Tomášove fotky slovenskej oblohy zožali úspech až v Amerike: Pozri sa, akú nádheru zachytil!

Tomaš Slovinský

Tomaš Slovinský (Foto: Instagram Tomáš Slovinský)

#Meno Tomaš Slovinský obletelo svet, keď NASA ocenila jeho dve snímky (oblohu v Zuberci a panoramatickú snímku nočnej oblohy na viacerých miestach), ktoré sa stali fotografiami dňa. Slovenský nadšenec nočnej oblohy je popularizátorom astronómie a venuje sa aj astrofotografii. Ako vznikajú fotky mliečnej dráhy a čo ho priviedlo k tomuto koníčku? Viac sa dozvieš v našom rozhovore.

Fotka Zuberca

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Panoramatická snímka zachytávajúca svetelné znečistenie

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Ako si sa dostal k tomuto zaujímavému koníčku?

Odmalička ma zaujímalo fotenie. Vždy som chcel byť tým, ktorý zaznamená rodinnú oslavu či prechádzku v prírode. Okrem iného som každoročne pozoroval meteorické roje aj zatmenia. Zlom však nastal, keď som spoznal už aktuálnu kolegyňu – vtedajšiu parťáčku na psie výlety. Ona sa astronómii venovala už roky.  Spoločne sme dostali nápad, ako ju na Slovensku popularizovať. Založili sme prenosné planetárium, s ktorým pravidelne navštevujeme školy a rôzne kultúrne, či vzdelávacie podujatia.

Ako by si opísal svoju prácu niekomu, kto sa hviezdam vôbec nerozumie? 

Venujem sa astrofotografii a popularizácii astronómie. Svojou prácou sa snažím predovšetkým poukázať na určité javy alebo dianie na oblohe a okolo nás. Chcem ich prístupnou formou ukázať a vysvetliť ľuďom. Za jednou mojou fotkou či článkom sa zväčša skrýva omnoho viac, než sa na prvý pohľad zdá.


Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Komunisti ju zakázali, dnes vychádza opäť!


Čo je na vykonávaní tejto práce najťažšie?

Náročná je zväčša príprava, ktorá niekedy vyžaduje dlhé cestovanie. Dôležitá je aj psychická odolnosť, pretože aj samotná výprava nemusí priniesť žiadne ovocie. Niekedy sa to nepodarí, či už kvôli počasiu, alebo všeobecne, kvôli podmienkam na oblohe. Šťastie však praje pripraveným a trpezlivým, preto sa nevzdávam.

A čo ťa, naopak, baví najviac?

Neskutočne rád si vychutnávam chvíle, ktoré ostatným uchádzajú pomedzi prsty. Kedy ste si naposledy vychutnali noc pod skutočne tmavou nočnou oblohou? Väčšina ľudí tak nerobí nikdy. Dnešné deti nevedia, že Mliečnu cestu dokážeme nádherne pozorovať voľným okom aj tu, zo Slovenska. Vďaka tejto práci si vždy vychutnám zážitok z prvej rady.

Ale samozrejme ma baví aj samotné zachytenie momentu, či následná práca s fotografiami. Tam vidím, ako naberá ten finálny look. Za každou fotkou stojí zaujímavý príbeh a pekná spomienka. To je na tom krásne.

Tvoje fotky sú naozaj nádherné. Študoval si fotografiu či astronómiu?

Študoval som elektrotechniku. Fotografia bola predtým iba mojím hobby. Vždy som bol samouk. V oblasti astrofotografie som sa zúčastňoval na workshopoch môjho dobrého priateľa a celosvetovo uznávaného fotografa Petra Horálka. Momentálne však študujem astronómiu na Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Prezraď nám, čo všetko predchádza dokonalej fotke?

Stoja za ňou dni plánovania. Začína vznikať nápadom pri počítači, cestovaním, samotným fotením počas noci a následným spracovaním v počítači a vytvorením článku, ktorý tiež trvá určitý čas. Písanie článkov je však mojou silnou stránkou. Už na škole som vždy odovzdal o pár strán dlhšiu slohovú prácu, než to bolo potrebné (smiech). Najzábavnejšia je však práca v teréne a samotné dobrodružstvo.

Je pre zachytenie hviezdnej oblohy potrebná aj nejaká špeciálna technika?

Rozhodne. Väčšinou sa na astrofotografiu používa rozdielna technika, než na dennú fotografiu. Predsa len, tu sa pri fotení stretávame s úplne inou problematikou.

Rozhoduje aj čas, miesto alebo počasie? Aké sú najlepšie?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Počas roka nám nočná obloha ponúka množstvo zaujímavých výhľadov, na rozličné úseky Mliečnej cesty, alebo meteorické roje, konjunkcie a zatmenia. Pri každej udalosti a pri každej fotografii je nutné pristupovať individuálne a na základe toho vybrať vhodné miesto, čas a kompozíciu. Čo sa týka počasia, tak zo zásady je najlepšie, ak je jasno. Občas však fotke môžu dodať šmrnc aj mraky, no väčšinou nie sú žiadúce.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Ako dlho vzniká jedna fotografia? 

Ak rátam celkový čas, niekedy to trvá týždne. Vycestovať na expedíciu, vytvoriť materiál, prísť domov a spracovať ho. Samotné fotenie jednoduchších úkazov zaberie hodinu, ale odfotografovať meteorický roj aj pár dní. Tak tomu bolo aj pri aprílových Lyridách. Ich fotenie trvalo tri dni, počas ktorých som vytváral panoramatickú snímku. Dá sa teda povedať, že tá konkrétna fotografia vznikala týždeň, počas ktorého som sa aj riadne nacestoval – každý deň z východu na stred Slovenska.

Máš nejaký obľúbený záber?

Mám rád fotografiu, ktorú sa mi podarilo zachytiť počas čiastočného zatmenia Mesiaca. Práve už spomínané mraky dodali fotografii zaujímavý vzhľad a urobili ju o to originálnejšou. Medzi moje obľúbené sa však radí aj fotografia Lyridov alebo Oravskej dediny.

Kde všade na svete si už fotili nočnú oblohu? Aké všetky javy sa ti podarilo zachytiť?

Doteraz som navštívil grécky ostrov Mykonos, Kanárske ostrovy, Tenerife, La Palmu a Sardíniu. Väčšina fotografií však zatiaľ vznikla na Slovensku. Pred karanténou som mal pripravenú aj expedíciu do Chile, ktorá sa mi dva dni pred odletom zrušila. Dúfam, že sa mi to čím skôr podarí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Tvoje fotky sa už dvakrát ocitli na stránke NASA ako fotografie dňa, bol si aj ocenený. Čo to pre teba znamená?

Ocenenia ma veľmi potešili. Je to snáď najväčšia pocta pre astrofotografa a zároveň perfektné zadosťučinenie.

Jednou tvojou snímkou si upozornil na to, že strácame hviezdy. Ako tomu môžeme podľa teba zabrániť?

Touto fotografiou som chcel vyslovene poukázať na problém svetelného znečistenia, ktorým trpí väčšina sveta. Kvalitná nočná obloha sa hľadá čoraz ťažšie, vyskytuje sa v čoraz menšom počte krajín a musíme za ňou cestovať stovky kilometrov.

Ročne sa na celom svete vysvieti prebytočne niekoľko miliárd eur. Za posledných 10 rokov sa priemerná dĺžka spánku skrátila o jednu hodinu a tento problém narastá exponenciálne. Problém zasahuje do života zvierat, rastlín a takisto nás. Ak mu chceme predísť, musíme pristúpiť k legislatívnym riešeniam a opatreniami zabrániť nežiaducemu svetelnému znečisteniu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Máme na Slovensku miesto, kde je ešte stále svetelné znečistenie malé?

V Poloninách, kde je oficiálne vyhlásené územie s názvom Park tmavej oblohy. To miesto mám najradšej. Môžem rozhodne prehlásiť, že z hľadiska pozorovacích podmienok na Slovensku lepšie nenájdeme. A to hlavne vďaka tomu, že obce na noc verejné osvetlenie vypínajú. Nemajú osvetlené reklamy, pamiatky či napríklad firemné priestory. Celoplošne je množstvo svetiel nasmerovaných nezmyselne, ich intenzita je prisilná a farebné spektrum škodlivé pre živé organizmy.

Organizuješ aj prenosné planetárium-AstroShow. Čo si máme pod týmto pojmom predstaviť? 

Ako som už spomínal, nápad pre Astro-Show sme vymysleli spolu s kolegyňou a dobrou kamarátkou, ktorá sa tiež venuje astronómii. Zadovážili sme si planetárium, s ktorým už tri roky úspešne navštevujeme materské, základné a stredné školy, rôzne dni mesta, verejné akcie aj tábory. Je to snáď najrozsiahlejší spôsob, ako priblížiť poznatky z astronómie a prírodných vied deťom, žiakom, študentom, ba dokonca dospelým divákom.

Stretli ste sa pri realizácii s nejakými problémami?

Školy majú skutočne málo peňazí, niekedy to ťaháme len zo svojich. Stojí nás to neuveriteľné množstvo práce a úsilia, ktoré je v našich končinách ocenené len veľmi slabo. Na druhej strane vidím, ako v obrovskom množstve žiakov vzbudzujeme záujem o vedu. To je taká dobrá satisfakcia, ktorá ženie vpred aj naše planetárium, astrofotografie aj články.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art),

Aké otázky dostávate na prednáškach najčastejšie?

Kedy nás vtiahne nejaká čierna diera (smiech). To sa pýta najviac detí. Väčšinou ich zaujímajú veci, ktoré sú pre nich tajomné, neodhalené. O to viac ich zaujímajú aj veci, ktoré nie sú úplne jasné ani vedcom.

Koľko škôl ste už navštívili? Aké rôzne programy ponúkate?

Prestal som to počítať, keď sme u nás privítali 12 000 žiakov. Ponúkame množstvo programov z oblasti vesmíru, ale aj iných prírodných vied. Divákom tak odpovieme na už spomínanú otázku ohľadom čiernych dier, ale i na to, ako vznikal vesmír, čo sú to galaxie a aké zaujímavosti z našej Slnečnej sústavy vedci objavili. Takisto však máme programy o kolobehu vody či program o ochrane životného prostredia.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame