Čech a Slovák spojili sily pri vzniku celosvetovo unikátnej snímky: Ocenila ju aj NASA či BBC, Tomáš pre ňu riskoval život

Snímka Premeny kométy NEOWISE nad Tatrami

Snímka Premeny kométy NEOWISE nad Tatrami (Zdroj: Petr Horálek, Tomáš Slovinský)

#Unikátna fotografická mozaika „Premeny kométy NEOWISE“, ktorej autormi sú fotografi Petr Horálek (Česko) a Tomáš Slovinský (Slovensko) sa teší veľkému svetovému úspechu. Mozaika zachytávajúca postupný vývoj jasnej júlovej kométy NEOWISE na oblohe nad masívom Vysokých Tatier bola 2. novembra 2020 publikovaná ako prestížna Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day) alebo v britskom magazíne BBC Sky and Night.


Tomášove fotky slovenskej oblohy zožali úspech až v Amerike: Pozri sa, akú nádheru zachytil!


Za vytvorením mozaiky stoja veľké výdavky a úsilie oboch fotografov, spánkový deficit, slovenský autor dokonca kvôli nemu riskoval život. Snímka „Premeny kométy NEOWISE“ zobrazuje postupný vývoj jasnosti a chvostov kométy NEOWISE, ktorá sa tento rok v júli stala najvýraznejšou kométou na severnej pologuli za posledných 22 rokov. Aby mozaika vôbec vznikla, spojili český a slovenský fotograf sily od začiatku jej viditeľnosti 9. júla až po jej zoslabnutie na večernej oblohe 2. augusta 2020.

Zohratá spolupráca

Obaja fotografi kométu zaznamenávali operatívne podľa vývoja počasia, a pretože disponovali veľmi podobnou technikou, mohli zhotovovať dáta s prakticky identickou kvalitou. Pochopiteľne hlavným problémom bolo počasie, a teda bolo nutné absolvovať dlhé cesty za jasným nebom s minimom spánku. Petr Horálek za kométou cestoval prakticky dennodenne po celom území Česka a niekoľkokrát aj do Poľska.

Snímka Premeny kométy NEOWISE nad Tatrami
Snímka Premeny kométy NEOWISE nad Tatrami (Zdroj: Petr Horálek, Tomáš Slovinský)

Tomáš Slovinský kométu zaznamenával na slovenskom území a pri svojej expedícii na Kréte. Keďže sa poloha kométy voči hviezdam na nebi pri pozorovaní v jeden okamih z rôznych miest na Zemi nijako nelíšila, bolo nakoniec možné nasnímané obrazy kométy matematicky vložiť do jednej mozaiky a ukázať tak vývoj kométy pre každý druhý deň.


Slovenský fotograf ohuruje vo svete: Jeho záber vyrazil dych samotnej NASA už tretíkrát


Nočná scenéria s hviezdnym nebom, do ktorého boli polohy kométy tzv. matematicky vregistrované nebola vybraná úplnou náhodou. Fotografi sa dohodli, že príbeh viditeľnosti tohtoročnej veľkej júlovej kométy by mal symbolicky pripomenúť československú astronómiu – lebo aj výsledná mozaika je dielom česko-slovenskej spolupráce – a na obraze by sa mal objaviť masív Vysokých Tatier.

Naproti medveďom

Tam, na Lomnickom štíte, Skalnatom plese a tiež v Starej Lesnej pod Tatrami dosiahli Čechoslováci v povojnovom období veľkých úspechov, a to práve v oblasti objavov komét (najznámejšia je periodická kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková objavená v roku 1948 zo Skalnatého plesa). Jediné miesto, odkiaľ sa celé pohorie premieta presne na severe a svojím profilom dokonale kopíruje tú hviezdnu oblasť, kde sa v priebehu júla postupne presúvala od severovýchodu na severozápad kométa NEOWISE, je vrch Kozí Kameň s výškou 1255 metrov (pohorie Kozie chrbty).

Snímka Premeny kométy NEOWISE nad Tatrami
Snímka Premeny kométy NEOWISE nad Tatrami (Zdroj: Petr Horálek, Tomáš Slovinský)

Aby sa ale mozaiku podarilo správne zachytiť, musel fotograf Tomáš Slovinský celý výhľad fotografovať vo veľmi úzkom „časovom“ okne, kedy bola celá oblasť oblohy, kadiaľ kométa letela, v presne zvolenej konštelácii s masívom Tatier. Toto časové okienko trvalo asi pol hodiny. Tomáš nielen že musel absolvovať náročnú túru s vidinou neistého počasia v inkriminovanom fotografickom „okne“, ale riskoval svoj holý život, pretože oblasť je známa pre výskyt nebezpečných hnedých medveďov.

Úspech, aký sa len tak nevidí

Sám uznáva, že by znovu takto neriskoval – v tomto prípade mu odvahu dávala práve vidina úplne neopakovateľného fotografického výsledku. Viac tu: Metamorfóza kométy NEOWISE. Snímka bola publikovaná 2. novembra 2020 ako Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day – EPOD), ktorého správcom je James Foster, emeritný vedecký pracovník Goddardovho Vesmírneho Centra NASA.

V novembri sa tiež objavila vo výbere Astrophotography Gallery  v prestížnom britskom časopise BBC Sky and Night. Snímka však „bodovala“ už skôr – objavila sa napríklad v editorskom výbere National Geographic pod sekciou TWAN (The World At Night) a takisto na instagramovom účte uznávaného celosvetového astrofotografického výberu Nightscaper. V prípade záujmu obaja fotografi ponúkajú záujemcom aj tlačenú verziu snímky vo forme fotoobrazu.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame