Bitcoin sa stal oficiálnym platidlom v krajine, kde má prístup k netu len 10 % ľudí

Bitcoin ako oficiálna mena

Bitcoin ako oficiálne platidlo môže byť čoskoro realitou (Zdroj: GettyImages)

#Bývalá francúzska kolónia Stredoafrická republika (CAR) sa v správach často neobjavuje. A ak áno, len v súvislosti s extrémnou chudobou, nepredstaviteľným nerastným bohatstvom či konfliktom, ktorý krajinu pustoší posledných 10 rokov. Minulý rok však vláda prišla s prekvapivou iniciatívou a po Salvádore sa CAR stal len druhým štátom sveta, v ktorom si bitcoin vyslúžil status oficiálnej meny.

Bez internetu, zato s bitcoinom

Krajina považuje správu za úspech, a to aj napriek tomu, že podľa štatistík z roku 2019 majú prístup na web iba štyri percentá ľudí, online má byť len každý desiaty človek. Internet je pritom na používanie akejkoľvek kryptomeny potrebný. V kombinácii s nespoľahlivými dodávkami elektriny sa mnohí pýtajú, či je práve CAR tou správnou krajinou na testovanie teórie, podľa ktorej majú kryptomeny nahradiť tradičné formy peňazí.

Rozhodnutie Stredoafrickej republiky prijať bitcoin ako zákonné platidlo mnohých prekvapilo, no vláda argumentuje, že krajine zabezpečí nezávislú finančnú budúcnosť. Hoci hlavnou menou krajiny naďalej zostáva miestny frank, bitcoin sa má postarať o „digitálnu budúcnosť nekonečných možností“.

Investuješ do ťažby diamantov?

Vláda zároveň predstavila projekt Sango, teda „prvé legálne krypto centrum uznané parlamentom, ktoré víta podniky a priťahuje krypto-nadšencov.“ Stredoafrická republika vlastní významné ložiská diamantov, zlata a iných nerastov. Bitcoin má ľuďom uľahčiť možnosť investovania do miestnej ťažby, vďaka čomu by investorom nemala byť účtovaná daň z príjmu či korporátna daň.

Honosná prezentácia projektu však veľa konkrétnych informácií o investičných možnostiach a detailoch jeho fungovania nepriniesla.

Miestni majú na bitcoin zmiešané názory. Zatiaľ čo jedni krok vítajú s tým, že uľahčí domácim podnikateľom presun väčších súm peňazí (ktoré museli doteraz prenášať v kufroch plných bankoviek), iní označujú prijatie kryptomeny za predčasné až nezodpovedné.

Vyzývajú vládu, aby sa venovala naliehavejším problémom krajiny, ako sú bezpečnosť, školstvo či prístup k pitnej vode. Na rozdiel od El Salvádoru v hlavnom meste Stredoafrickej republiky Bangui nedošlo k výbuchu podnikov, ktoré by bitcoiny akceptovali ako platobný prostriedok.

Pôjde o pranie špinavých peňazí?

Situáciu tiež komplikuje desaťročie trvajúca občianska vojna, ktorá zdevastovala veľkú časť krajiny. Pred rokmi prevzali kontrolu nad prevažne kresťanskou krajinou moslimskí rebeli. Po vymenovaní prezidenta Austina-Archange Touadéra do úradu v roku 2016 začala krajina presúvať svoju strategickú alianciu z Francúzska do Ruska.

Niektorí odborníci tak za rozhodnutím „zoficiálniť“ bitcoin vidia skôr politický posun od Francúzska k Rusku. Obávajú sa, že kryptomeny ako bitcoin by mohli uľahčiť pranie špinavých peňazí, korupciu, ale aj tok peňazí do Ruska, ktoré čelí kvôli vojne na Ukrajine medzinárodným sankciám a ktorého vojaci na území Stredoafrickej republiky konflikt „hasia“.

Vláda nateraz teraz ľudí prosí, aby boli trpezliví. Do konca roku 2024 plánuje v celej krajine dokončiť optickú sieť, ktorá by každému obyvateľovi umožnila prístup na internet. Dohodu o spoločnej sieti podpísala CAR so susedným Kamerunom.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame