Kam sa vybrať na najbližšiu dovolenku: Toto sú najlepšie miesta pre netradičné cestovanie v roku 2020

Bhután (Foto: Unsplash.com)

#Všetci ho milujeme a túžime po ňom. Cestovanie. Chceme spoznávať nové kultúry, pamiatky, ľudí, ochutnávať nové chute či len tak si oddýchnuť v inom kúte sveta. Jeden z najväčších vydavateľov knižných sprievodcov Lonely Planet zverejnil zoznam, v ktorom nás previedol zaujímavými krajinami. Ich návšteva vraj stojí za to! Ber to ako teda najlepšie cestovné tipy na rok 2020.

Bhután, foto: Unsplash.com

Hornatý raj, ktorý je plne organický

Prvou krajinou, ktorú by sme mali navštíviť je Bhután. Malý kúsok ukrytý hlboko v horách sa nachádza medzi Tibetom a Indiou. Lonely Planet Bhután popisuje ako rozprávkové kráľovstvo, kde sa spoločne všetci snažia o ideálny spôsob života a miesto plné šťastia a radosti.

Himalájsky raj môžeme veľkosťou porovnať s naším Slovenskom, ale s tým ako zaviedol prísnu politiku v cestovnom ruchu sa líši od všetkých krajín sveta. Pri vstupe do krajiny si totiž automaticky zaplatíš 200 až 250 dolárov.

Prechádzka po horských chodníkov, po kopcoch s borovicovými pahorkatinami ti vyrazí dych. Do roku 2020 sa má stať aj prvým plneorganickým národom, čiže Bhután ide s dobou.

Spojené Kráľovstvo, foto: Unsplash.com

Objav čaro britského pobrežia

Krajiny (zatiaľ) Európskej únie si našli v zozname taktiež svoje pozície. Vietor vo vlasoch, prechádzka po móle, pozorovanie delfínov a chutné fish and chips – anglické pobrežie je dokonalým únikom od povinností. Nasledujúci rok prináša nové možnosti. Už v ňom sa totiž otvára obrovský trail okolo pobrežia Británie, ktorý má skoro 4500 kilometrov. 

Foto: Unsplash.com

Bujaré oslavy v Amsterdame

Budúci rok v Holandsku bude plný osláv, keďže si pripomína, podobne ako zvyšok Európy 75 rokov od konca druhej svetovej vojny. Mesto slobody a hriechu, Amsterdam ponúkne množstvo bujarných osláv. V krajine sa bude konať aj svetoznáma súťaž Eurovízia. Pri návšteve určite nepohrdni jazdou na bicykli, veď na viac ako 35-tisícoch kilometrov cyklistických chodníkov objavíš rôzne atrakcie. Svetové dedičstvo UNESCO, Waddenské more a mnohé iné bohatstva prírody sú tiež očarujúce.

Severné Macedónsko, foto: Unsplash.com

Rebranding krajiny

Otvorenie nového letiska a oslavy rebrandingu. To prinesie rok 2020 v Severnom Macedónsku, doteraz známom len ako Macedónsko. Desaťročia súperilo so susedným Gréckom v politických debatách o názov, no v roku 2018 konečne došlo k dohode. Susedské vzťahy sa tak aspoň čiastočne napravili.

Čo ťa čaká v Severnom Macedónsku? Lahodná gastronómia a starodávne pamiatky sú klasika. Novinka, ktorú priniesli je letový spoj k jazeru Ohrid a pre dobrodruhov predstavili turistický trail Hight Scardus, ktorá sa tiahne prudkými vrchmi v regióne. 

Aruba, foto: Unsplash.com

Holandsko v Karibiku

Palmy všade navôkol a nedotknuteľné pláže. Aj takýto je juh Aruby. Aruba je jedným z ostrovov Holandského kráľovstva v Karibskom mori. Najpopulárnejším strediskom je San Nicolas, nazývaný aj Sunrise City. Rovnako ako v Bhutáne, aj na Arube sa snažia o udržateľnosť. Aruba zriadila testovacie centrum, v ktorom sa snaží riešiť problematiku obnoviteľnej energie. Zároveň sa pracuje na implementácii zákazu opaľovacích prípravkov a krémov.

Foto: Unsplash.com

Nosorožce a rafting

Niekdajšie Svazijsko, dnes Eswatinské kráľovstvo. Návštevnosť malej krajiny rozprestierajúcej sa v južnej Afrike je minimálna. No, prichádza zmena! Vybudovanie medzinárodného letiska je výborným krokom vpred. Spoznávanie krajiny ako je táto je jeden obrovský zážitok. Parky, rezervácie prinášajú zaujímavosti, ktoré nenájdeš na každom kroku. Pri potulkách krajinou narazíš na rafting vo vlnách rozbúrených vôd alebo sa zoznámiš s nosorožcom. 

Kostarika, foto: Unsplash.com

Krásy Kostariky

Ospalé leňochody na stromoch, žaby s červenými očami, či prechádzka po sopkách. Aj s týmito nevšednosťami prichádza Kostarika. Miesto, kde je cestovný ruch vyvinutý v každom smere. Krajina je známa tým, že deväťdesiat percent energie krajiny sa vyrába z obnoviteľných zdrojov a v roku 2020 by sa mohla stať jednou z prvých uhlíkovo neutrálnych krajín.

Libéria, foto: Unsplash.com

Dážďové pralesy v Afrike

Nádherné pláže, národný park Savo, dažďové pralesy sú v západnej Afrike. V Libérii, kde narazíš na šimpanza, slona, hrocha je dobre rozvinutý aj obchod, a to konkrétne s Nórskom. Spoločnými silami chcú zastaviť v budúcom roku aj odlesňovanie. Prírodný poklad krajiny bude zachránený po celé generácie a preto by si mal tieto krásy prísť spoznať na vlastnej koži.

Marakéš (Foto: Unsplash.com)

Marakéš hlavným mestom kultúry

Za poriadny výlet stojí aj Marakéš. Ten si čoskoro vyslúži titul prvého afrického hlavného mesta kultúry. Oslavy budú jednoznačne veľkolepé a pohodička na neďalekých atlantických plážach padne vhod.

Zdroj: Lonely Planet
Odporúčame