Dokonalý proteín pre tvoje svaly: Pozri si prehľad rôznych druhov, potešíme aj vegetariánov

Zdroj: Uber Nutrition

#Proteín. Pre mnohých synonymum zázračnej látky, z ktorej ti začnú svaly rásť šialenou rýchlosťou. Must-have pre každého pravého „posilkového miesiča“ a látka, ktorá dokáže robiť zázraky. Hneď na úvod ťa musím sklamať a povedaťi, že všetko vyššie uvedené je lož. Problematiku proteínov sme zľahka načrtli v článku o doplnkoch stravy.

Zopakujme si teda, že pojem proteín môže označovať, buď samotnú bielkovinu, alebo nápoj, ktorým môžeš tento makronutrient doplniť. Všetci totiž dobre vedia, že zdravá strava by mala obsahovať vyhovujúci pomer všetkých makro a mikronutrientov. Proteín sa prirodzene nachádza vo vajíčkach, tvarohu, mlieku, strukovinách, orieškoch alebo v mäse. V dnešnej dobe už výrobcovia proteínov myslia aj na vegánov či vegetariánov. Ak teda chceš rýchlo a účinne doplniť bielkoviny, proteínový nápoj môže byť to pravé pre teba.

Ako si však vybrať v množstve druhov na trhu? Poďme sa pozrieť na základnú charakteristiku niektorých z nich.

Srvátkový proteín

Srvátkový proteín patrí medzi najobľúbenejšie a najčastejšie druhy. Srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syrov, no postupom času sa z odpadovej látky pretransformovala na základ najpredávanejšieho doplnku stravy pre športovcov. Tento typ proteínu obsahuje vysoké percento bielkovinovej zložky a má aj ďalšie výhody. Zlepšuje imunitu, obsahuje veľa vápnika, a keďže aj tvoje vlasy sa skladajú z proteínov, dokáže pomôcť aj tým. Navyše, koža, kosti a zuby potrebujú pre posilnenie kolagén, ktorý sa jednoznačne v srvátkovom proteíne nachádza.

Proteíny sú pre tvoje telo dôležité.
Proteín si zamilovali tisíce športovcov (Zdroj: freepik.com/artroomstudio)

Srvátkové proteíny sa ďalej delia do troch skupín:

Srvátkový koncentrát sa síce neodporúča ľuďom s horším trávením, no vyhovovať ti bude, ak si nestrážiš každý miligram makroživín a chceš docieliť rast svalov.

Srvátkový izolát je najčistejšia forma proteínu. Obsahuje ešte viac bielkovinovej zložky, veľké množstvo BCAA, je dobre stráviteľný a má nízky obsah laktózy.

Srvátkový hydrolyzát sa označuje aj ako „predtrávený proteín“, čo ti môže naznačiť, že tento typ telo trávi o čosi rýchlejšie. Obsahuje viac ako 90 % bielkovinovej zložky a tukov či sacharidov v ňom nájdeš veľmi málo. Daňou za skvelý suplement aj pre tých, ktorí chcú udržať percento tuku nízko, je horkejšia chuť.

Ak hľadáš, kde a ktorý srvátkový proteín kúpiť, odporúčame Platinum1 Whey. Ak chceš hydrolyzát, tak Hydro Whey od Uber Nutrition.

Kazeín

Tento typ proteínu je často označovaný aj ako mliečna bielkovina. Tvorí približne 80 % proteínov nachádzajúcich sa v mlieku. Kvôli tomu, že je ťažšie stráviteľný, sa často odporúča piť ho večer. Počas noci kazeín dodá telu potrebné množstvo aminokyselín a zabráni katabolizmu. Keďže je spájaný s mliekom, obsahuje aj vápnik. Okrem neho však v kazeíne nájdeš aj glutamín či BCAA. Ak máš problém s trávením mlieka, radšej zvoľ iný typ.

Doplň si zásobu kazeínu od e-shopu Uber Nutrition.

Hovädzí proteín

Už z názvu je jasné, že ak si vegán alebo vegetarián, tento typ proteínu nebude pre teba. Hovädzí proteín sa získava hydrolýzou z hovädzieho mäsa. Bielkovinová zložka môže dosahovať až 99 %, hovädzí proteín obsahuje minimum tuku a sacharidov, no zvážiť by si mal určite aj chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému. Tento kompletný proteín však môže poslúžiť aj ako prevencia cukrovky či srdcovocievnych ochorení.

Kúp si hovädzí proteín od Uber Nutrition.
Proteíny sú pre telo dôležité.
Existujú rôzne druhy proteínov (Zdroj: freepik.com/usmart)

Vaječný proteín

Určite si už od nejakej fitnessky alebo kulturistu počul, že si namiesto celých vajíčok varí len bielka. V kruhoch súťažiacich ide o bežnú vec. Vaječné bielka totiž obsahujú bielkoviny a sú tiež zdrojom esenciálnych aminokyselín. Práve preto sa stali aj základom pre proteín. Pozor by si si mal dávať na nezvyčajnú chuť a vstrebateľnosť, ktorá trvá o čosi dlhšie. Ak však trpíš laktózovou intoleranciou, ide o skvelý zdroj prírodných bielkovín.

Viaczložkový proteín

Čoraz obľúbenejším druhom proteínu je aj ten viaczložkový. Ako napovedá jeho názov, je tvorený viacerými zložkami, ktoré môžu byť toho istého pôvodu (dva druhy srvátkového proteínu) alebo rôzneho pôvodu (napríklad hovädzí a vaječný proteín). Spojením pomaly a rýchlo vstrebateľných proteínov vznikne takýmto spôsobom postupne vstrebateľný zdroj bielkovín.

Sójový proteín

Napriek tomu, že o sóji sa často hovorí, že z muža spraví ženu, nie je to vôbec pravda a to aj napriek tomu, že pôsobí estrogénne. Sójový proteín obsahuje 9 esenciálnych aminokyselín, znižuje riziko vzniku rakoviny a infarktu a napomáha znižovaniu zlého cholesterolu v krvi. Musíš sám zistiť, či ti tento zdroj bielkovín nebude prekážať a určite by si si mal o sóji prečítať viac. Patrí však medzi veľmi obľúbené zdroje proteínu u vegánov a vegetariánov.

Sójový vegánsky proteín si rýchlo objednáš na tejto stránke.

Ryžový proteín

Podľa štúdií je pre rast svalov ryžový proteín rovnako účinný ako srvátkový. Prirodzenú chuť môžeš zmeniť napríklad ovocím alebo mandľovým mliekom. Ryžový proteín ti navyše bude vyhovovať, ak máš citlivý žalúdok, no vstrebáva sa o čosi pomalšie. Výhodou tohto zdroja bielkovín je tiež to, že môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi.

Proteíny sú pre telo dôležité (Zdroj: freepik.com/allbestfitnessishere)

Hráškový proteín

Ak máš problém s laktózou alebo sójou a si vegán alebo vegetarián, môžeš siahnuť napríklad po tomto proteíne. Vyrába sa zo žltého hrášku, obsahuje esenciálne aminokyseliny a obsah bielkovinovej zložky je tiež prekvapivo vysoký. Stráviteľnosť je síce pomalšia, no chuť ťa možno prekvapí, keďže tento typ proteínu je prirodzene sladší.

Samozrejme, existujú aj ďalšie druhy proteínov, no pri každom platí, že najprv je potrebné naštudovať si, ako daný typ funguje a porovnať si ho s ostatnými. Zabezpečíš tak, že si nekúpiš proteín, ktorý môže byť zaťažujúci pre tvoje trávenie a bude ti vyhovovať po všetkých stránkach. Pamätaj, že ak chceš zmeniť svoju postavu, doplnky stravy nie sú to jediné, čo by si mal mať v jedálničku. Alfou a omegou ostáva zdravá a vyvážená strava, ktorej sa predsa nič nevyrovná.

Zdroj: Uber Nutrition

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame