Kto je Mariana Čengel Solčanská? Meno režisérky, ktorá sa nebojí výzvy si dobre zapamätaj, jej filmy hýbu Slovenskom

kto jeMariana Čengel Solčanská

Mariana Čengel Solčanská počas nakrúcania filmu Slúžka (Zdroj: Igor Stančík/ Instagram/ www.tingormoviestills.com)

#Filmy ako Únos alebo Sviňa pozná asi každý z nás. A ak nepoznáš filmy, poznáš kauzy, ktorými boli inšpirované. Únos prezidentovho syna, Mečiarove amnestie či vražda novinára. Málokto však vie, že za týmito snímkami stojí žena – Mariana Čengel Solčanská, ktorú preslávili práve politicky zamerané filmy, vďaka priblíženiu udalostí, ktoré zasiahli, spojili a navždy zmenili našu republiku. Čo ďalšie by si mal o tejto nadanej žene vedieť?

Vizitka:

Meno: Mariana Čengel Solčanská
Dátum narodenia: 14. február 1978 (43 rokov)
Profesia: scenáristka, režisérka, spisovateľka

Jedna vysoká škola nestačí

Ctižiadostivosť bola zjavná už počas štúdia, kedy si život nerobila ľahším. Mariana Čengel Solčanská vyštudovala politológiu na Univerzite Konštantína Filozofa vo svojej rodnej Nitre. Na rovnakej univerzite absolvovala rigorózne štúdium v odbore kultúrna antropológia.

Aby toho nebolo málo, súbežne študovala aj filmovú réžiu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v hlavnom meste. K absolvovaným odborom pribudla aj Filmová a televízna réžia a taktiež doktorandské štúdium masmédií na Paneurópskej vysokej škole.

Začiatky a debuty tvorby

S filmovou tvorbou Mariana začala počas vysokoškolského štúdia, kedy režírovala hrané študentské filmy. Za jej prvé filmové úspechy z týchto čias možno považovať koprodukciu s Českou televíziou pri filme Ábelov čierny pes, a rovnako prvé miesto v kategórii študentskej tvorby v prehliadke CINEMA 2006 s filmom Monštrácia.

Prvým debutom, vďaka ktorému sa dostala do povedomia verejnosti bol celovečerný film Legenda o lietajúcom Cypriánovi z roku 2010. V tom istom roku sa k nemu pridala dráma Obhliadka. Nasledovala ďalšia sociálna dráma Miluj ma alebo odíď a populárna rozprávka Na vlásku. Skutočný prelom v jej kariére však prišiel až o pár rokov neskôr.

Občianska povinnosť, ktorá vypredala kiná

Svoju tvorbu neskôr režisérka Čengel Solčanská zamerala na politické témy. Ako sa vyjadrila, zvýšenie povedomia o daných udalostiach považovala za svoju občiansku povinnosť, a to nielen z morálneho hľadiska. Filmy, ktoré reagovali na politické udalosti, lámali rekordy v návštevnosti.

Prispeli k tomu silné emočné náboje a túžba po pravde. V roku 2017 si Únos pozrelo 270 000 divákov. Ten približoval udalosti deväťdesiatych rokov, konkrétne únos syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča mladšieho a vraždu Róberta Remiáša. O rok neskôr svetom otriasla správa o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Film Sviňa, ktorý mal premiéru v roku 2020 nepriamo odkazuje práve na túto šokujúcu udalosť. V neposlednom rade zobrazuje aj prepojenie mafie na politiku a iných vysoko postavených funkcionárov, obchod s bielym mäsom a korupciu.

Vedel si že: Sviňu videlo 400 000 divákov a okrem toho, že sa tento film stal najnavštevovanejším filmom v dejinách samostatného štátu, výrazne ovplyvnil voľby, keď nemenovanej strane rapídne klesli preferencie a po troch volebných obdobiach došlo k výmene vlády?

Tvorbu ovplyvnila dcéra

So svojím manželom Eduardom majú dcérku Ester, ktorá ovplyvnila aj jej profesijný život. S veľkou inšpiráciou prišla aj väčšia zodpovednosť. Pri tvorbe sa Mariana snaží na danú vec pozrieť z pohľadu jej dcéry o niekoľko rokov.

Politické prázdniny

V pripravovanom filme Slúžka táto režisérka opäť poukazuje na spoločenské problémy, tentokrát mimo politického prostredia. Príbeh slúžky sa zaoberá témou a snahou zobraziť problém vnímania žien ako slabšieho pohlavia. Zároveň je to jeden z prvých filmov na Slovensku, ktorý berie ohľad na životné prostredie a dbá na udržateľnosť. Na pľaci sa triedi odpad, používajú ekologické alternatívy plastov a plastové fľaše vymenili za opakovane použiteľné. Na premiéru filmu Slúžka sa môžeme tešiť už na jeseň tohto roka.

Zdroj: eplayer.sk, liquipedia.net
Odporúčame