Do kín mieri nový slovenský film: Sviňa od režisérky Únosu ťa vtiahne do sveta politiky a mafie

unsplash.com/Jake Hills

#So slovenskými filmami sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Už vo februári bude mať premiéru ďalší. Volá sa Sviňa a za jeho zrodom stojí slovenská režisérka Mariana Čengel Solčanská, tvorkyňa filmu Únos. Ten sa stal pred dvomi rokmi veľkým hitom, otvoril diskusiu o únose syna prezidenta Michala Kováča z roku 1995 a tiež o zrušení takzvaných Mečiarových amnestií.

Predlohou k filmu Sviňa bola rovnomenná kniha od novinára a politického komentátora Arpáda Soltésza, ktorý napísal aj knihu Mäso – Vtedy na východe – príbeh z obdobia konca deväťdesiatych rokov na Slovensku.

Príbeh zobrazuje niekoľko ľudí, ktorí žijú v politickom systéme spojenom s mafiou. Ich mrazivé príbehy dokážu šokovať, znechutiť či vyvolať v divákoch rozporuplné pocity. Na filme pracoval okrem Mariany Čengel Solčanskej aj Rudolf Biermann, ktorý sa postaral o scenár, réžiu a produkciu filmu.

„Zdrogované dievčatá sa stávajú hračkami vplyvných mužov z mafie i najvyšších miest  politike. Vo veľkom biznise sa tu točia peniaze, vydieranie je len iný spôsob obchodu. A moc je ten najlepší spôsob, ako chrániť svojich ľudí pred políciou a súdmi. Ak máš moc, môžeš všetko. V tejto krajine sa niektorí budú mať dobre. Malebnú krajinku kdesi pod horami ovládajú vysokopostavení zločinci, ľudia prepojení  politikou, mafiou, ale aj s políciou, súdmi a veľkými kšeftami,“ píše sa v oficiálnom popise filmu.

Režisérka a režisér sa rozhodli doň obsadiť známych slovenských hercov, ako Jozefa Vajdu, Marka Igonda, Dana Heribana, Gabrielu Marcinkovú, Dianu Mórovú, Braňa Bystrianskeho, Szidi Tobiasz, Jakuba Rybárika a mladé talenty ako Máriu Schumerovú, Danu Droppovú, Petru Dubayovú či Andreja Remeníka. V kinách sa Sviňa objaví 6. februára 2020.

Zdroj: CinemArt
Odporúčame