Kto bol Charles Darwin? Svojou teóriou o evolúcii zmenil vnímanie ľudí a stal sa uznávaným vedcom

Zistenia Charlesa Darwina boli a sú prelomové (Zdroj: Wikimedia Commons)

#Aj ty máš pocit, že sa v dnešných časoch často kladie väčšia miera dôležitosti rôznym influencerom, ako vedcom? Bohužiaľ, aj my. Aj preto sme sa rozhodli priblížiť ti britského prírodovedca, ktorého by si mal rozhodne poznať. Podľa viacerých patrí medzi najdôležitejších ľudí, akí boli medzi nami.

Kto teda bol Charles Darwin? Tieto fakty o ňom ťa v škole určite nenaučili. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať dôležité mená histórie cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka:

Celé meno: Charles Robert Darwin

Charakteristika: Autor evolučnej teórie

Dátum narodenia: 12. február 1809

Pochovaný: Westminsterské opátstvo

Manželka: sesternica Emma Darwinová, rod. Wedgwoodová

Počet detí: 10

Nerozhodný mladík

Charles Darwin sa narodil v Anglicku, ako jedno zo 6 detí. Biedu netreli, čo umožnilo mladému Charlesovi vybrať si školu, akú len chcel. Po dovŕšení veku, kedy sa mal rozhodnúť kam nastúpi, si vybral po konzultácií s otcom medicínu v Edinburghu. Nemožno povedať, že by ho tento smer bavil. Nepáčili sa mu niektoré hodiny, a to najmä anatómia a v tom čase brutálna chirurgia. Na druhej strane sa výrazne nadchol pre teórie súvisiace s evolúciou.

Školu zmenil po 3 rokoch a vybral si úplne iný smer. Padlo rozhodnutie, že pôjde do Cambridge študovať za anglikánskeho farára. Rovnako ako v prvom prípade, ani toto nebolo to pravé orechové. Namiesto štúdií teológie preferoval napríklad zbieranie chrobákov, čo bolo v tom čase módnym hobby. Opäť sa potvrdil jeho záujem o iný smer a neskôr sa zapísal do kurzu prírodnej histórie. Je nutné uviesť, že vynikal vo fyzike aj matematike a popri oficiálnych predmetoch sa naďalej zaujímal o geológiu a botaniku.

Expedícia, ktorá všetko zmenila

V roku 1831 sa stal Darwin účastníkom vedeckej expedície, ktorá sa plavila loďou Beagle okolo Južnej Ameriky. Trvala dlhých 5 rokov. Počas nej pozoroval rôznorodosť tvorov vo svete. Neskôr vďaka svojim skúsenostiam pracoval s teóriou vetvenia živočíchov zo spoločného pôvodu. Najväčší dopad na jeho evolučné uvažovanie mali fauna a flóra na Kapverdských a Galapágskych ostrovoch, uvádza historyweb.sk.

Jeho následné konzultácie s inými odborníkmi viedli k vytvoreniu evolučnej teórie. Tá vysvetľuje práve počiatok vzniku a vývoja života na Zemi, a to bez vyšších nadprirodzených zásahov. Nové druhy vznikajú prirodzene, procesom evolúcie, namiesto toho, aby boli vytvorené vyššou mocou. Rozhodne toto tvrdenie neprišlo zo dňa na deň. Neustále sa vzdelával, napríklad štúdiom fúzonôžok, experimentoval a bádal, aby každá jeho teória bola čo najviac prepracovaná a podložená dôkazmi. Vedec sa stával čoraz viac rešpektovaným a získaval dobrú povesť.

Mimochodom, Darwin si celú plavbu zaznamenával. Neskôr boli tieto zápisky zverejnené a stal sa z toho bestseller. Je známy ako Cesta prírodovedca okolo sveta na lodi Beagle.

galapágy
Najväčší dopad na uvažovanie Darwina mali fauna a flóra na súostroví Galapágy (Zdroj: Unsplash/gabriela larreategui)

Pôvod človeka

To, čím sa Darwin preslávil azda na celom svete, prišlo až s teóriou, ktorá poukazovala na pôvod človeka. Tá je založená na myšlienke, že princíp prežitia a vývinu všetkého živého spočíva v prirodzenom výbere. Respektíve, v lepšom prispôsobení sa podmienkam, v ktorých jedinci žijú. Najdôležitejším bodom bolo to, že rozmanitosť života vznikla odlíšením vývoja jedincov zo spoločných predkov. Laicky povedané, naznačoval, že ľudia aj ľudoopy majú spoločných predkov.

Portál beliana.sav.sk uvádza, že podľa Darwina spoločným živočíšnym predkom človeka a dnes žijúcich antropoidných opíc, boli treťohorné opice žijúce na stromoch. Ich vývoj sa ďalej uberal dvoma smermi. K človeku – uvoľneniu rúk, prechodom k životu na zemi, vznik reči a iným. A smerom k dnešným antropoidným opiciam. Svoje zistenia Darwin publikoval až po 20 rokoch skúmania. Dnes možno iba hádať, prečo s vydaním tak dlho váhal. Možno mal strach z toho, ako to príjme verejnosť alebo sa bál problémov z pohľadu náboženstva a priateľov z cirkvi.

Podnikateľský duch

Jeho skúmanie bolo zaznamenané v knihe O pôvode druhov, ktorú publikoval v roku 1859. Po knihe sa len tak zaprášilo. Celkovo bola vydaná viackrát, pričom v každej verzii bolo viacero úprav. V 6. verzii sa už začína hovoriť o evolúcii a získava názov Pôvod druhov. Zaujímavosťou je aj to, že Darwin chcel, aby boli jeho informácie prístupné čo najväčšiemu počtu ľudí. Išiel na to celkom šalamúnsky. S vydavateľstvom sa dohodli, že zmenšia veľkosť písma a vďaka tomu kniha zlacnela takmer o polovicu. Zaznamenalo to značný úspech, kedy sa z pôvodne 60-tisíc predaných kusov za mesiac stalo 250-tisíc.

Aj keď bola jeho teória absolútne prelomová a uznávaná, zasahovala do oblasti teológie, prírodovedy či filozofie. Verejnosťou aj odborníkmi bola prijímaná pomaly. Veľký rozmach prišiel v momente, kedy sa podarilo spojiť Darwinov koncept evolučnej adaptácie prostredníctvom prírodného výberu s Mendelovou teóriou dedičnosti a populačnou genetikou. Vznikla tak moderná evolučná teória, ktorá sa stala východiskom vied o živote.

Darwinova teória evolúcie je považovaná za jeden z najväčších prínosov vede (Zdroj: pixabay.com)

Niekoľko zaujímavostí na záver

  • Darwin sa boril s problémov prekladu. Nevedel, ako zabezpečiť, aby bola jeho kniha preložená správne do iných jazykov. Stalo sa totiž, že nemecký preklad napríklad obsahoval myšlienky aj geológa Heinricha Georga Bronna, ktorým sa on zámerne vyhol. Podobná nepríjemnosť sa stala aj pri francúzskom preklade od Clémence Royerovej, kedy boli presadzované aj iné názory či pridaný samostatný úvod.
  • Viete, kedy vyšiel vôbec prvý preklad tejto knihy na Slovensku? Udialo sa tak až po 147 rokoch, konkrétne v roku 2006.
  • Na ostrove Santa Cruz sa nachádza výskumná stanica Charlesa Darwina.
  • Zrejme je dôležité taktiež poznamenať, že sa vzdal kresťanstva. Nie je zrejmé, či ho k tomu viedli poznatky vedca, alebo smrť jeho milovanej dcéry, ktorá ním poriadne otriasla.

Celoživotný prínos

Zmapovať celý život, myšlienky a pohnútky Charlesa Darwina je mimoriadne náročné. V článku uvádzame hlavné, prelomové body. V skutočnosti stojí tento vedec za množstvom zistených faktov a záverov. Bol veľkou osobnosťou na poli vedy a výskumu.

Zdroj: Hashtag.sk, skolske.sk, wikipedia.org, biography.com, smithsonianmag.com, historyweb.sk, beliana.sav.sk,
Odporúčame