Prečo používať LinkedIn? Sociálna sieť pre profesionálov a firmy ti môže pomôcť nájsť vysnívanú prácu

Sociálna sieť LinkedIn

Sociálna sieť LinkedIn (Zdroj: Unsplash.com/Souvik Banerjee)

#Ak chceš nájsť prácu svojich snov, nestačí sledovať avízo, kde sa zvyčajne nachádzajú tie najmenej chcené pracovné pozície. Preto ti teraz predstavíme LinkedIn, sociálnu sieť, ktorá ti výrazne pomôže v tvojom pracovnom živote. Nájdeš tu množstvo odborníkov z rôznych odvetví a z celého sveta.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Čo je vlastne LinkedIn?

LinkedIn, podobne ako Facebook či Instagram, je taktiež sociálna sieť, na ktorej si vytvoríš profil a komunikuješ s ostatnými. Bola založená ešte v roku 2002 a spustená o rok neskôr. Na rozdiel od tých populárnejších si ju založí len ten, kto ju skutočne potrebuje. Miesto trollov tu nájdeš odborníkov na rôzne odvetvia a ide o kľúčovú sociálnu sieť, ak si chceš nájsť dobré a stabilné zamestnanie.

Väčšie, ale už aj menšie firmy, hľadajú na LinkedIn zamestnancov priamo na mieru, pretože vďaka detailnému profilu a referenciám takého dokážu nájsť. Nezdieľaš memečka, fotky z osláv či citáty z náboženských kníh. LinkedIn je miesto pre tvoj profesionálny život a skontaktovať sa tu môžeš s odborníkmi, manažérmi, ale aj so CEO z najrôznejších odborov.

Vytvor si profil, ktorý predčí tvoje CV

Tvoje základné bio na Facebooku obsahuje tvoju prácu, bydlisko, vzdelanie a podobne. Dôležitejší je obsah, ktorý zdieľaš. Na LinkedIn toto neplatí. Tvoj profil je rovnako dôležitý ako tvoje príspevky. Ten odporúčame formulovať do anglického jazyka, aby si ho vedelo prečítať čo najviac zamestnávateľov. Uvádzaš v ňom najmä svoje vzdelanie a kurzy, predchádzajúce zamestnania, ale aj praktické skúsenosti.

Podobne ako pri klasickom štruktúrovanom životopise, aj tu platí, že by si mal uvádzať najmä údaje, ktoré ti v budúcnosti pomôžu k nájdeniu vysnívaného zamestnania. Tvoje portfólio by malo vyzerať lákavo pre zamestnávateľa, ktorý v tebe uvidí potenciálnu posilu. Po vytvorení profilu si vieš údaje kedykoľvek pridať či aktualizovať, tak sa časom neboj ho editovať, aby si ho mal vždy aktuálny.

Povedzme, že by si naozaj dostal zamestnanie na základe svojho profilu na LinkedIn. Ak sa zamestnáš, nedeaktivuj svoj profil, ponúka ti totiž zadné dvierka. Časom sa o teba môže zaujímať iná, povedzme väčšia a prestížnejšia firma, ktorá ti ponúkne prácu za lepšiu mzdu. Také niečo by si rozhodne nechcel prepásť. Zároveň pri nástupe na nové miesto ostaneš v kontakte so svojimi bývalými kolegami.

Ľudia ukazujúci na obrazovku počítača.
Medzi LinkedIn a bežnými sociálnymi sieťami je veľký rozdiel (Zdroj. Unsplash.com/John Schnobrich)

Dôležitá sieť kontaktov

LinkedIn funguje na princípe networkingu – teda dlhodobom budovaní siete profesionálnych vzťahov a kontaktov v tvojom pracovnom odvetví. V tejto sieti kontaktov je dôležité sledovať najnovšie trendy a zaujímať sa o dianie okolo teba. Zdieľaj zaujímavé články, komentuj zaujímavé témy a neboj sa zapojiť do diskusie.

Podľa portálu grafton.sk sa viac ako 80 % zamestnávateľov rozhodne pre oslovenie kandidáta na základe jeho referencií. Ak napríklad poznáš šikovných ľudí, s ktorými si pracoval, napíš im odporúčanie alebo udeľ body za jednotlivé zručnosti. Táto činnosť sa ti môže vrátiť a tebe to vie len pridať. Na LinkedIn si buduješ svoju internetovú reputáciu a aj vďaka nej môžeš získať prácu snov.

Prečo neustále tak apelujeme na využívanie cudzieho jazyka? Na sociálnej sieti nájdeš množstvo zamestnávateľov aj zo zahraničia a tých nezaujíma, z ktorej krajiny pochádzaš. Chcú mať tých najlepších zamestnancov a ak v tebe, mladom a pracovitom Slovákovi, uvidia potenciál, určite sa ozvú. Je úplne jedno, či pôjde o slovenskú, českú, rakúsku alebo pokojne aj kanadskú firmu.

Vždy dostupný

Obrovskou výhodou tejto sociálnej siete je aj fakt, že si neustále online. Headhunteri hľadajú nových pracovníkov nepretržite a ak budeš na nejakej webovej stránke čakať na tú pravú ponuku pre teba, nemusí prísť nikdy. Na LinkedIn si vždy dostupný a profesionáli ti môžu napísať kedykoľvek. Najlepšie ponuky nie sú voľne dostupné, ale šité na mieru vybranému kandidátovi.

Zbytočne si budeš nahovárať, že tvoj Facebook alebo Instagram stačí na nadobudnutie dobrej pracovnej pozície. Niekedy sa tak môže stať, no ide skôr o výnimku ako o pravidlo. Založ si svoj profil už dnes a začleň sa do siete plnej profesionálov z rôznych odvetví a z celého sveta.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, eduworld.sk, grafton.sk
Odporúčame