Slovákov učia piť kvalitnú kávu: Petra a Juraj si vyskúšali gastro v Británii, dnes prevádzkujú kaviareň v Stupave

Tma v hrnku kaviareň

Petra a Juraj káve zasvätili celé svoje podnikanie (Zdroj: archív TVH)

#Srdcia kávičkárov si získali pojazdnými kaviarňami na festivaloch a jarmokoch po celom Slovensku, ich najnovší projekt už kolesá nemá. Petra s Jurajom sa po rokoch kočovania a podnikania s kávou rozhodli naučiť Záhorákov, o čom je skutočná káva. V Stupave otvorili dnes už obľúbenú kaviareň Tma v hrnku.

V rozhovore ti Peťa prezradí tri tipy na skutočne kvalitnú výberovú kávu, prečo vo svojej kaviarni kávu nepražia a radšej nakupujú, ale aj ďalšie zaujímavosti.

Roky ste s partnerom Jurajom pôsobili v gastre v Británii, na Slovensku ste v Tatrách pracovali ako inštruktori zimných športov. Ako ste napokon zakotvili pri káve na Záhorí?
Okolo kávy sme sa motali odjakživa, keďže sme ku gastru mali vždy blízko. Prvým rozbehom boli naše pojazdné kaviarne, s ktorými sme brázdili akcie a fesťáky po celom Slovensku.

O kamennej prevádzke sme rozmýšľali už dlhšie, mali sme chuť sa posunúť ďalej. Keď sme sa presťahovali do Borinky, bol to prirodzený krok. Otvorili sme si prevádzku v Stupave, keďže sme chceli pôsobiť v okolí a zároveň neriešiť každodenné zápchy do Bratislavy.

Kedysi ste mali aj pojazdnú kaviareň Piadženo, neskôr k nej pribudla ďalšia s názvom Folcík. Teraz máte Tmu v hrnku. Kto vymýšľa tieto kreatívne názvy a čo sa za nimi skrýva?
Stále máme všetky, Folcík tento rok dokonca dostal nový „lesk“. Názvy vymýšľame spolu a každé vzniklo spontánne, Piadženo a Folcík od značiek áut a Tma v hrnku podľa záhoráckeho vtipu: Ako sa povie káva po záhorácky? Tma v hrnku (smiech).

V čom sa Tma v hrnku líši od iných slovenských kaviarní?
Je toho viac, ale hlavne asi to, že u nás máme na výber množstvo skvelých, predovšetkým výberových káv, ktoré sa stále striedajú, a to na mlynčekoch či v balíčkoch na predaj. U nás potešíme vyznávačov temného espressa aj acidného doppia.

Kávu odoberáte od desiatok pražiarní zo Slovenska i Česka, súčasne vravíte, že kávu vás neláka pražiť. Prečo? 
A kedy budeme mať voľno? (smiech) Je toľko skvelých pražiarní, že ani nestíhame za rok prejsť všetkými, ktoré by sme chceli navštíviť. Skúšať a objavovať nové pražiarne nás baví asi najviac, je to najkrajšia časť práce.

Aký je rozdiel medzi výberovou a komoditnou kávou?
Toto nie je na krátku odpoveď, ale v skratke: Výberová káva je tá kvalitnejšia káva, čiže tá, ktorá prešla hodnotením (cuppingom) v kávovej asociácii SCA, takže poznáme jej pôvod či odrodu. Je to, myslím, tak 10 percent celkovej produkcie kávy, čiže top of the top.

Pijeme vôbec na Slovensku kvalitnú kávu?
Podľa toho, kde. Treba ju hľadať, ale je to stále lepšie a lepšie.

Veľa ľudí si myslí, že zalievaná (alebo nebodaj granulovaná) káva je tá kvalita. Súhlasíš?
Samozrejme, že nie (smiech).

Možno zovšeobecňovať, keď príde rad na kvalitnú výberovú kávu a krajinu pôvodu — napríklad, možno povedať, že všetka káva z Brazílie je kvalitka?
Samozrejme, že závisí od konkrétneho producenta. Pôvod či krajina nám síce všeobecne vedia napovedať, čo za kávu máme očakávať, ale zovšeobecniť sa to určite nedá. Dôležitý je predovšetkým producent, spracovanie kávy, pražiareň a samozrejme barista, ktorý je na konci tohto „reťazca“.

Keby si mala vybrať tri konkrétne kávy z vášho e-shopu, ktoré by ulahodili akémukoľvek kávovému „kajšmetke“, ktoré by to boli? 
Určite náš espresso blend Tma v hrnku, Costa Rica Tarazzu od našich hlavných pražiarov Coffee Sheep z Trenčína a do tretice balíček nejakej zaujímavej kávy od práve hosťujúcej pražiarne.

Záleží ti na kvalite kávy, ktorú piješ?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame