Kristína zorganizovala protest, na druhý deň sa mu venovali poslanci: Cyklisti v Bratislave si vyjazdili zmenu

FB/Zora Pauliniová

#Posledné týždne a celoslovenské protesty proti súčasnej situácii na Slovensku možno troška naštrbia pasivitu, s ktorou často pristupujeme ku každodenným udalostiam. Aj tým, ktoré sú nám proti srsti. Dôkazom môže byť protestná cyklojazda, ktorá prešla v stredu 21. marca bratislavským nábrežím.

Primátor sa oháňal bezpečnosťou

Zorganizovala ju Kristína Hudeková z občianskeho združenia Živica s podporou organizácie CykloKoalícia. Dôvodom bolo zrušenie využívanej cyklotrasy na nábreží Dunaja, v blízkosti niekdajšieho Parku kultúry a oddychu. Aj keby sa mohlo zdať, že prioritou mesta by malo byť budovanie cyklotrás a nie ich rušenie, primátor mesta Ivan Nesrovnal sa pri tomto kroku oháňal bezpečnosťou. A s výnimkou developera, ktorý rozširuje svoj River Park medzi starým mestom a Karlovou Vsou, mu nedal za pravdu nikto.

FB/Zora Pauliniová

Súčasné občianske protesty však Kristínu neinšpirovali: „Povedala by som, že to bolo opačne. Primátor v spolupráci s developerskou spoločnosťou, ktorá tam stavia, využili protesty a politickú situáciu a to, že verejnosť si všímala hlavne udalosti okolo vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ hovorí v rozhovore pre CykloPodcast.

„Z ničoho nič, bez debaty, bez oznámenia, z jedného dňa na druhý zatreli cyklopruhy čiernou farbou a ľudia boli postavení pred hotovú vec,“ vysvetľuje Kristína s tým, že na nábreží, dôležitej cyklistickej trase spájajúcej Karlovu Ves s centrom, vznikla zóna zmiešaného pohybu. Tá umožňuje cyklistom jazdiť len rýchlosťou 5 km/h a v praxi prináša ešte väčší chaos.

400 (ne)cyklistov na proteste

Na cykloproteste sa zúčastnilo okolo 400 cyklistov, Kristína však dodáva, že okrem nich sa tam objavili aj chodci, psíčkari alebo mamičky s kočíkmi, čiže ďalší ľudia, ktorých sa zmena usporiadania na promenáde týka. A to aj napriek tomu, že deň pred protestom snežilo a bolo chladné počasie.

Načasovanie a šťastná náhoda potom napomohla tomu, že hneď na druhý deň po proteste sa situáciou zaoberalo mestské zastupiteľstvo, ktoré jednomyseľne schválilo a požaduje vybudovanie oddelenej cyklotrasy na promenáde. „Cyklistov v meste pribúda, už aj poslanci vidia, že to nemôžu úplne ignorovať,“ hovorí.

Ukázalo sa tak, že aj iniciatívy, ktoré vychádzajú z malého okruhu ľudí, ako v prípade protestu zorganizovaného Kristínou, majú zmysel. Poslanci dali totiž protestujúcim cyklistom za pravdu a ide tak o jeden z príkladov občianskej nespokojnosti, ktorá priniesla nejaké ovocie.

Zábery z cykloprotestu v Bratislave:

Uverejnil používateľ Juraj Ozimy Streda 21. marca 2018

Odporúčame