Dokonalý životopis krok po kroku: Čo je dôležité spomenúť a čo radšej vynechať?

Ak dodržíš tieto rady, tvoj životopis bude perfektný

Ak dodržíš tieto rady, tvoj životopis bude perfektný (Zdroj: Unsplash.com/Glenn Carstens-Peters)

#Životopis alebo CV (Curriculum vitae) je dokument o tvojom pracovnom a sčasti aj osobnom živote. Pochopiteľne, na jednu či maximálne dve strany sa nemôže zmestiť všetko. Čo je dôležité v životopise spomenúť a čo naopak vynechať? Vypichli sme tie najdôležitejšie informácie.


Hľadáte si novú prácu, alebo len máte chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdete na kariera.zoznam.sk.


V osobných údajoch neklam

Prvá rada – neklam. V životopise sa musia nachádzať len relevantné a pravdivé informácie. V priestore pre osobné údaje stačí napísať tvoje meno, tituly a telefónny alebo emailový kontakt. Neboj sa však spomenúť aj rok narodenia, hoci je to nepovinný údaj. Ak si starší, nemusí to zamestnávateľa odradiť, povie mu to však, že pravdepodobne máš už nejaké skúsenosti.

Zaručene sa v tejto oblasti nerozpisuj. Slúži len ako vstup k samotnému životopisu. Neuvádzaj tvoj rodinný stav, vierovyznanie, národnosť ani politické preferencie – zamestnávateľ nemá právo ich od teba žiadať. Telefónne číslo uvádzaj vo forme +421, teda s medzinárodnou predvoľbou a používaj email, v ktorom je celé tvoje meno a priezvisko (žiadne: tibor349@gmail.com).

Taktiež sa neboj priložiť aj svoju fotografiu. Personalista si na teba bude vedieť okamžite spomenúť. Snaž sa, aby bola fotografia aktuálna a vsaď na profilový portrét ako od profesionálneho fotografa, žiadne orezané rodinné fotky.

Uveď nielen vzdelanie, ale aj dôležité kurzy

V kolónke vzdelania uveď všetky stredné a vysoké školy, ktoré si dokončil. Vyhýbaj sa skratkám a píš názvy škôl najlepšie aj s adresou alebo aspoň mestom, v ktorom sa nachádzajú. Taktiež nezabudni uviesť roky, počas ktorých si na školách študoval.

Vynechať môžeš základnú školu (nie však v prípade, že ide o tvoje jediné ukončené vzdelanie) či univerzitu, na ktorej si skončil bez diplomu. Aj tak však môžeš neukončené vzdelanie spomenúť a prípadné dôvody prebrať osobne na interview.

Veľa o tebe povie aj externé štúdium, kurzy či školenia. Vymenuj kurzy, ktoré si absolvoval, ale jedine v prípade, že súvisia s profesiou, o ktorú máš záujem. Ak sa hlásiš napríklad na post účtovníka, nikoho nebude zaujímať, že si absolvoval kurz pečenia. Pokojne prilož certifikáty, ktoré by mohli pri výberovom konaní pridať zopár bodov.

nová prác job zamestnanec mesto veľkomesto city life
Získať novú a lepšiu prácu nemusí byť komplikované. Stačí sa držať niekoľkých pravidiel (Zdroj: Unsplash.com/Saulo Mohana)

Nemusíš spomínať všetky pracovné skúsenosti

Pracovné pozície sa uvádzajú chronologicky od najaktuálnejšej práce. Uveď, kde si pracoval, kde bolo miesto výkonu práce, ktorú pozíciu si zastával a roky, počas ktorých si prácu vykonával. Pokiaľ si pracoval aj v menej známej firme, dvomi vetami ju opíš. Rovnako venuj zopár viet aj popisu danej práce.

Ak máš za sebou už množstvo pracovných skúseností, určite ich neuvádzaj všetky. Spomeň firmy, v ktorých si bol najdlhšie, ktoré sú najaktuálnejšie alebo ktoré priamo súvisia s prácou, o akú máš teraz záujem. Životopis musí byť stručný. V prípade, že si určité obdobie podnikal alebo pracoval ako živnostník, spomeň to. Dokážeš tým, že si zodpovedný, prípadne že vieš viesť tím.

Zo znalostí vypichni najmä tie, ktoré súvisia s pozíciou

V časti o znalostiach sa ľudia rozpisujú najviac. A úplne zbytočne. Ak vieš variť, piecť, zapletať vrkoče, to všetko je skvelé, ale nepatrí to do životopisu. Spomeň znalosti, ktoré nie sú bežné – vedenie pracovného projektu, obsluha rozličných zariadení, špecializácie a podobne. V priestore pre znalosti uveď aj úspechy, ktoré si dosiahol (ak súvisia s náplňou práce).

Nezabudni na znalosť cudzieho jazyka. Nepíš však len jazyky, ktoré ovládaš, snaž sa k nim priradiť aj úroveň (napríklad A2, B1, C1). Na internete si nájdi online test, ktorý tvoju jazykovú znalosť odhalí. Ak sa hlásiš na pozíciu, v ktorej je potrebná aj perfektná znalosť materinského jazyka, spomeň ju. V opačnom prípade sa nechváľ tým, že vieš po slovensky.

Dnes sú dôležité aj počítačové znalosti, avšak „ovládam internet“ nikdy do CV nepíš. Uveď skôr programy, v ktorých vieš pracovať a na akej úrovni, či vieš spravovať sociálne siete a ďalej konkretizuj. Máš vodičský preukaz? Určite to napíš a špecifikuj aj skupiny, prípadne prihoď údaj o najazdených kilometroch (ak sa uchádzaš napríklad o miesto kuriéra či taxikára).

Neboj sa doplniť referencie z minulosti

V tomto bode opisuj seba ako osobnosť. Snaž sa byť originálny a vystihnúť predovšetkým svoje silné stránky. Nepíš v bodoch, pokojne o sebe napíš odsek s piatimi vetami. Žiadne: „komunikatívny, tímový, spoločenský.“ Skús to takto: „Som schopný/á pracovať v kolektíve šikovných ľudí. Rád svojím dielom prispejem k tímovej práci a nebojím sa ani viesť ľudí tým správnym smerom.“

Skús sa v minulej práci popýtať na referencie. Dnes sú veľmi žiadanou súčasťou životopisu a dajú novému zamestnávateľovi najavo, že s tebou boli v minulej práci spokojní. Prilož odkaz na svoju webstránku, blog či portfólio, ktoré chceš odprezentovať. Vyhni sa však odkazom na sociálne siete, ktoré často viac uškodia ako pridajú.

Prilož k CV aj motivačný list

Mnohí zamestnávatelia dnes okrem CV vyžadujú aj motivačný list. V podstate ide o písomnú formu predania sa. Opíš v ňom, ako si narazil na ponuku práce, čo od teba môže zamestnávateľ čakať, ale aj čo čakáš od práce ty sám. Snaž sa byť stručný, no nevynechaj nič dôležité a neopakuj sa. Čo je napísane v životopise, by už nemalo odznieť v motivačnom liste.

Optimálna dĺžka motivačného listu je dva až tri odstavce. Snaž sa zmestiť do 10 až 12 viet. Dbaj aj na to, aby bol gramaticky aj štylisticky správne napísaný, preto odporúčame dať ho prečítať zopár známym.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame