Chceš si po škole založiť firmu? V týchto 4 bodoch musíš mať jasno

študentka biznis plán

Založiť biznis môžeš hneď po škole (Zdroj: GettyImages)

#Založenie firmy neber na ľahkú váhu, najmä nie vtedy, ak skočíš do sveta biznisu ihneď po získaní vzdelania. Sprevádza ju množstvo vybavovačiek a nástrah, na ktorých sa môžeš nachytať. Samozrejme, firmu dnes založí za teba aj súkromná spoločnosť a nebude to stáť ani veľa peňazí, no niektoré veci musíš mať vopred rozplánované. Poradíme ti, čo musíš vedieť pred samotným založením.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Podnikateľský plán

Ak chceš začať podnikať, podnikateľský plán je kľúčovým prvkom, ktorý ti pomôže získať jasnejší prehľad o tom, ako bude tvoj biznis fungovať, ako získať financovanie a aké kroky je potrebné podniknúť na úspešné fungovanie tvojej firmy. Skladá sa z viacerých častí, napríklad:

  • Prieskum trhu: Ako prvé zisti, či má vôbec tvoj biznis šancu uživiť sa na trhu. Aká bude tvoja konkurencia? Kto je tvoja cieľovka? Čím sa chceš odlíšiť? A existuje vôbec dopyt po tvojich produktoch či službách?
  • Zámer podnikania: Čo, ako a pre koho vyrábaš alebo predávaš? Toto sú tri základne atribúty podnikania. Bez nich sa ďaleko nepohneš.
  • Marketing: Zisti, ako by sa dalo získať stálych zákazníkov. Pamätaj, že 80 % zisku tvorí 20 % zákazníkov. Zaujmi niečím, čo na trhu ešte nie je.
  • Manažment: Ako bude firma riadená? Ako budú zamestnanci odmeňovaní a kde budeš sídliť? Aj toto si vopred premysli alebo sa poraď s odborníkom.

Podnikateľský plán by si mal mať vytvorený ako prvý. Musí byť úplne konkrétny a do bodky presný, no mal by vedieť uživiť firmu a vytvoriť zisk.

Forma podnikania

Forma podnikania patrí k základným pilierom, ktorý určí, ako bude tvoja firma fungovať. Bude to len živnosť alebo rovno eseročka? Každá má výhody aj nevýhody.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľudia sú ochotní robiť bizarné veci, aby dostali vysnívanú prácu: Ktorým sa to prekvapivo vyplatilo?

Živnosť

Živnostníčenie je prakticky jednoduché. Si sám sebe pánom, máš flexibilný pracovný čas, sám rozhoduješ na svojimi pracovnými hodinami a dovolenkou. Zo zárobku ti všetko ostane a ty nemusíš nič rozdeliť medzi zamestnancov, pretože žiadnych nemáš.

Za svoje podnikanie si však plne zodpovedný a ručíš v mnohých prípadoch aj vlastným majetkom. Nemáš ani veľmi kam rásť, keďže máš podnikanie obmedzené svojím zameraním.

Eseročka

Veľkou výhodou založenia eseročky je fakt, že ručíš iba majetkom spoločnosti. Tvoj osobný majetok je teda po vyhlásení prípadného bankrotu chránený. Eseročka môže taktiež od mnohých investorov získať peniaze na ďalšie podnikanie.

Za nevýhody môžeš považovať zodpovednosť najmä za zamestnancov a tvojich podriadených. Taktiež na teba čaká viac byrokracie a v neposlednom rade musíš mať aj určitý kapitál na začiatok.

Ako začať podnikať po škole?
Začať podnikať nemusí byť jednoduché (Zdroj: GettyImages)

Kapitál

Hovorí sa, že podnikať sa môže aj s prázdnymi rukami. V podstate je to pravda, no živnostníci majú oveľa ľahšie začiatky ako eseročky. Stačia im priestory pre seba. Napríklad umelec alebo copywriter potrebuje prakticky len miestnosť, stôl, počítač a internet. Úvodné náklady sú od pár stovák do pár tisíc eur.

Horšie je to majú začínajúce eseročky. Na začiatok potrebuješ zložiť 5-tisíc eur. To však zďaleka nie je všetko. Čím viac zamestnancov plánuješ zamestnať, tým väčší kapitál budeš na úvod potrebovať. Zarátaj do toho náklady za priestory na podnikanie, prípadne výrobu alebo predaj a taktiež niečo na úvod (prvotná kúpa napríklad stolov a stoličiek do kaviarne).

Dobrou správou je, že na Slovensku ti so začatím podnikania a založenia eseročky môže pomôcť štát, banka alebo prípadne súkromný investor. Investíciou do teba si kupuje akcie tvojej firmy, ktoré sa mu časom vrátia zvýšením ich hodnoty. Ich výška záleží len od tvojej šikovnosti. V krajom prípade pomôžu aj úvery.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľudia sú ochotní robiť bizarné veci, aby dostali vysnívanú prácu: Ktorým sa to prekvapivo vyplatilo?

Čo ak to nevyjde?

Optimizmus je dôležitý, no v tomto prípade musíš mať aj zadné dvierka. Čo urobíš, ak podnikanie nevyjde a tvoja firma skrachuje? Čo ak budeš musieť prepúšťať? Čo ak nie si schopný platiť zamestnancom mzdy alebo úvery, ktoré máš v prípade, že ti nedal peniaze investor?

Vďaka eseročke síce nemôžeš prísť o osobný majetok, no mysli na to, že si zodpovedný aj za ostatných zamestnancov, ktorí kvôli tebe môžu prísť o prácu. Poraď sa s odborníkom a vytvor si podnikateľský plán tak, aby zahŕňal aj prípadný neúspech. Neželáme ti ho, ale rozhodne na túto možnosť mysli a nepodceňuj ju.

Podnikať nie je zložité a čím viac o ňom vieš, tým jednoduchším a automatickejším sa stáva. V prípade živnostníka platí, že tvoje meno má takú prestíž, akú si vybuduješ. V prípade eseročky zasa platí, že firma má také meno, aké má dobré vedenie a zamestnancov. Ak sa do toho napokon rozhodneš ísť, prajeme veľa úspechov.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame