Nie si spokojný s výplatou a chceš zarábať viac? Poradíme ti, ako požiadať o zvýšenie platu

Zhodnoť sám seba a vypýtaj si vyšší plat

Zhodnoť sám seba a vypýtaj si vyšší plat (Zdroj: Unsplash.com/Markus Spiske)

#Prácu budeš mať rád len vtedy, ak ťa bude skutočne baviť aj napĺňať. Je však ešte jeden faktor, ktorý je dnes veľmi dôležitý – a tým je mzda. Ak ťa práca neuživí, nemôžeš ju vykonávať. Zvyšovanie platu aj ihneď po skúšobnej dobe dnes nie je nič výnimočné. Pred nadriadeného alebo priamo zamestnávateľa sa preto neboj predstúpiť so zaujímavou, ale rozumnou ponukou.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Zhodnoť sám seba

Predtým, ako začneš o nejakom zvýšení mzdy vôbec uvažovať, zamysli sa nad tým, či si ju vôbec zaslúžiš. Sebareflexia je veľmi dôležitá. Tu by sme odporúčali pozrieť sa na dva faktory. Tým prvým sú čísla. Ak pracuješ vo sfére, kde sa dá rast firmy vyjadriť v číslach, vieš výročnými správami dohľadať, či firma rastie alebo klesá. To však neznamená, že ak bol nárast firmy 20 % za rok, mal by si dostať o 20 % viac.

Tým druhým faktorom sú nadčasy. Tie už zvyčajne nebývajú tak dobre platené ako hodiny do plného fondu. Preberáš zodpovednosť aj nad rámec svojho pracovného času? Neboj sa povedať to nahlas a iniciuj, aby si tieto hodiny mal pripísané k fondu a teda mal vyššiu výplatu. Oba prípady, ako rast firmy, tak tvoje nadčasy, musia byť konštantné počas merateľného obdobia.

Končí sa ti zmluva, resp. skúšobná doba

Ak sa končí kalendárny rok, zvyčajne je čas na odmeny, 13. plat a pracovné benefity. Práve vtedy je príležitosť vytiahnuť otázku zvyšovania platu. Pouvažuj nad tým, či si počas posledných 12 mesiacov naplnil alebo dokonca predčil očakávanie vedenia. Mnohí zamestnávatelia si dokonca zopár verných zamestnancov zavolajú aj na súkromný rozhovor o tejto téme. Buď preto pripravený.

Nejde však len o koniec roka, ale aj o koniec samotnej zmluvy. Ak ti končí zmluva na dobu určitú a budeš podpisovať novú, ešte predtým sa popýtaj na vyšší plat. Spomeň svoje výsledky, naplnenie cieľov či spokojnosť v tíme. To isté platí aj o konci skúšobnej doby.

pracovný pohovor muž žena stôl stolička porada
Požiadavku na zvýšenie platu vždy dobre zváž a prednes ju zamestnávateľovi rozumným spôsobom (Zdroj: Unsplash.com/Charles Deluvio)

Dobré načasovanie

Rovnako dôležitý je správny timing. Najlepšie je rozhovor o zvyšovaní platu navrhnúť, keď sa ti podarí niečo výrazné, prípadne máš za sebou toľko práce, že sa máš o čo oprieť. Vždy je dobre pozrieť sa na seba ako na zamestnanca a spýtať sa samého seba, či by si sa lepšie ohodnotil za to, čo si dosiahol. A to objektívne.

Ber, prosím, do úvahy aj situáciu firmy. Spoločnosti plánujú rozpočet na určité obdobie dopredu a ak prídeš neskoro, povedzme prvé mesiace v roku, nepochopíš dobre. Taktiež nie je vhodné žiadať o vyšší plat v časoch, keď sa vo firme škrtá a prepúšťa. Vtedy by si miesto vyššej výplaty mohol byť ďalší na rane.


Prečo používať LinkedIn? Sociálna sieť pre profesionálov a firmy ti môže pomôcť nájsť vysnívanú prácu


Peniaze nie sú všetko

Ak je jasné, že peniaze navyše nezískaš, zamysli sa nad benefitmi, ktoré dokážeš využiť. Peniaze nie sú všetko a dobré benefity často vedia rovnako potešiť. Pri rozhovore neomieľaj dookola len financie, popýtaj sa na iné alternatívy. Lepší plat môže prísť aj časom a v tom ti pomôže sebavzdelávanie, ktoré ti firma vie poskytnúť. Zúčastňuj sa workshopov a kurzov, ktoré ti vedia časom pomôcť zlepšiť sa a pripraviť lepšie podmienky pre samotné zvýšenie platu.

V prípade, že do práce denne dochádzaš, požiadaj o peniaze na dopravu (avšak nie v plnej sume) alebo na poistenie. Na stole môže byť aj otázka ohľadom home office, prípadne skrátenia pracovného času na pracovisku. Mnohé z týchto benefitov je možné odpočítať z daní, takže sú výhodné aj pre tvojho zamestnávateľa.

Pozor na časté prešľapy

Daj si však aj pozor, aby si to neprehnal. Určite sa nesnaž hrať na city, to na zamestnávateľa zaručene nezaberie. Viac priťažiť ako prilepšiť ti vie aj porovnávanie sa s kolegami. Mzda je jedno z najväčších tabu na pracovisku a ani kolegovia sa ňou pred sebou nechvália (ale ani nesťažujú). Nikdy nepouži mzdu kolegov ako argument, lebo nikdy neobstojí. Môže ti len priťažiť v kolektíve.

Taktiež sa nesnaž hovoriť o všetkých svojich výdavkoch. V niektorých prípadoch môžeš hovoriť o pádnych dôvodoch, ale napríklad auto na lízing nie je dôvodom na vyšší plat. Zameraj sa skôr na infláciu. Argumentovať však môžeš protiponukou – našiel si lepšiu ponuku a zvažuješ ju. Nikdy sa ňou ale nevyhrážaj.

Zmeň prácu

Áno, aj zmena práce je možnosť, ako zvýšiť svoj plat – ak ti ho teda protiponuka vie zaručiť. Zváž, či má o teba vedenie naozaj záujem. Ak ťa odmietnu s požiadavkou zvýšenia mzdy povedzme po tretí alebo štvrtýkrát, môže to byť znamenie, že o teba zamestnávateľ nemá až taký záujem, ako si myslíš. Vtedy je čas zvážiť inú prácu.

Zmenou zamestnania prídeš o kolektív, pracovné prostredie (ak nepracuješ home office) a isté benefity. Na druhú stranu si ňou rozšíriš obzory, získaš nové kontakty, naplníš svoj životopis a možno aj dostaneš lepšie zaplatené. Každopádne maj na pamäti, že zmena práce je krajné a často aj najzložitejšie riešenie.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, forbes.sk, platy.sk
Odporúčame