Hralo sa o milión eur: U našich susedov sa stretla ešportová smotánka, vo finále sa ocitol outsider

Astralis na IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

#Celkom jeden milión dolárov si tento víkend v poľských Katowiciach rozdelili tie najlepšie ešportové tímy hry Counter-Strike: Global Offensive. Víťazstvo prvého tohtoročného majoru, ako sa tieto najväčsie turnaje nazývajú, si na konto pripisuje dánska pätica Astralis a dobieha tak doterajší rekord troch Majorových titulov tímu Fnatic. Druhé miesto prekvapivo obsadil fínsky underdog Ence Esports.

Vo finále s outsiderom

S prehrou len jednej jedinej mapy počas celého šampionátu, ukazuje Astralis svoju neuveriteľnú formu, ktorú nedokázal prekonať ani jeden z ich súperov. To, že sa v boji o titul stretnú s Béčkovým Ence esports však očakával málokto. Túto fínsku zostavu môžeme určite označiť za prekvapenie celého turnaja, nakoľko sa do samotného finále prepracovali ťažkou cestou cez tie najlepšie tímy world rankingu. Vďaka tomu zožínali aj patričnú podporu od väčšiny publika a burácajúci bielo-modrý fanklub ovládal atmosféru v celej katowickej Spodek Aréne. Slogan „Easy for Ence“ sa stal zaužívaným pokrikom v akejkoľvek priaznivej situácii pre fínsky tím.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

Cesta turnajom

Tímy museli prejsť cez otvorené online kvalifikácie, kontinentálne kvalifikácie a nakoniec hlavnú kvalifikáciu. Iba 8 tímov malo zabezpečenú účasť vo finálovom turnaji vďaka statusu legiend, ktoré získali počas minulého Majoru za umiestnenie v top 8. Finálovú šestnástku teda tvorili tieto tímy : Astralis, BIG, FaZe, HellRaisers, Liquid, MIBR, Natus Vincere, compLexity, AVANGAR, Cloud9, ENCE, G2, NRG, NiP, Renegades a Vitality.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

V skupinovej fáze sa turnaj odohrával Swiss systémom, čo pre každý tím znamenalo: 3 výhry vás posúvajú do play-off, 3 prehry vás vyraďujú z turnaja; pričom zápasy sa náhodne generujú a môžu na seba naraziť iba tímy s rovnakým počtom výhier a prehier. V tejto fáze turnaja si najlepšie viedli Dáni z Astralis a americký tím Liquid so skóre 3:0. Za nimi sa potom umiestnili so skóre 3:1 Natus Vincere, MIBR a Renegades. S najtesnejším skóre 3:2 potom postupovali ENCE, NiP a FaZe, za ktorých nastupuje aj slovenský sniper GuardiaN. Ostatných 8 tímov bolo z turnaja vyradených.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

Play-off sa odohrávalo na 2 víťazné mapy od štvrťfinále až po finále. Vo štvrťfinále sme mohli vidieť celkom jednoznačné víťazstvá 2:0 Astralis nad NiP, MIBR nad Renegades a NaVi nad FaZe. Poslednú dvojicu tvorili ENCE a Liquid, kde bol úspešnejší fínsky tím ENCE 2:0 po veľkej dráme na druhej mape a postaral sa tak o veľké prekvapenie turnaja. V semifinále si poradili Astralis 2:0 s brazílskym tímom MIBR. V druhom semifinále to opäť raz boli ENCE, ktorí dokázali prekvapiť Natus Vincere a zdolať ich 2:1 po dvoch tesných mapách, ktoré vyhrali 16:14.

Astralis súpera rozdrvili

Finálovú dvojicu teda tvorili ENCE a Astralis. Na jednej strane tím s obrovskými skúsenosťami, na druhej Fíni, ktorí sa do finále Majoru dostali z kontinentálnej kvalifikácie. ENCE dokázali na tomto turnaji už veľakrát prekvapiť, a preto boli všetci v očakávaní, čo sa vo finále udeje. Prvá mapa sa odohrávala na picku tímu ENCE, mape Train. Na tejto mape si však lepšie počínali Astralis a ovládli ju 16:11 po vynikajúcej CT strane. Druhou mapou bolo Inferno a tu sa ENCE príliš veľa šancí na úspech nedávalo. To sa aj potvrdilo, keď Dáni dokázali rozdrviť ich súpera 16:4. Astralis si tak mohli po tretí raz vychutnať aké je to dvíhať nad hlavu trofej z Majoru. Astralis si okrem iného z turnaja odniesli aj krásnu finančnú odmenu v podobe 500-tisíc dolárov, čo bola presne polovica z celého prize poolu.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

Nehral sa len Counter-Strike

Okrem turnaja v Counter-Striku sa o titule rozhodovalo aj v real-time strategickej hre StarCraft II, kde si 150-tisíc z celkovej sumy 400-tisíc dolárov odniesol za prvé miesto Juhokórejčan SoO po výhre v grand finále 4:3. Jeho súper Stats si spočiatku dokázal pomerne rýchlo vytvoriť náskok 2:0, no SoO začal jeho hru jasne čítať a počnúc treťou mapou aj skórovať. Zaujímavosťou turnajov v StarCrafte je vždy prítomnosť väčšiny Juhokórejských hráčov, keďže v ich vlasti by sme tento titul mohli označiť za národný šport. Jediný nádejný Európan Serral sa umiestnil na 5.-8. mieste a odniesol si takmer 11-tisíc dolárov.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

Dve stovky hráčov Fortnite

Úplnou novinkou bol tento rok turnaj vo Fortnite, ktorý prebiehal v oddelenej pasáži arény a v sólo aj duo hrách sa o titul majstrov a pól milióna dolárov pobili dve stovky hráčov. Prvé miesto si v duách odniesli hráči Zayt a Saf. V sólových hrách vyhral Vinny1x. Aj keď sa jednalo o premiéru, populárny Fortnite zožal veľký úspech a prilákal nejedného diváka. Zastúpenie mal bohaté aj v radách cosplayujúcich návštevníkov.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)

U susedov turnaje aj expo

Neodlúčiteľnou súčasťou katowického Intel Extreme Masters je aj rozsiahle expo prezentujúce množstvo príslušenstva, technológií, či samotných hier. Aj tento rok tak so sebou lídri v tejto oblasti doniesli to najlepšie a návštevníci si mohli vyskúšať všetko počnúc od rôznych virtuálnych realít, cez simulátory a tie najvýkonnejšie počítače až po herný hardvér. Nechýbali fotokútiky, súťaže, tomboly a kvízy. Nadšenci esportu ale aj akejkoľvek inej oblasti kyberkultúry si tak jednoznačne prišli na svoje.

IEM Katowice (foto: Matej Hudák)
Zdroj: Hashtag: Martin a Matej
Odporúčame