FOTO Pod Tatrami vyrastá unikátna osada: Žije sa tam v prírode a drevených domoch

krasnesady.sk

#Na pozemku musia zachytávať dažďovú vodu, domy stavať len z hliny, dreva či kameňa alebo vysadiť stromy. Tieto podmienky nie sú utópiou z hippie komunity, ale reálny predpoklad na to, aby ste mohli bývať v Krásnych Sadoch. Táto dedina vzniká pod Tatrami, neďaleko Mlynice, Veľkého Slavkova a Novej Lesnej, len pár kilometrov od Popradu. A pritiahla už prvých nadšencov bio a eko bývania zo Slovenska.

Ešte pred pár rokmi na mieste bolo pole, o ktoré sa nik poriadne nestaral. Dnes už pod Tatrami stoja prvé domy pripomínajúce historické jurty, ale tiež maringotky. Okrem jazierka v Krásnych Sadoch nájdete tiež špeciálnu slnečnú pascu, val, ktorý je prispôsobený dopadom slnečných lúčov. Vďaka nemu obyvatelia môžu pestovať niektoré plodiny aj bez skleníkov.

Základom novej osady je ekologické bývanie a pestovanie rastlín, samozrejmosťou teda je, že obyvatelia nemôžu používať umelé hnojivá a pestovať môžu len domáce druhy plodín. Zároveň je možné, že tento druh osád nezostane len pod Tatrami, ale rozšíri sa aj do iných častí Slovenska.

Odporúčame