Foodblogerka Patrícia musela prekonať vážny problém: Mala som pocit, že sa už nikdy normálne nenajem, hovorí v ROZHOVORE

Facebook/Hit je zdravo žiť

#Histamínová intolerancia je nepríjemnosťou, s ktorou sa potýka pomerne veľa ľudí, špeciálne v posledných rokoch. Najväčším problémom pre postihnutých tak je, čo vlastne s touto diagnózou môžu jesť. Na to sa darí úspešne odpovedať histaminičke a foodblogerke Patrícii Molnárovej Turiničovej, ktorá píše blog nazvaný Hit je zdravo žiť. O ňom, ale najmä o samotnej diagnóze, nám porozprávala v rozhovore.

Aké boli tvoje pocity, keď si zistila, že trpíš touto intoleranciou?
Zo začiatku to bolo asi ako u každého. Bola som frustrovaná a mala som pocit, že sa už nikdy normálne, schuti nenajem.

Aké si mala príznaky, ktoré ťa prinútili riešiť tvoj problém?
Príznakov som mala viac než dosť a to už niekoľko rokov pred diagnostikovaním HIT. Mala som tráviace ťažkosti, migrény a celé to vyvrcholilo vertigom, ktoré odštartovalo sériu návštev rôznych lekárov, odborných vyšetrení ako CT, magnetická rezonancia a podobne. Samozrejme, bez výsledku. Ten sa dostavil až po návšteve alergiologičky, ktorá zhodnotila situáciu a vykonala potrebné odbery. Následne na to sa potvrdila diagnóza – HIT.

Odkiaľ si čerpala primárne informácie o tom, ako sa máš následne stravovať, pomohli ti s tým lekári?
Žiaľ, mnohí lekári ešte túto diagnózu nemajú preštudovanú, takže rady som nachádzala iba ťažko. Alergiologička mi odporučila naštudovať si jednu brožúrku, ktorá mi v tom období udala aspoň aký-taký smer a ostatné už bolo na mne.

Kedy prišiel ten moment, keď si si povedala, že chceš písať vlastný blog ?
Ten moment prišiel chvíľu na to. Asi po 2 mesiacoch sebaľútosti som sa rozhodla, že niečo musím podniknúť. Kedysi som sa venovala cukrárstvu, pečenie ale i varenie a vymýšľanie nových receptov ma vždy bavilo, tak prečo by som nemohla vymýšľať recepty pre tých, ktorým to v konečnom dôsledku môže pomôcť? Okrem toho ma samozrejme štvalo, že informácií je skutočne málo a preto na svojom blogu opisujem aj svoje vlastné skúsenosti, začiatky, pokroky aj pády.

O čo vlastne ide ?
Histamínová intolerancia (HIT) je porucha charakterizovaná nedostatočným rozkladom histamínu, ktorý sa hromadí v organizme. Ide vlastne o chemickú látku, ktorú tvorí telo každého človeka, no prijíma ju aj z potravy. V našom organizme má viacero úloh, v mozgu napríklad plní funkciu hormónu bdelosti a prispieva k schopnosti podať okamžitý výkon. Aktivujte tiež nervový systém či podnietenie tvorby žalúdočnej kyseliny. Na rozklad histamínu a jeho odbúravanie zase slúži enzým diamínooxidáza (DAO), ktorý sa nachádza v tenkom čreve. Pri histamínovej intolerancii ľudia trpia nedostatkom tohto enzýmu alebo jeho zníženou funkciou. Mimochodom,  v našej krajine sa testy na histamínovú intoleranciu začali robiť až v roku 2010!

Aké potraviny vôbec nemôžeš jesť? Je to dosť individuálne alebo máte presne určené, ktoré by ti naozaj uškodili ?
Samozrejme, nejaký ten zoznam existuje, no pravdupovediac zoznamami sa už neriadim. Do dnešnej doby ich existuje niekoľko a v každom nájdete iné informácie z čoho majú potom ľudia iba zmätok. Áno, je pravda, že každý človek je individuálny, niekomu sedí jedno, inému druhé, takže ťažko je určiť zoznam, ktorý by vyhovoval všetkým. A práve preto je najlepšie zostaviť si vlastný zoznam. Skúšať na sebe, čo komu vyhovuje a naopak. Základom je vyhýbať sa polotovarom, zbytočným pridaným látkam v potravinách, fermentovaným veciam a niektorým potravinám, ktoré obsahujú prirodzene veľa histamínu. Verte mi, keď nájdete ten svoj jedálniček časom si budete môcť dovoliť oveľa viac, ako ste si mysleli. Najväčším nezmyslom je všetko si odopierať! Človek potom ostáva na 10 potravinách a tak predsa zdravý organizmus nemôže normálne fungovať!

Aké potraviny si teda ,vďaka tvojej intolerancii spoznala a zamilovala si si ich ?
Spoznala som mnoho nových potravín. Niektoré (quinou, pšeno, fenikel, kvaku…) som poznala už predtým, keďže som sa aj pred HIT snažila stravovať zdravo, iné som spoznala až časom. Jazmínová či basmati ryža, pak choi, topinambury, psyllium, rôzne koreniny ako sumak či nigella sativa sa stali neoddeliteľnou súčasťou mojej dnešnej stravy.

Tvoje stravovacie návyky sa teda zmenili? Ako často napríklad musíš variť?
Varím si každý deň, niekedy aj viackrát. Stravovacie návyky sa zmenili radikálne, no v pozitívnom smere, čo absolútne neľutujem.

Počuli sme, že sa chystáš vydať vlastnú knihu, čo je na tom pravdy?
Veru, je to pravda. Už dlho som túžila po vlastnej kuchárke. Niekdajšia túžba sa zmenila na realitu a tak práve finišujem svoju prvú knihu receptov, ktorá bude venovaná histaminikom, ale i iným potravinovým alergikom alebo jednoducho tým, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl.

Aký je tvoj najobľúbenejší receptík, bez ktorého si nevieš predstaviť tvoj týždeň?
Keďže ja som skutočne veľký milovník jedla, nevedela by som si vybrať iba jeden. Veľmi však obľubujem sladkosti – možno až príliš – a tak medzi mojich favoritov patrí napríklad ovsené crumble s ovocím alebo mrkvová torta. Z tých hlavných jedál nikdy nepohrdnem dobrým curry s jazmínovou ryžou alebo cestovinami s cuketou a mätou.

Aký máš odkaz pre histaminikov a tvojich fanúšikov?
Prajem im veľa sily, aby rýchlo zdolali náročnejšie začiatky a šikovne si našli svoju cestu. Netreba to brať až tak tragicky. Koniec koncov, neprihodilo sa nám nič zlé, priam naopak. Život nám chcel ukázať, že sa nemusíme stať otrokmi potravinárskeho priemyslu a že to pravé čaro spočíva v jednodruhových potravinách. Len si spomeňte, ako sa kedysi stravovali naše staré mamy.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Zdroj: #Adrián
Odporúčame