Kto bol Jozef Murgaš? Aj vďaka nemu surfujeme na internete, na Slovensku ho však úspech nečakal

dievča za počítačom na gauči

Môžeme povedať, že Murgaš sa pričinil o to, aby neskôr vznikol internet (Zdroj: Unsplash/Mimi Thian)

#Jozef Murgaš sa stal pravdepodobne prvým človekom na svete, ktorý uskutočnil rádiový prenos hovoreného hlasu, čo sa stalo základom bezdrôtového prenosu a vysielania rádia. Bez neho by si si dnes vlastne nemohol ani surfovať na internete.

Bol vynálezca, maliar, kňaz, politik, umelec a hlavne významný slovenský rodák, ktorý si svojimi patentami získal pozornosť celého sveta, aj keď doma sa uznania nedočkal. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Celé meno: Jozef Murgaš
Dátum a miesto narodenia: 17. február 1864, Tajov-Jabriková, Rakúske cisárstvo
Charakteristika: rímskokatolícky kňaz, maliar a vynálezca
Významný čin: prvý uskutočnil rádiový prenos
Dátum a miesto úmrtia: 11. máj 1929, Wilkes Barre, Pensylvánia, USA

Vždy sa chcel stať maliarom

Základnú školu absolvoval vo svojom rodnom Tajove a neskôr pokračoval v štúdiu na gymnáziu v Banskej Bystrici. Následne sa vydal cestou viery a stal sa kňazom. Predovšetkým ho ale zaujímalo maliarstvo, pre ktoré mal už od mala veľkú vášeň.

Preto začal v rokoch 1889 – 1890 študovať maliarstvo v Budapešti a potom ďalšie štyri roky na akadémii umeleckých vied v Mníchove. Najviac ho umelecky formoval skvelý slovenský maliar Dominik Skutecký a jeho prvý učiteľ Karol Berger (Murgaš namaľoval jeho portrét aj portrét jeho dcéry).

Zaujímavosťou je, že v každej farnosti, kde pôsobil, namaľoval oltárny obraz. Môžeme ich nájsť v Bystrici, Wilkes Barre, či Lopeji. Posledný obraz, ktorý namaľoval, bol obraz biskupa O’ Reillyho v životnej veľkosti. K koncu života mu ale sily začali ubúdať a nebol ho schopný dokončiť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Science (@science1616),


Pozná ich celý svet a považujeme ich za samozrejmosť: Tieto vynálezy pochádzajú zo Slovenska


Bol vášnivý zberateľ

Jeho ďalšou veľkou záľubou bolo zberateľstvo. Bol známym zberateľom húb, minerálov a rastlín. Najrozsiahlejšou zbierkou bola práve tá s hmyzom. Mal viac ako 9-tisíc exemplárov. Nakoniec sa aj jeho tvár stala záujmom zberateľov, a to doslova.

Objavila sa na striebornej zberateľskej minci NBS v roku 2014. Predajná cena mince bola 17,6 eura a okrem jeho tváre je na nej vyhotovený aj anténový stožiar signálu bezdrôtovej telegrafie vo Wilkes-Barre. Autorom návrhu je akademický sochár Ivan Řehák.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SLAVIC MISERY (@slavicmisery),

Získali 11 patentov

Už počas štúdii v Ostrihome sa začal zaujímať aj o elektrotechniku, no hlbšie sa do tohto sveta ponoril až počas svojho pobytu v Spojených štátoch. 2. októbra 1903 podal svoju prvú prihlášku o uznanie patentu a o rok 10. mája mu boli pridelené dva patenty – zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou.

V prvom bola zahrnutá vysielacia stanica a v ďalšom je originálny spôsob prenášania správ. Aj vďaka objavu bezdrôtového prenosu mohli vzniknúť mnohé ďalšie technológie, ktoré nakoniec vyústili aj do vzniku internetu ako takého. Murgašova vedecká práca bola veľmi plodná, o čom svedčí veľké množstvo patentov v priebehu nasledujúcich rokov. Nimi sú napríklad:

● 1907 – vlnomer, elektrický transformátor
● 1907 – anténa na bezdrôtovú telegrafiu
● 1908 – spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou
● 1909 – bezdrôtová telegrafia, detektor magnetických vĺn
● 1909 – magnetický detektor
● 1911 – prístroj na výrobu elektrických oscilácií
● 1912 – navijak na udicu
● a mnoho ďalších

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Blog de Viagem (@luuhefer),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Bol dôležitý pre Pittsburskú dohodu

Počas prvej svetovej vojny chcel vytvoriť spoločný česko-slovenský štát. V USA mal veľa kontaktov a tie využil na pripravenie pôdy pre rokovania pre podporu ČSR, ktorá mala vzniknúť po dohode v Pittsburghu. Bol dokonca aj jedným zo signatárov dohody. Medzi americkými Slovákmi zorganizoval zbierku na základný valutový fond, ktorý činil rovný jeden milión dolárov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Richard Marek Noga (@richard.m.noga),

Nedovolili mu učiť

Ako sa hovorí… doma nie je nik prorokom. V zahraničí bol uznávaný za veľké veci, ktoré dokázal v odbore elektrotechniky, no v rodnej krajine tomu tak úplne nebolo. Na Slovensko sa vrátil v roku 1920 a chcel sa tu už natrvalo usadiť.

Túžil pracovať ako učiteľ na nejakej škole a predávať svoje poznatky ďalej, no nebolo mu to umožnené. Kvôli jeho vraj nedostatočnej kvalifikácii boli jeho žiadosti zamietnuté a on sa tak vrátil späť do Spojených štátov.

Zdroj: hashtag.sk, Wikipedia/Jozef Murgaš
Odporúčame