Ako ovplyvní kofeín tvoj výkon v posilke? Kávičkári budú prekvapení, čo sa deje s telom po vypití kávy!

káva výkon

Káva má mnoho účinkov aj na telo športovca (Zdroj: Unsplash/bruce-mars)

#Niekto po zobudení pije kávu a ja sa zobudím po vypití kávy. Aj to je jeden z vtipov, ktoré často používajú kávičkári. Nápoj, ktorý ich prebudí a dodá potrebnú energiu je pre mnohých základom dňa a niektorí si dokonca kávu doprajú aj poobede. V káve sa nachádza kofeín, ktorý je aktívnou látkou a na naše telo má pozoruhodné účinky. Poďme si povedať viac o vplyve kofeínu na silový tréning a tiež o tom, kde všade kofeín nájdeš.

Lepšie sústredenie aj aktivácia svalov

Podľa zverejnených štatistík sme na Slovensku v roku 2019 skonzumovali 2,8 kilogramu kávy na obyvateľa. Absolútne najviac kávy sa u nás skonzumovalo v roku 2014. Vtedy to bolo až 3,6 kilogramu na jedného človeka. Medzi najžiadanejšie účinky kofeínu patrí vplyv na únavu, zlepšenie sústredenia a povestné „nakopnutie“ do práce. Káva stimuluje centrálnu nervovú sústavu, zvýši krvný tlak a rozšíri cievy či zlepší funkciu čriev a obličiek.

Keď ju vypiješ, vstrebáva sa do tráviaceho traktu a najvyšší level kofeínu v tele dosiahneš po 45-60 minútach. Kávu využívajú aj fitnessky a kulturisti v príprave, keď sa snažia o čo najnižšie percento vody v podkoží. Prečo? Tento nápoj odvodňuje a telu pomáha zbaviť sa toxínov.

Okrem množstva benefitov vedúcim k zlepšeniu pamäte či reakcií má kofeín mnohé účinky aj na tvoj výkon v posilňovni. Veľmi obľúbeným efektom je vplyv kofeínu na zvýšenie schopnosti tela spaľovať tuk prostredníctvom rozbíjania tuku v tukových bunkách. Zvyšuje tiež silu a celkový fyzický výkon. Môže ovplyvniť motorickú časť mozgu, ktorá signalizuje aktiváciu svalov. Vplyv má aj na teplotu tela – zvyšuje ju a tým pomáha spáliť viac kalórií. Táto látka môže zlepšiť aj regeneráciu svalových buniek, pretože v spojení s jednoduchými sacharidmi zvýši glykemické zásoby vo svaloch. Kofeín podnecuje aj naše telo, aby čerpalo energiu nielen z glykogénu, ale aj z tukových zásob. Výsledok? Dlhšia svalová výdrž a tiež spaľovanie tukov.

Čo na to štúdie?

Čo sa týka vytrvalosti, kofeín je medzi atlétmi veľmi populárny. Jedna zo štúdií zistila, že príjem 4,45 miligramu kofeínu na kilogram hmotnosti zvýšilo vytrvalosť u atlétov. V inom výskume testovali priamo kávu. V behu na 1500 metrov boli konzumenti kávy o 4,2 sekundy rýchlejší ako tí, ktorí pili bezkofeínové nápoje. Iné výsledky sa, samozrejme, týkajú vysokointenzívneho tréningu. Kofeín mal v tomto prípade vynikajúce výsledky pri trénovaných ľuďoch a menej výrazné pri začiatočníkoch. Vedci sa zaoberali najmä športmi ako je cyklistika či plávanie.

Lepší výkon vo fitku

Pri silovom tréningu sa výsledky výskumov rôznia, no viaceré naznačujú, že táto látka by mohla mať skvelé účinky aj v tomto prípade. Jedna štúdia potvrdila, že kofeín zlepšuje svalovú vytrvalosť. Čo to znamená v praxi? Napríklad viac vykonaných opakovaní s rovnakou váhou. Ak chceš maximalizovať výkon počas konkrétneho dňa, lepší efekt môže mať, ak si tento doplnok odložíš na daný deň. Kofeín je stabilnou súčasťou predtréningových prípravkov, ktoré určite poznáš aj pod zľudoveným názvom „nakopávače“.

Tiež je súčasťou spaľovačov, ktoré majú telu pomôcť spáliť viac, než by to bolo bežne možné za pomoci tréningu a správnej stravy. Výskum potvrdil, že kofeínové doplnky stravy dokážu výrazne zvýšiť uvoľňovanie tukov pred a po tréningu. Vedci tiež potvrdili, že ti môžu pomôcť spáliť viac kalórií.

Kofeín je u športovcov veľmi populárny (Zdroj: freepik.com/senivpetro)

Aj v čokoláde?!

Neuveríš, kde všade naozaj kofeín nájdeš. Je totiž v Coca Cole, Red Bulle, ale aj v čiernom čaji, a dokonca v tmavej čokoláde. Medzi ďalšie zdroje patrí Matcha a kombucha, kofeín niekedy nájdeš aj v kávovej zmrzline či v aspiríne. Veľmi populárne sú však aj kofeínové tablety, keďže chuť kávy nevyhovuje každému a dané množstvo kofeínu tak príjmeš rýchlejšie. Keďže malé dávky kofeínu prijímame aj bez toho, aby sme si to uvedomovali, telo si vytvorí toleranciu a na dosiahnutie rovnakého efektu treba po čase väčšie množstvo látky.

Odporúčanú dávku kofeínu sa často uvádzajú odborníci v závislosti od hmotnosti. Zvyčajne sa hovorí o 3–6 miligramoch na kilogram hmotnosti. Kvôli už spomínanej postupne vybudovanej tolerancii tiež dodávajú, že by si nemal začať veľkými dávkami kofeínu.

Aj v tomto prípade však platí, že všetkého veľa škodí. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť nervozitu, podráždenosť, tras rúk, žalúdočné problémy, poruchy spánku, zvýšený tlak či problémy s koncentráciou. Nadmerne veľká dávka môže byť život ohrozujúca a preto pamätaj, že káva a kofeínové suplementy sú dobrý sluha ale zlý pán a využívaj ich s rozumom.

Tvoja strava musí byť vyvážená (Zdroj: Uber Nutrition)

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: Health.com, healthline.com, sundried.com, hashtag.sk
Odporúčame