Kryptomenám stále neverí množstvo ľudí: Čo spája ich odporcov a aké majú argumenty?

Kryptomenám stále nedôveruje množstvo ľudí

Kryptomeny čelia odporu kritikov (zdroj: Getty Images)

#Zatiaľ čo do bitcoinu investuje verejný a súkromný sektor miliardy eur a prvé štáty kryptomenu zavádzajú ako oficiálne platidlo, mnohí bijú na poplach a tvrdia, že ide len o nafúknutú bublinu. A že investorov čaká tvrdé vytriezvenie.

Skupina odborníkov, ktorí kryptomenám neveria, narastá. Ide o rôznych blogerov, miliardárov, hercov, ale aj matematikov, ekonómov či počítačových vedcov. Kryptokatastrofisti sa nedávno spojili, aby Američanov varovali pred rizikom investícií do kryptomien. Až 26 vplyvných osobností adresovalo americkému Kongresu a Snemovni reprezentantov list, v ktorom politikom načrtlo potenciálne nebezpečenstvá kryptomien. O čom všetkom bola reč?

Ponziho schéma a podvody

Signátori v liste tvrdia, že technológia block-chain nebude nikdy vhodná ako základ pre rozsiahlu ekonomickú činnosť. Dokazovať to majú podvody súvisiace s investíciami do kryptoaktív, ako aj „katastrofy súvisiace so samotnou technológiou“. Skupina žiada dramatické kroky pri investovaní do kryptomien tak, aby to bolo udržateľné, prípadne rovno ich úplné zrušenie.

Varujú aj pred renomovanými obchodnými platformami, ktoré môžu podľa skúseností z posledných rokov skolabovať. Tým by investori mohli mihnutím oka stratiť doslova miliardy. Signátorov hnevajú čoraz častejšie kryptopodvody a úradom vyčítajú nedostatočnú reguláciu, produkt bez hodnoty a systém, ktorého solventnosť závisí od pribúdajúceho počtu investorov. To všetko podľa nich vytvára Ponziho schému, ktorej koniec môže bolieť množstvo investorov.

Bitcoin kryptomena
Bitcoiny a ďalšie kryptomeny môžu podľa odporcov vytvoril priestor pre podvody (Zdroj: Unsplash/Traxer)

Produkt bez hodnoty?

Z prieskumu vyplynulo, že minulý rok až 16 % Američanov kryptomeny používalo, alebo do kryptoaktív investovalo. Kryptokatastrofisti pritom tvrdia, že nedostatok prirodzenej hodnoty robí z kryptomien hru s „nulovým súčtom“, v ktorej na každého víťaza pripadá porazený. Obchodovanie s kryptomenami je podľa nich viac hazard než poctivý obchod.

Na rozdiel od akcií, ktoré napríklad odmeňujú investorov dividentami a umožňujú spätné odkúpenie a ďalšie výhody, vyčítajú kryptomenám absenciu akejkoľvek vnútornej hodnoty. Hovoria, že kryptomeny „sú obmedzenou ponukou ničoho“. Predpokladajú, že „bez ohľadu na to, aká je ich hodnota dnes, sa nakoniec ukážu ako bezcenné“. Trhu predpovedajú ďalší masívny krach, pripomínajú obavy o životné prostredie (je známe, že ťažba bitoinu spotrebuje celoročne viac energie než celá Argentína) a žiadajú, aby sa krypto-aktíva nestali bežnou súčasťou ekonomiky prostredníctvom penzijných fondov.

Nové technológie potrebujú čas

Mnohí, samozrejme, nesúhlasia. Starostovia miest od Miami po New York kryptomeny vítajú, do sektoru investujú aj známe technologické firmy, Elon Musk a množstvo známych hollywoodskych hercov. Bitcoin ako oficiálnu menu prijali už krajiny ako El Salvador, Stredoafrická republika či Panama.

Samozrejme, nie je vôbec stopercentné, že kryptokatastrofisti majú pravdu a celý priemysel je odsúdený na zánik. Kryptonadšenci poukazujú na dlhú históriu skepticizmu, hlavne pokiaľ ide o nové technológie. Pripomínajú, že projektu, ktorý by prepojil celý svet prostredníctvom jednej siete, ešte v polovici 90. rokov veril len málokto. Dnes internet používa denne viac ako 62 % celosvetovej populácie.

Súhlasíš s odporcami kryptomien?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame