Slovenský fotograf ohuruje vo svete: Jeho záber vyrazil dych samotnej NASA už tretíkrát

Fotografia Tomáša Slovinského už tretíkrát ocenená od NASA

Fotografia Tomáša Slovinského už tretíkrát ocenená od NASA (Zdroj: Tomáš Slovinský)

#Dňa 21. októbra 2020 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral ako Astronomickú snímku dňa APOD fotografiu Slováka – Tomáša Slovinského. Za jeden rok sa tak jedná už o tretie Tomášove ocenenie z NASA. Tentokrát však fotografia nevznikala na Slovensku, kvôli nej totiž cestoval až na Sardíniu.


Tomášove fotky slovenskej oblohy zožali úspech až v Amerike: Pozri sa, akú nádheru zachytil!


„Fotografia tmavej oblohy kombinuje viac ako 60 expozícií s rozpätím viac ako 220 stupňov a vytvára skutočnú zásobáreň klenotov nočnej oblohy,” napísala vo svojom príspevku NASA.

To, že za vytvorením jednej fotografie stojí množstvo práce dokazuje práve táto snímka. V Silvestrovský deň roku 2019 sa Tomáš so skupinkou priateľov vydal na niekoľko-dňovú expedíciu za „lovením” tmavej oblohy a meteorov z meteorického roja Kvadrantidy.

Fotografia Tomáša Slovinského už tretíkrát ocenená od NASA
Fotografia Tomáša Slovinského už tretíkrát ocenená od NASA (Zdroj: Tomáš Slovinský)

„V deň cestovania sme už boli druhý deň bez spánku, čo znamenalo že som prvý krát prespal celý silvestrovský večer a o novom roku sa dozvedel až ráno.” Celá námaha však stála za to. Ako sa hovorí – šťastie praje pripraveným. V danú noc totiž panovali nezvyčajne prajné podmienky.

„Na chvíľku sa zdalo, že hviezdy sú ešte viac na dosah,” hovorí Tomáš. Fotografii dominuje zimná Mliečna cesta, známe súhvezdie Orion a okolité hmloviny, zelené a červené žiarenie atmosféry – airglow, no najmä Kvadrantidy – meteorický roj s každoročným maximom okolo 3. januára.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame