Nehanbi sa a vyzuj sa: Chôdza naboso má benefity, o ktorých si netušil, začínať však treba postupne!

Chôdza po piesku nie je len príjemná, ale aj zdravá (Zdroj: Pexels.com/Gilberto Olimpio)

#Len čo dieťa trochu vyrastie, strčia mu nohy do topánok. Chôdza naboso má ale nesmierne množstvo výhod, o ktoré sa denne oberáme! Mnohí nenosíme topánky počas celého dňa, no napríklad v Amerike je nosenie obuvi v domácnostiach úplne bežné. No nie je to vôbec zdravé! Pozri sa, prečo by si mal vyskúšať chôdzu naboso v parku, po trávniku či pláži (najmä, keď sa už blíži leto)!

Poďakuje sa ti celé telo!

Určite si si všimol, že každý má svoj špecifický typ chôdze, podľa ktorého by si danú osobu vedel spoznal, aj keby si jej nevidel tvár. Faktom je, že chôdza bez topánok obnovuje náš prirodzený spôsob chôdze, ktorý sa rokmi deformuje zlou obuvou.

Takou nemusia byť len lodičky či formálne poltopánky, ale aj zdanlivo pohodlné tenisky. Tie bežecké mávajú nadmerné odpruženie a oporu, ktorá nám ale podľa chirurga Bruca Pinkera bráni v používaní dôležitých svalových skupín. Práve tie nám pomáhajú pri správnom držaní tela. Chodenie naboso ti preto odporúča 0/10 predajcov akejkoľvek obuvi.

Ďalšou výhodou je lepšia poloha chodidla pri dostupovaní, čo ti môže pomôcť pri problémoch s kolenami, haluxami (vybočenými palcami) či chrbticou. Zároveň je výhodou chodenia naboso lepšia rovnováha a silnejšie svalstvo dolných končatín.

Skutočne sa takto spojíš so zemou (Zdroj: pexels.com/Maria Tyutina)

Opatrne, má to aj svoje riziká

Ak takto chceš chodiť doma či na vlastnom dvore, nemusíš sa ničoho báť. Riziko predstavujú ale plochy, ktoré si si vopred nepreskúmal, a tak sa ti môže stať, že v parku šliapneš na úlomky skla a podobne. Problémom sú tiež baktérie a infekcie, na ktoré si musíš dávať pozor najmä vtedy, ak si cukrovkár. O chôdzi naboso sa preto skús vopred poradiť so svojím lekárom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spoznaj trendové superfoods: Sú naozaj také super, aby si ich potreboval vo svojom jedálničku?

Dôležitá je správna technika

Je to zvláštne, ale po pár minútach chôdze naboso ťa môžu bolieť nohy. Je to preto, že nie si zvyknutý, odložiť topánky bokom. Chce to svoj čas, aby si nohy zvykli a postupne im potom môžeš pridávať ďalšie kilometre.

Spočiatku sa odporúča len 15 – 20 minút, pretože zvyknúť sa dostupovanie bez odpruženia a opory si musia aj tvoje členky. Priprav sa na to, že pocítiš nové bolesti, o ktorých si ani nevedel (šliapnutie na Lego je v porovnaní s týmto slabou kávou).

Preto sa spočiatku odporúča, aby si takto chodil doma, kde sa tvoje nohy trochu oťukajú. Dobrým štartom môže byť aj obuv s tenkou podrážkou, ktorá ťa pripraví na priamy kontakt so zemou. Dôležité je vyjsť z komfortnej zóny a vyskúšať niečo nové, čo je navyše aj veľmi prospešné. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame