Koľko krokov by si mal denne urobiť? Zisti, ako môžeš z chôdze vyťažiť maximum benefitov

Chôdza má viaceré prekvapivé benefity (Zdroj: Unsplash.com/ Sincerely Media)

#Možno aj ty patríš ku skupine ľudí, ktorí si svoju chôdzu nesledujú na počet odchodených minút, ale poctivo sledujú počet krokov len prostredníctvom krokomera. Ak si vášnivo strážiš svoj denný limit, možno ťa prekvapí, že vôbec nemusíš dosiahnuť štandardných 10 000 krokov.

Podľa najnovšej štúdie, realizovanej na tisíckach zúčastnených z celého sveta, ti na udržanie zdravej fyzickej kondície stačí už 5 000 krokov. Nie je to však len o ich počte a ak sa chceš dozvedieť, ako z chôdze vyťažiť maximum zdravotných benefitov, tak čítaj ďalej!

Neuspokoj sa len s dolnou hranicou

Dlhé roky tradoval mýtus, že denné minimum našich krokov by malo byť aspoň 10 000. Najnovší rozsiahly výskum, vychádzajúci z pozorovaní až 227 000 z celého sveta ale odhalil, že nám úplne postačí 5 000 krokov denne. Nie je to však celkom pravdivá a úplná informácia, pretože tu hrá úlohu niekoľko faktorov, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú kvalitu našej chôdze a jej zdravotné benefity.

Výskum taktiež odhalil, že čím viac času strávime chôdzou, tým bude naše fyzické a psychické zdravie v lepšej kondícii. Denne ti stačí navýšiť toto minimum o 500 krokov, a výrazne si tak znížiš riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Toto riziko sa pri navýšení o 1 000 krokov znížilo až o 15 %.

Čo z toho vyplýva? Čas investovaný do dlhých prechádzok podľa vedcov priamo ovplyvňuje tvoju zdravotnú kondíciu a riziko vzniku srdcových ochorení.

Krokomer, ktorý udal trend

Tento údaj si široká verejnosť osvojila z pomerne úspešnej marketingovej kampane na počítadlo krokov počas olympijských hier v Tokiu v roku 1964. Išlo o prvý komerčný krokomer, ktorý sa nazýval Manpo-kei – čo v preklade znamená „10 000-krokový meter“. 

S plynutím rokov sa tento údaj svojvoľne zviazal s minimálnym denným štandardom a prevzali si ho dokonca aj viaceré moderné krokomery, ktoré ho majú naprogramované. Stanovenie hranice 10 000 krokov tak nemá žiadnu vedeckú oporu. Náhodne vzniknutý mýtus sa ale na druhej strane stal dobrým motivátorom pohybu na dlhé desaťročia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Povinná jazda pre všetky múdre hlavy: Zapoj svoj mozog a ukáž, čo o ňom vlastne vieš!
Vyššie množstvo krokov znižuje riziko vzniku vážnych ochorení (Zdroj: Unsplash.com/ Old Youth)

Dôležité je aj správne prostredie

Ako uvádza Vogue, odborník na výživu Rhian Stephenson poukazuje na mnohé benefity chôdze – od výhod pre krvný obeh, imunitu, trávenie, kontrolu hladiny cukru v krvi, až po náladu, pretože prechádzky na čerstvom vzduchu a slnku vedia dodať telu vitamín D. Ak si do denného limitu zarátavaš aj chôdzu či beh na bežiacom páse, pripravuješ sa o výhody denného svetla!

Prechádzka vonku totiž vytvára „optický tok“, teda to, keď míňame objekty, okolo ktorých prechádzame, a tie sa nám tratia zo zorného poľa. Táto aktivita aktivuje parasympatický nervový systém a zlepšuje kreatívne myslenie.

Pri pohľade na pevný objekt, akým je napríklad displej bežiaceho pása, dochádza ku opačnému procesu. Namiesto uvoľnenia a rozvoja kreatívneho myslenia dochádza ku aktivizovaniu sympatického nervového systému, ktorý zodpovedá za útočné a bojovné správanie, a zvyšuje sa tak pocit stresu.

Ak sa teda rozhodneš venovať pár desiatok minút denne čistej chôdzi či behu, tým najlepším prostredím bude exteriér. Nejde len o výhody pre fyzické, ale aj duševné zdravie, ktorému pomôže získať vnútornú rovnováhu, kreatívne myslenie a dokonca vyriešiť problémy so spánkom.

Ako znie rada odborníka?

Odborníci ale zastávajú názor, že by si mal túto hranicu výrazne prekročiť a v prípade, že ti vyhovuje štandard 10 000 krokov, mal by si pri ňom zotrvať. „Podľa štúdie je 4 000 krokov denne minimum, ktoré potrebujeme, aby sme znížili riziko úmrtnosti zo všetkých príčin, ale nie je to číslo, o ktoré by sme mali usilovať o optimálne zdravie,“ tvrdí Stephenson. 

Podľa jeho názoru, by sme teda denne mali zvládnuť prejsť viac ako 6 000 krokov, no rovnako nemusíme preceňovať svoje sily. „Ak ste niekto, kto pravidelne cvičí, nenechajte sa príliš pristihnúť pri posúvaní počtu krokov nad 6 000, ak vám to spôsobuje stres alebo nemáte čas.“ 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Malé zmeny, ktoré môžeš urobiť aj ty: Zlepši si fyzické a duševné zdravie pomocou týchto tipov!

Využi každú príležitosť na chôdzu

Existuje množstvo efektívnych trikov, ktoré ti pomôžu nájsť si čas na krátke prechádzky bez toho, aby výrazne narušili tvoj časový harmonogram. Môžeš ich bezproblémovo vtesnať do niekoľkohodinového scrollovania na sociálnych sieťach, či si vyjsť von na pár minút hneď po jedle. Nielenže si tak zvýšiš počet krokov, ale zároveň pomôžeš telu regulovať hladinu cukru v krvi.

Chôdza je nenáročnou a príjemnou formou pohybu, ktorou môžeš pravidelne nahrádzať jazdu taxíkom, verejnou dopravou či autom.

 

Meriaš si počet svojich krokov za deň?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk vogue.com medium.com
Odporúčame