Fotografiu Slováka opäť ocenili v NASA: Tentokrát pochádza z opačného konca planéty

Fotografiu Slováka opäť ocenili v NASA

Fotografiu Slováka opäť ocenili v NASA (Zdroj: slovinsky.art)

#V decembri, počas vzostupu druhej vlny vírusu covid-19 sa Slovák Tomáš Slovinský spolu s Čechmi Petrom Horálkom, Mariánom Runkasom a Josefom Kujalom vydali za koronou. Nie tou toľko spomínanou v médiách. Za tou „skutočnou” – Slnečnou, ktorú pozorujeme už po celé generácie. Za expedíciou až do Chile stojí obrovské sklamanie, no i nesmierny úspech v podobe Astronomickej snímky dňa NASA.


Tomášove fotky slovenskej oblohy zožali úspech až v Amerike: Pozri sa, akú nádheru zachytil!


Dňa 25. 01. 2021 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) opäť vybral za snímku dňa fotografiu slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského. Aké je to vydať sa na opačný koniec sveta za úkazom, aké obrovské sklamanie zažili, no i to, aké nezabudnuteľné chvíle majú za sebou a ako vznikala fotografia?

Tomáš Slovinský pod vrcholom sopky Villarrica
Tomáš Slovinský pod vrcholom sopky Villarrica (Zdroj: Petr Horálek)

Expedícia dopadla úspešno-neúspešne

„Zatiaľ čo sa v celom svete spomínala korona v súvislosti s vírusom covid-19, my sme sa už niekoľko mesiacov vopred pripravovali pozorovať a vyfotografovať Slnečnú korónu, ktorá ľuďom roky vyčaruje na tvári slzy a zmätok, no v presne opačnom význame, na aký sme pri tomto slove zvyknutí,“ povedal Tomáš.

„Napriek obrovskému úsiliu, niekoľko-dňovému cestovaniu a snahe vybaviť si špeciálne povolenie vstupu do Argentíny, sme uviazli v Chile, kde oblačnosť znemožňovala vidieť tento unikátny jav. Delilo nás povestných 100 kilometrov naprieč Andami medzi Chile a Argentínou, kde bolo takmer úplne dokonalé počasie,“ dodal.


Čech a Slovák spojili sily pri vzniku celosvetovo unikátnej snímky: Ocenila ju aj NASA či BBC, Tomáš pre ňu riskoval život


„Viete si asi predstaviť tú atmosféru celej výpravy, ktorú by som prirovnal k chvíľam na pohrebe. Hoci sa na vyše dve minúty deň ponoril do úplnej tmy, Slnko sa cez oblaky ukázalo až po úplnej fáze zatmenia. Delili nás skutočne iba minúty od famózneho úkazu… Opäť ďalší dôkaz, že nad prírodou nevyhráme,“ pokračuje astrofotograf.

Petr Horálek a Tomáš Slovinský
Petr Horálek a Tomáš Slovinský (Zdroj: Marián Runkas)

Vzchopiť sa a ísť ďalej

V ten deň padlo dohromady asi najmenej slov od všetkých členov expedície. Už nezmeníte nič, no viete, že musíte veľmi rýchlo “vytriezvieť” a pokračovať ďalej. A to sa im skutočne podarilo. „Hneď na druhý deň sme sa rozhodli užiť si to, čo nám niekoľkodňová snaha dostať sa za zatmením spod oblakov neumožnila. Okrem návštevy znamenite krásnych prírodných klenotov sme sa po zotmení vydali loviť tie nočné.“

V tú noc ich nezastavilo ani vážne upozornenie zo strany domácich, ktorí sa ich snažili presvedčiť, že vydať sa pod sopku v noci nie je dobrý nápad. V okolí sa totiž nachádzajú pumy a s nimi sa vraj veľmi vyjednávať nedá. Ich kroky smerovali k jednej z najaktívnejších sopiek v Slnečnej sústave – Villarrica. Dokonalé podmienky, ktoré v tú noc mali bolo len ťažké nezachytiť.

Členovia expedície
Členovia expedície (Zdroj: Marián Runkas)

Opäť v NASA

„Nádherná južná obloha, ktorá sa nad sopkou rozprestierala dala naším očiam skutočne “zabrať”. Po návrate domov sme ešte netušili, že nakoniec dve naše snímky budú opäť v NASA.“ Ako prvému sa to podarilo Petrovi Horálkovi z Fyzikálneho ústavu v Opave, ktorý v spolupráci s členom expedície Josefom Kujalom z Astronomickej spoločnosti Hradec Králové zhotovil úchvatnú detailnú fotografiu Južného kríža a Magellanových mračien – súputníckych galaxií Mliečnej cesty.


Slovenský astrofotograf opäť zaujal celý svet: Jeho snímka poukazuje na kontrast svetelného znečistenia a nočnej oblohy


Fotografia bola uverejnená ako APOD na Nový rok – 01.01.2021. O niekoľko dní neskôr NASA opäť uverejnila fotografiu APOD, tentokrát od slovenského astrofotografa a popularizátora astronómie Tomáša Slovinského, ktorá vznikla v Chile v rovnakú noc. Zachytáva aktivitu sopky Villarrica, najznámejšie južné súhvezdie Južný Kríž, temnú hmlovinu Uhoľné vrece, či hviezdnu “pôrodnicu” Carinu, ktorá sa na snímke týči v ľavom hornom rohu a svojím ružovým sfarbením pôsobí ako skutočný klenot.

Fotografiu Slováka opäť ocenili v NASA
Fotografiu Slováka opäť ocenili v NASA (Zdroj: slovinsky.art)
Zdroj: slovinsky.art, Tlačová správa
Odporúčame