Hladkáš každé mačiatko, ktoré stretneš? Ak pritom zatínaš zuby, si jasný prípad cute aggression

Roztomilá agresivita postihuje nesmierne množstvo ľudí po celom svete (Zdroj: Pexels.com/Anjie Qiu)

#Poznáš ten pocit, keď si v blízkosti mačiatok, roztomilých malých zajačikov či psíčat s veľkými očami a trápi ťa nesmierne nutkanie maznať sa s nimi? Ak je táto potreba taká silná, že pritom až zatínaš zuby či päste, si jasný prípad cute aggression – roztomilej agresivity. Čítaj ďalej a zistíš prečo vzniká a aká psychológia sa za ňou ukrýva!

Nutkanie stláčať či zahryznúť sa

Ak poznáš tieto pocity, nemusíš sa obávať, že si psychopat alebo s tebou niečo nie ej v poriadku. Roztomilá agresivita je až prekvapivo častá a predpokladá sa, že sa objavuje až u polovičky všetkých dospelých. Prejavuje sa v prítomnosti bacuľatých dojčiat, huňatých šteniatok či iných roztomilých stvorení. Vtedy sa objavuje potreba ich stískať, silno objímať, štípať či niekedy až uhryznúť.

Ide o príklad dimorfného správania, pri ktorom sa tvoje vonkajšie činy nezhodujú s tým, čo vo svojom vnútri prežívaš. Patrí sem napríklad aj stav, keď si natoľko šťastný, že až plačeš. Podľa vonkajších znakov by si teda každý pomyslel, že smútiš, no slzy klamlivo odzrkadľujú tvoje skutočné pocity.

Za všetkým je psychológia

Psychologička Oriana Aragón, ktorá sa zaoberala výskumom cute aggression pre BBC prezradila, že k tomuto stavu dochádza v situáciách, keď jednoducho nie sme schopní naraz vyjadriť všetky nahromadené emócie a naše reakcie sú potom zdanlivo neadekvátne.

Stvorenia, ktoré považujeme za roztomilé, zväčša spája súbor istých charakteristík, nazývaný aj detská schéma. Patria sem zaoblené líčka, veľké oči, malá brada a nos. U zvierat potom môžeme badať podobné črty, ktoré v nás vyvolávajú nutkanie ochraňovať ich a silno zovrieť v náručí.

Roztomilá agresivita súvisí aj s vedomím bezbrannosti malých tvorov (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

Nevzťahuje sa to len na živé tvory, ale tento pocit môžu vzbudzovať dokonca aj veci! Stačí, ak sú v miniatúrnej verzii alebo sú im pridané ľudské vlastnosti, ako je plyšoví medvedík s oblečením, veľkými očami a naznačeným úsmevom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nezabúdaj, že máš právo povedať nie: Pozitívne sebectvo, ktorému by si sa mal priučiť aj ty!

Nezažívajú to ale všetci

Odborníčka odhalila, že približne 50 – 60 % ľudí prežíva roztomilú agresivitu a príčinou môže byť menej intenzívne prežívanie emócií alebo iný spôsob ich filtrovania. Nejde pritom o skutočnú chuť niekomu ublížiť, práve naopak! Sú vyjadrením vrúcneho a pozitívneho citu, ktorý je nesmierne intenzívny.

 

Trpíš roztomilou agresivitou, keď vidíš malé zvieratká?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk iflscience.com bbc.com
Odporúčame