzve veganuár? Tá, ako napovedá názov, prebieha počas januára a princípom je, aby si sa počas tohto mesiaca stravoval rastlinne. Do výzvy sa rok čo rok zapája mnoho ľudí a časť z nich pri vegánstve aj ostane. Záujem o tento životný štýl medzi verejnosťou celkovo narastá a do popredia sa čoraz viac dostáva aj otázka, ktorá sa týka našich domácich miláčikov. Najmä tí, ktorí sa pre vegánstvo rozhodnú z etických dôvodov, sa totiž niekedy nie len sami vzdajú živočíšnych produktov, ale nechcú nimi kŕmiť ani svojich štvornohých spoločníkov. To, či je rastlinná strava pre psy či mačky bezpečná, je však stále predmetom diskusie. No a ako uvádza Science alert, jasnú odpoveď nemajú ani vedci.

O vegánske krmivo je vysoký záujem

Ak si vegánom a priviedla ťa k tomu láska k zvieratám, nepochybne ti záleží aj na zdraví a pohode toho tvojho. S tým prirodzene súvisí výber vhodnej stravy. Ak máš doma mačku či psa, kŕmiť ich mäsom pre teba nemusí byť práve príjemné a možno si sa už zamýšľal aj nad inými alternatívami. Dnes už mnohé spoločnosti vyrábajú krmivo pre zvieratá na rastlinnej báze, no otázkou stále zostáva, do akej miery je takáto strava pre našich domácich miláčikov vhodná.

Názory odborníkov i širokej verejnosti na túto tému sa líšia a jednoznačnú odpoveď nepriniesol ani najnovší výskum publikovaný vo Veterinary Sciences. Ten zhrnul výsledky šestnástich štúdií, ktoré boli zamerané na zdravotný stav zvierat kŕmených vegánskou stravou.

Ako ukázala jedna zo štúdií, záujem majiteľov o vegánske krmivo pre zvieratá je pomerne vysoký. Až 35 % opýtaných túto možnosť zvažovalo, no v kŕmení zvierat rastlinnou stravou videlo viacero prekážok. Tými hlavnými boli obavy z toho, že sa zvieraťu nedostanú všetky potrebné živiny, nedostatok podpory zo strany veterinárov i nedostatok komerčne dostupného rastlinného krmiva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Silvestrovské delobuchy vyplašili psíka: Zo Spišskej Soboty ušiel tisícku kilometrov – neuveríš, kam sa až dostal!
jediaci pes
Ako ukázala jedna zo štúdií, záujem majiteľov o vegánske krmivo pre zvieratá je pomerne vysoký (ZDROJ: Unsplash/Kabo)

Mačky verzus psy

Tak mačky, tak aj psy sú mäsožravcami, čomu zodpovedá aj ich anatómia. Ich zuby a čeľuste sú prispôsobené lovu a trhaniu mäsa a takisto majú kratší zažívací trakt, než bylinožravce či všežravce. Psy však zaraďujeme medzi fakultatívne mäsožravce. To znamená, že dokážu stráviť aj rastlinnú potravu. Mačky na druhej strane, sú obligátnymi mäsožravcami, takže mäso potrebujú. Je pre ne totiž zdrojom aminokyselín, najmä taurínu, ktorý je pre ich zdravie nevyhnutný.

„Mačky sú obligátne mäsožravce a pre ich zdravie je potrebné určité množstvo aminokyselín. Ich nedostatok môže viesť k zdravotným problémom,“ povedala pre BBC prezidentka Britskej veterinárnej asociácie Daniella Dos Santos.

Dos Santos tiež uviedla, že hoci vynechať mäso z psieho jedálnička je u niečo jednoduchšie, než u mačiek, stále je potrebná opatrnosť.

„Psa je teoreticky možné kŕmiť vegetariánskou potravou, no je oveľa ľahšie niečo pokaziť, ako nie,“ povedala.

Podobný názor vyjadrila aj veterinárka z charitatívnej organizácie Blue Cross.

„Domáci miláčikovia potrebujú vyváženú stravu. Najmä mačky majú špecifické nutričné potreby, ktoré by vegánska strava naplnila len ťažko,“ vyjadrila sa pre The Guardian.

mačka pri myske
Nedostatok živočíšnej potravy môže byť najmä pre mačky nebezpečný (ZDROJ: Unsplash/Laura Chouette)

Nie všetci odborníci však zdieľajú rovnaké presvedčenie. Viacerí rastlinné krmivo, do ktorého sú pridané zložky ako napríklad spomínaný taurín, obhajujú.

„Mačky, psy a ďalšie druhy potrebujú živiny, nie mäso alebo iné suroviny. Potrebujú kombináciu živín a za predpokladu, že ju dostanú v potrave, ktorá je dostatočne chutná na to, aby ju boli ochotné jesť a ktorú dokážu stráviť, budú zdravé,“ povedal veterinárny profesor Andrew Knight.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mačka Taylor Swift je tretím najbohatším zvieraťom sveta: Jej hodnota je viac ako 90 miliónov!

Ten argumentoval tiež tým, že klasické krmivo pri spracovaní mnohé živiny aj tak stráca a tak doň musia byť opätovne pridané.

„Je nezmyselné automaticky odsudzovať rastlinnú stravu. Ak sa ju ale ľudia snažia pripravovať doma, tak môžu vzniknúť problémy,“ súhlasil veterinár a zakladateľ značky vegánskeho krmiva pre psy, Guy Sandelowsky.

žena kŕmiaca mačku
Napriek všetkému sa výsledky zvierat kŕmených rastlinnou stravou veľmi nelíšili od tých, ktoré konzumovali mäso (Zdroj: Unsplash/freestocks)

Jasné dôkazy stále chýbajú

Tvrdenia jednej či druhej strany však stále nie sú jasne dokázané. Hlavným dôvodom je nedostatok štúdií na túto tému a takisto nejasné výsledky tých, ktoré sa uskutočnili. Iba 6 zo 16 štúdií, ktoré výskum vyhodnocoval, totiž zahŕňalo aj mačky a viaceré prebiehali vo forme dotazníka. Spoliehali sa teda na to, ako zdravotný stav zvieraťa ohodnotili majitelia.

V niektorých prípadoch bol však zdravotný stav zvierat vyhodnotený odborníkmi. Výsledky zvierat kŕmených rastlinnou stravou sa veľmi nerozlišovali od tých, ktoré konzumovali mäso. Do úvahy treba ale brať skutočnosť, že štúdií sa zvyčajne zúčastnilo málo zvierat a tie boli väčšinou kŕmené rastlinnou stravou len krátko.

Jej dlhodobý vplyv na celkový zdravotný stav teda jasný nie je. Podľa majiteľov však vegánstvo ich zvieratám prospieva, ako hlavné benefity uvádzali najmä nižšiu pravdepodobnosť obezity či elimináciu zápachu z úst.

Ako sa zdá, odpovede na kontroverznú otázku ohľadom toho, či naši domáci miláčikovia dokážu v zdraví fungovať na rastlinnej strave sa tak skoro nedočkáme. Stále by však malo platiť, že ich zdravie má prednosť pred našim presvedčením a zloženie ich stravy je vhodné konzultovať s veterinárom.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame