Malé zmeny, ktoré môžeš urobiť aj ty: Zlepši si fyzické a duševné zdravie pomocou týchto tipov!

Je dôležité, aby si robil aj malé kroky k zmene (Zdroj: Freepik/freepik)

#Existuje mnoho návykov, ktoré ti môžu zlepšiť mentálne a fyzické zdravie. Niektoré sú úplne primitívne, no pritom tak veľmi účinné! Okrem detoxov, wellnessu či chudnutia je potrebné dbať na dlhodobé návyky. Pretože v momente, kedy sa vrátiš do bežného života, môže byť ťažké udržať si vybudovanú pohodu. Ako teda zlepšiť svoje zdravie udržateľne?

Sociálne siete na úkor stravovania

Nedostatok času na pokojné vychutnanie si jedla, či samotné varenie je výhovorkou dnešnej doby. Často nejde ani o to, že by si ten čas reálne nemal, ale o to, že so svojím časom nevieš dobre zaobchádzať.

Premýšľal si niekedy, koľko času denne stráviš na sociálnych sieťach? A vieš o tom, že ak aspoň časť času venuješ svojmu telu, budeš zrazu stíhať aj plánovanie jedálničku, nákup potravín a samotnú prípravu jedla? Zaberie ti to (povedzme) dve hodiny z tvojho času. Budeš mať pripravené plnohodnotné výživné jedlo, miesto bezvýznamného scrollovania sociálnych sietí…

Hovoríš si, že je to hlúposť? Že ti stačí len niečo uchmatnúť z chladničky a zjesť to, kým si na mobile? Je dokázané, že je to ten najhorší spôsob ako sa môžeš stravovať. Nevnímaš množstvo, ani zloženie toho, čo konzumuješ.

Raz za čas sa ponaťahuj

Toto platí aj v prípade, že pravidelne športuješ, ale aj v prípade, že si pasívny jedinec. Strečing nie je podstatný len pre športovcov, ktorí sa pred výkonom potrebujú natiahnuť, aby zabránili vzniku zranení. Touto metódou si uvedomuješ svoje zlé návyky držania tela a môžeš sa tak vyhnúť napríklad aj bolestiam chrbta.

Zaraď ho do svojho denného programu, postačí už 10 minút denne, ktoré si dokáže vyhradiť každý. Skús to napríklad namiesto ranného (či večerného) scrollingu sociálnych sietí v posteli…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Povinná jazda pre všetky múdre hlavy: Zapoj svoj mozog a ukáž, čo o ňom vlastne vieš!

Rozhýb svoj metabolizmus

Pre aktiváciu tvojho zdravia (a to aj toho psychického) je dôležité, aby si sa venoval svojmu metabolizmu. A to aj v prípade, že nejdeš chudnúť. Ak si do svojich dní vtesnáš silový tréning, urobíš len dobre!

Ten totiž dokáže s organizmom väčšie divy, než kardio. Samozrejme, aj kardio má svoje čaro, a preto ak cvičíš je dobré zakomponovať oba druhy tréningu.

Aká je tvoja prvá myšlienka dňa?

Počul si o tom, že je dobré vytvoriť si návyk po prebudení? Ide o konkrétny spôsob, akým si zaznamenáš svoju prvú myšlienku dňa. Preto odporúčame, aby si si vytvoril rannú rutinu – privstaň si, trochu sa ponaťahuj a zapíš si prvú myšlienku, ktorá ti ráno napadne.

Malé zmeny

Je dôležité, aby si robil aj malé kroky k zmene. Nemôžeš dúfať, že sa všetko obráti zo dňa na deň. Takto to, bohužiaľ, nefunguje, aj keď by sme si to mnohí určite priali. Malé zmeny ale vedú k veľkým, a preto je dobré, ak vytrváš. Cesta pomalými krokmi bude omnoho efektívnejšia ako tá, ktorú vezmeš skratkou, a pôjde všetko zrýchlene.

Psychicky náročné situácie

Či sa stretáš s problémami v škole alebo práci, v osobnom živote, či pri fyzických aktivitách, všetko sa to časom premietne aj do tvojho psychického zdravia. V prípade, že chceš proti tomu bojovať včas, nauč sa s tým pracovať a relaxovať.

Pravidelný relax (akoukoľvek formou, ktorú uznáš za vhodnú) je skvelou prevenciou. Nehovor si, že na to nemáš čas – radšej uber niekde, investuj chvíľku pre psychickú pohodu, a urob niečo pre svoju dušu skôr, než sa udeje niečo omnoho horšie, z čoho bude ťažšie sa dostať.

Čo chrumká, to chutí

V prípade, že sa snažíš schudnúť, ješ zdravo a máš problém so zotrvaním, máme malú radu. Áno, v boji za fyzickým zdravým či krásou, môžeš trpieť aj fyzicky. Chýba ti niečo dobré, chrumkavé, no nemôžeš si to do svojho kalorického príjmu dovoliť?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Starostlivosť o telo je samozrejmosťou: Nezabúdaš na dávku pozornosti aj pre dušu?

Netráp sa, pretože tým skôr či neskôr zlyháš. Aj pri redukcií hmotnosti je dôležitá duševná rovnováha. Hraj sa s textúrami pokrmov, ktoré konzumuješ. Zdravé a nevýrazné jedlá tak povýšiš na iný level, budeš spokojný, a zároveň nič neporušíš. Stačí aj taká drobnosť, že si do šalátu (alebo na večerné chrumkanie k filmu) pridáš porciu pečeného ochuteného cíceru.

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame