Máš kučeravé vlasy a ráno pri pohľade do zrkadla prepadáš zúfalstvu? Nerob to! Máš výhodu, akú by druhí chceli

kučeravé vlasy a dve kučeravé ženy na prechádzke

Kučeravé vlasy sú možno neposlušné, no majú svoje výhody (Zdroj: Unsplash/Ilyuza Mingazova)

#Zvykne sa hovoriť, že vlasy sú koruna krásy. A druhým dychom treba dodať, že asi každý z nás by ich chcel mať iné, aké ich v skutočnosti má. Príkladom sú kučeravé vlasy, keďže nie je nič neobvyklé, ak po hypnotizujúco vlnitých a hustých prameňoch vlasov túži nejedna žena. Ako ale vznikli také kučeravé vlasy? Je výhoda, mať kučeravé vlasy? Na tieto a iné otázky sa zamerali vedci v novom výskume.

Kučeravé vlasy sú neprebádanou oblasťou

Prečo ich vlastne téma vlasov, a konkrétne tých kučeravých, zaujímala? Vlasy a celkovo ochlpenie je do istej miery stále malou záhadou. Na rozdiel od iných primátov, sú ľudia jediným druhom, ktorý má oveľa menšie ochlpenie, ale napríklad práve na hlave máme vlasov viac než dosť.

Vedci stále nemajú dostatočné vysvetlenia, prečo je to tak. Nové dôkazy uverejnil aj portál Sciencealert a tie podporujú teóriu, že naše vlasy na hlave sa vyvinuli, aby nám pomohli regulovať telesnú teplotu. Predstavujú akúsi ochranu pred slnkom, ale veda vyžaduje jasné údaje a výsledky.

Ako vyzeral test s kučeravými vlasmi?

Na testovanie vedci použili termálnu figurínu. Tá je navrhnutá na vedecké testovanie tepelných prostredí bez rizika a nepresností, ktoré sú bežné pri testovaní na ľudských jedincoch.

Táto figurína dostala na hlavu parochňu z ľudských vlasov a bola umiestnená v komore s kontrolovanou teplotou. Na základe týchto akcií zistili, že figurína neabsorbuje toľko tepla, ako keď bola plešatá.

Ďalej na figuríne testovali viacero rôznych typov parochní, vrátane tých s rovnými vlasmi, voľnými kučerami alebo hustými a pevnými kučerami. Všetky parochne fungovali podobným spôsobom, keď boli vystavené pod horúcim svetlom z lámp napodobňujúcim slnečné žiarenie, ale figurínu najlepšie ochránili pevné kučeravé vlasy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najstaršie kamenné nástroje nevyrobil človek: Boli objavené v Afrike – kto je pravdepodobne ich tvorcom?

To naznačuje, že akýkoľvek typ bariéry na hlave chráni pred slnečnými lúčmi a pred potrebou potiť sa.

 

Výsledky štúdie o kučeravých vlasoch

Vlasy na hlave sa vyvinuli v reakcii na vzpriamené držanie nášho druhu primátov a na naše čoraz väčšie mozgy. V štúdii vedci uviedli, že: „Vznik (alebo zachovanie) vlasov na pokožke hlavy mohlo dosiahnuť optimálnu rovnováhu medzi maximalizáciou tepelných strát na veľkej ploche tela a minimalizovaním získavania tepla na malom povrchu pokožky hlavy priamo nad mozgom.“

„Pevné kučeravé vlasy môžu poskytnúť dodatočné zníženie tepelného toku nad kapacitu typicky rovných vlasov cicavcov.“ Pevne kučeravé vlasy alebo srsť je vlastnosť, ktorá sa nevyskytuje u žiadneho iného voľne žijúceho cicavca, okrem človeka. Pravdepodobne sa vyvinuli ako termoregulačná reakcia.

Hlava bez vlasov absorbuje viac tepla. Súčasný výskum je prvý, ktorý skúma ako vlasy na hlave ovplyvňujú celkovú tepelnú záťaž človeka, nielen potenie ako reakciu tela. Vlasy fungujú ako bariéra znižujúca tepelné straty do okolia. Husté kučeravé vlasy však neležia na sebe, čo umožňuje pokožke hlavy lepšie dýchať, pričom ju stále chráni pred slnkom.

Výskum bude pokračovať aj v exteriéri

Tepelná figurína samozrejme nie je celkom realistická, a preto sa ďalší výskum vykoná v exteriéri s ľudskými účastníkmi, aby sa zistilo, ako vlasy fungujú v prirodzenom prostredí. Hypoteticky vedci predpokladajú, že kučeravé vlasy sa vyvinuli v horúcom a suchom prostredí, kde bola pitná voda vzácna.

Kučeravé vlasy tak umožnili našim predkom venovať sa dlhšej, namáhavej fyzickej aktivite predtým, ako sa budú môcť napiť čerstvej vody. Možno sa na to pozrieš teraz tak, že mať husté, kučeravé vlasy vo vysokej vlhkosti vzduchu, nie je až taká kliatba.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame