Kto je Jakub Grigar? Vodný slalomár, ktorému medaila z olympiády unikla iba o chlp

Vieš, kto je Jakub Grigar? (Zdroj: Instagram/kubogrigar)

#Vodný slalom patrí medzi športy, v ktorých Slováci mimoriadne vynikajú. Nie je teda veľa vrcholových podujatí v kanoistike, z ktorých by Slováci nedoniesli domov cenný kov. Kým donedávna sme si s týmto športom spájali iba mená ako Martikán, Kaliská či bratia Hochschornerovci, dnes sa do popredia dostávajú aj viaceré mladé talenty. Pred rokmi pretekanie sa na divokej vody učarovalo aj Jakubovi Grigarovi.

Z malého chlapca, ktorý sa bál rozbúreného kanála, sa postupne stal pretekár svetových parametrov. Po viacerých úspechoch z juniorských kategórií sa mu podarilo preraziť aj medzi mužmi. Na poslednej olympiáde v brazílskom Rio de Janeiro dokonca siahal na cenné kovy, ktoré mu unikli iba o chlp, keď skončil tesne piaty.

Vizitka:

Meno: Jakub Grigar
Dátum narodenia: 27. apríla 1997 (vek 24 rokov)
Disciplína: Vodný slalom (K1)
Úspechy: 5. miesto LOH Rio de Janeiro 2016, dvojnásobný majster sveta do 23 rokov

Od počítača až na divokú vodu

Skúsil futbal, basketbal, no až potom našiel šport, ktorý ho reálne napĺňal. Jakub Grigar začal písať svoj športový príbeh už ako deväťročný, kedy si prvýkrát sadol do kajaku. Predtým mu však ešte stihli poriadne učarovať počítačové hry. Práve hodiny strávené za počítačom sa nepáčili jeho rodičom, ktorí chceli, aby ich syn trávil čas efektívnejšie. Jakub tak začal chodiť na futbal, ktorý ho ale veľmi nebavil. Z futbalu neskôr presedlal na basketbal, ktorému sa v tom čase venoval jeho starší brat. Tieto dva športy však neboli preňho to, čomu by sa chcel v živote venovať. Rodák z Liptovského Mikuláša tak vyskúšal vodný slalom, ktorý mu učaroval natoľko, že sa mu odvtedy venuje neprestajne.

Úspešný od mala

Už od prvého momentu, keď sa pustil dolu kanálom vedel, že tento šport je tým, čo ho nesmierne baví. So získavaním skúseností postupne prichádzali aj prvé úspechy a výzvy. Okrem pokory a tvrdej práce sa už vo veľmi mladom veku musel naučiť postarať aj sám o seba. Prvá väčšia skúška prišla, keď mal iba 12 rokov a odišiel na sústredenie na opačný koniec sveta, do Austrálie. Z mladého kajakára, ktorý sa na začiatku bál divokej vody, sa tak stával komplexný pretekár, ktorý dokázal nielen víťaziť, ale predovšetkým si každú jednu jazdu užiť.

Výrazné úspechy dosiahol už v juniorských kategóriách, keď na Majstrovstvách sveta juniorov získal v rokoch 2013 a 2015 zlato. V roku 2015 bodoval už aj medzi mužmi, keď si z londýnskeho kanála odniesol striebro z tímovej súťaže. Ani z Majstrovstiev sveta do 23 rokov neodchádzal bez cenného kovu. Po víťazstve v roku 2016 v poľskom Krakowe, najcennejší kov obhájil aj o rok neskôr na domácej vode v Čunove.

Siahal na medailu

Najväčší úspech sa pre vtedy iba 19-ročného pretekára črtal na OH v Riu de Janeiro, kde ešte pár brán pred cieľom siahal na zlato. Záver trate mu ale nevyšiel a nakoniec skončil tesne piaty. Jakub má však na poslednú olympiádu len tie najlepšie spomienky. O „bedňu“ sa pokúsi určite aj na nadchádzajúcich OH v Tokiu.

Ide aj cez bolesť

Ako to už pri väčšine športov býva, športovci sú často nútení prekonávať svoje limity a siahať na dno svojich síl. Iné to nie je ani pri vodnom slalome, pri ktorom musia byť pretekári nielen skvelo fyzicky pripravení, ale aj psychicky odolní. Jakub sa okrem tréningu na vode pripravuje aj v posilňovni a do tréningového plánu má zaradené aj iné športy. Mladý kanoista rád jazdí na bicykli, lezie po skalách a v zime bežkuje. Okrem toho spolupracuje aj s mentálnym koučom, ktorý mu pomáha udržať motiváciu a koncentráciu pred pretekmi.

V kuchyni sa nestratí

Tak ako každý vrcholový športovec, ani Jakub nemá popri tréningoch a pretekoch veľa voľného času. Ak sa ale vyskytne chvíľa určená na oddych, rád siahne po dobrej knihe, zahrá si na gitare alebo uvarí dobré jedlo. K vareniu má vzťah od mala, a preto by nebolo prekvapením, ak by sa raz z úspešného kajakára stal aj výborný kuchár. Práve gastro je oblasť, v ktorej by sa rád pohyboval po ukončení kariéry. Aj keď je ešte od športového dôchodku roky vzdialený, v rodnom Liptovskom Mikuláši si už teraz kúpil menší bar s čajmi, kávou a vodnými fajkami.

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame