FOTO Dovolenka na Duchonke bola prestížou: Rezervácia nutná rok vopred, pýcha Slovenska

instagram

#Duchonka je stále známa ako rekreačné stredisko. Nachádza sa pri obci Prašice v okrese Topoľčany. Kedysi patrila k vyhľadávaným lokalitám, dnes je na nepoznanie.

Pár desiatok rokov dozadu ste nenašli na Duchonke miesto, kde by ste si mohli rozložiť stan, alebo deku. Doslovne povedané, všade bola hlava na hlave. Prúdili sem húfy domácich turistov, ale lokalita nemala núdzu ani o zahraničných a to najmä z Poľska alebo Maďarska. Na veľké prekvapenie, záujem o Duchonku mali i turisti z bývalej DDR. Bola to perla západného Slovenska a svojimi možnosťami či počtom návštevníkov mohla pokojne konkurovať i vychytených lokalitám, za čo si získala dôležité ocenenia za kvalitu služieb.


Možnosti tu boli i na zábavu. Ľudia sa v tej dobe nebáli odhodiť zábrany a i to prispelo k tomu, že na Duchonke fungovala aj nudapláž.


Podľa pamätníkov, ktorí si spomínajú s úsmevom na tú dobu, hovoria, že každý deň na Duchonke fungovalo premietanie filmov. Vystupovali tu aj skupiny ako napríklad Turbo či Elán a iné populárne hviezdy. Chceli ste pobudnúť na Duchonke v bungalovoch? Rezervovať miesto ste si museli minimálne rok vopred.


„Bývalo bežné, že rádia hlásili, že Autocamping Duchonka je plne vyťažený a už neprijíma žiadnych ďalších turistov“ spomína si obyvateľ z Prašíc. Poslať známym pohľadnicu z Duchonky bolo prestížou.


O Duchonke sa teraz píše predovšetkým v spojení s jej vodnou nádržou, ktorá je upätá pri kraji lesíka. Okrem kúpania sa v priehrade, kde sa každoročne robí odber vody na posúdenie jej vhodnosti, je miesto ideálne pre rekreáciu, turistiku, zber hríbov, rybolov, vodné športy, alebo vďaka náučnému chodníku i na cykloturistiku. Na Duchonke sa i dnes konajú každoročne rôzne festivaly hudby.

Treba však priznať, že Duchonka má svoje najlepšie roky dávno za sebou. Tam, kde kedysi stanovali ľudia, je dnes burina. Avšak i napriek jej terajším nedostatkom je Duchonka neustále vyhľadávanou chatovou oblasťou nielen pre mladých, ale i rodinky s deťmi, ktoré tu hľadajú útočisko pred ruchom veľkomesta.

 

Odporúčame